Štadión je plne obsadený športovcami a priestoru na verejné korčuľovanie je málo. Túto zimu ľudia možno využijú aj potok Delňa v areáli kúpaliska, ale stovky nadšencov zimných športov zrejme pôjdu zrejme k vodnej nádrži Sigord. V oboch prípadoch ich nebude limitovať čas. Na štadióne totiž bude pre verejnosť voľná len jedna hodina.
PREŠOV/KOKOŠOVCE. Kým v minulosti sa ľudia z dedín ponáhľali na prešovský zimný štadión, situácia sa zmenila.
V posledných rokoch sa naopak snažia využiť každú voľnú plochu, či už je to upravené ihrisko v meste alebo rieka či potok. Hlavne, že je tam ľad.
„Keď som bol chlapec, cestovali sme na štadión do Prešova, tam sme si zahrali hokej za pár korún. Teraz je ťažké sa tam dostať a na druhej strane nie každý si môže dovoliť utratiť peniaze na cestu aj na vstupné,“ myslí si starosta Kokošoviec Vincent Ivanecký (SaS).
Podľa súčasného prevádzkovateľa zimného štadióna v Prešove Milana Mráza, pravidelne poskytujú verejnosti ľadovú plochu na 1 hodinu raz v týždni, pričom vstupné je jedno euro.
„Teraz nám v priemere chodí na ľad asi šesť ľudí a to je nerentabilné. V zime sa to určite zmení a možno im poskytneme ľad aj dvakrát v týždni, ale oplatí sa to vtedy, keď sa príde korčuľovať aspoň 100-150 ľudí,“ vysvetlil Mráz.
O Sigord bude záujem
Po skúsenostiach z minulého roku je starosta Ivanecký presvedčený, že v zime bude na hladine vodnej nádrže Sigord znova veľa korčuliarov.
Faktom však je, že tam budú športovať na vlastné riziko. Nikto im nemôže dať žiadne záruky, ani neposkytne pomoc, keby sa niečo stalo.
„Minulú zimu sme tu cez víkendy mali aj dvesto návštevníkov. Ľudia si sami ohraničili akoby klziská, na nádrži bolo asi šesť plôch. Jedni hrali hokej, iní sa len tak korčuľovali alebo pretekali v rýchlosti,“ dodal starosta.
Podľa nájomcu prešovského štadióna Mráza je okrem minimálneho rizika výhoda štadióna aj v tom, že pri každom verejnom korčuľovaní je prítomný lekár aj zdravotnícka služba.
V prírode zvažujte riziká
Na vodnej nádrži, rieke či potoku treba počítať aj s rizikami. Vodohospodári síce tieto zimné športy nezakazujú, ale varujú ľudí pred možnosťou, že sa napriek mrazom nevytvorí taká hrubá vrstva ľadu ako obvykle.
Vypúšťanie vody totiž spôsobí, že medzi ľadom a vodnou hladinou vznikne medzera, ktorá spôsobí, že pevnosť ľadu je nižšia.
„Nádrž na Sigorde má stabilnú hladinu v lete aj v zime a keď je ľad hladký a dosť hrubý, ľudia sa nemusia báť,“ poznamenal starosta Ivanecký.
Podľa našich informácií sa vodohospodári nechystajú vypúšťať vodu z nádrže Sigord.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári