V Raslaviciach slávili folklórny sviatok. Na celoštátnej súťaži získala Ľudová hudba Stanislava Baláža najvyššie umiestnenie - laureát.
RASLAVICE. Celoštátna súťažná prehliadka hudobného folklóru Vidiečanova Habovka 2013 priniesla na východ hneď dve najvyššie umiestnenia a obe putovali do Raslavíc.
Jedno získala Mužská spevácka skupina FSk Raslavičan a druhé v kategórii hudieb a hudobných zoskupení Ľudová hudba Stanislava Baláža.
V konkurencii 250 ľudových muzikantov a spevákov zo všetkých krajov Slovenska sa teda podaril majstrovský kúsok.
Skvelý hudobník a zakladateľ
Meno Stanislav Baláž nie je vo folklóre neznáme. V prostredí hornošarišskej obce Raslavice, ktorá je typická svojím živým záujmom o tradičnú kultúru, je už pojmom a momentálne patrí medzi najtalentovanejších východoslovenských huslistov.
Po pôsobení vo FSk Raslavičan sa v roku 2007 podieľal na založení súčasného zoskupenia pod názvom Ľudová hudba Stanislava Baláža.
Jeho členmi sú okrem už spomínaného primáša Stana Baláža kontráš Jozef Franek (obaja z Raslavíc), akordeonista Michal Germuška, kontrabasista Jozef Hrušovský a cimbalista Peter Germuška (všetci traja z Kapušian).
Pocta legende
Najčerstvejší laureát nebol prvým ocenením kvalít, už v minulosti získali Laureáta Cassovia folk festivalu v Košiciach.
V Habovke sa balážovci predstavili so súťažným blokom s názvom Cigánske z Raslavíc.
„Sú to rómsky smútočný marš a štyri čardáše, ktoré sme sa snažili prezentovať podľa interpretačného štýlu dnes už legendárneho primáša Štefana Žoltáka z Raslavíc. Celý blok mal byť hudobnou spomienkou na túto osobnosť tradičnej kultúry šarišského regiónu,“ vysvetlil výber repertoáru primáš Stanislav Baláž.
Je nielen muzikantom, ale aj odborným asistentom na Katedre hudby, Inštitútu hudobného a výtvarného umenia Prešovskej univerzity v Prešove.
A čo bolo podľa neho rozhodujúcim faktom, že v takej bohatej konkurencii dosiahli absolútne víťazstvo?
„Pri folklórnej hudbe vo všeobecnosti ide o akúsi špecifickú estetickú príťažlivosť, kde hudobník, aj poslucháč smeruje pozornosť k hudbe vychádzajúcej z tradície a jej hodnotových kritérií. Snažili sme sa preto zachovať vernosť jej myšlienkovému obsahu, no zároveň aktualizovať minulosť tak, aby priblížila umeleckú podstatu skladby dnešnému človeku.“
Folklórny oddych ako čas CD počinov
Ľudová hudba Stanislava Baláža okrem samostatných hudobných produkcií a podujatí často sprevádza sólistov-spevákov a spevácke skupiny nielen na hudobných nosičoch, ale aj koncertoch a festivaloch.
Spája sa s mnohými známymi menami folklórnej rodiny. „Spomenúť možno umeleckú spoluprácu s Máriou Mačoškovou, Ankou Servickou, Jankom Ambrózom, Ondrejom Kandráčom, Štefanom Štecom, Michalom Smetankom a mnohými ďalšími,“ vymenoval Baláž len niekoľkých predstaviteľov.
Okrem sólistov pracujú aj so speváckymi skupinami napríklad z Kračúnoviec, Kapušian, Župčian, Hertníka, Okrúhleho, Torysiek, Hermanoviec a ďalších.
Chcú pracovať aj na albumoch
V roku 2007 nahrala Ľudová hudba Stanislava Baláža svoje profilové CD „Muzikanci raslavicke“ a odvtedy už spolupracovala na ďalších 19 albumoch sólistov a folklórnych skupín či súborov. V rozšírenej zostave zároveň pôsobí toto zoskupenie aj ako stabilné sprievodné teleso vynikajúcej FSk Raslavičan z Raslavíc.
Minulotýždňový laureát inšpiruje aj k novým výkonom. A muzikanti sa ani v blízkej budúcnosti nudiť zaručene neplánujú, čo primáš Stanislav len potvrdil: „Plánujeme urobiť a dokončiť niekoľko rozpracovaných hudobných projektov. Koniec roka je na to ideálnym časom, keď folklórna sezóna pomaly utícha a my sa môžeme na chvíľu venovať príprave štúdiových albumov.“
Ich ostatným reprezentačným hudobným projektom je CD nosič autorských piesní Jána Šoltésa s najznámejšími sólistami spevákmi východného Slovenska s titulom Ked ja nadešol do kraja.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári