Posledné jesenné dni využívajú ľudia na to, aby upravili hroby svojich blízkych na cintorínoch. Aj preto bude prevádzkový čas predĺžený do 22. hod. a pracovníci Pohrebných a cintorínskych služieb v Prešove budú ľuďom pri akýchkoľvek otázkach či požiadavkách k dispozícii dlhšie ako zvyčajne. Väčšina ľudí už začala s nákupmi výzdoby a sviečok.
PREŠOV. V Prešove je vo vlastníctve mesta osem cintorínov a na nich je zhruba 21-tisíc hrobových miest.
Ako zvyčajne, v tomto čase Pohrebnícke a cintorínske služby (PaCS) vyvesili na informačné tabule zoznamy pozostalých, ktorí nemajú uhradené nájomné za hroby.
Koncom augusta tohto roku tiež aktualizovali zoznam hrobových miest na všetkých cintorínoch, aby orientácia pre ľudí, ktorí prichádzajú do Prešova len počas týchto sviatkov bola čo najjednoduchšia.
Zabudnutý hrob môžu nájsť podľa orientačného zoznamu na tabuli alebo na webovej stránke Technických služieb mesta Prešov (TSmP), a. s. podľa priezviska a mena zomrelého.
Podľa riaditeľa TSmP Jozefa Višňovského v týchto dňoch pracovníci upravujú nielen areály cintorínov, častejšie vyvážajú kontajnery s odpadom, ale ich aj monitorujú, prípadne poskytujú ľuďom poradenstvo. Pre zvýšenie bezpečnosti ľudí zabezpečili strážnu službu.
Ceny výzdoby sú podobné ako vlani
Časť ľudí začala s nákupmi v predstihu, iní si ešte len teraz robia na trhoch a v kvetinárstvach prieskum.
„My už roky nakupujeme v Poľsku, hoci teraz je to už lacnejšie len o pár centov. Ceny sa akosi vyrovnali, no sviečky majú vždy lacnejšie. Ja som kúpila kus za 40 centov a vydržia 24 hodín,“ povedala nám dôchodkyňa Jarmila Mitaľová.
Stredná generácia sa umelým kvetom naopak vyhýba a hľadá sušené kvety kombinované so živou čačinou.
„Takých vecí je na trhu málo. Zatiaľ som videla predávať len slamienky, ale ako som sa informovala, dá sa v kvetinárstvach objednať takto kombinovaná kytica alebo veniec. Je to síce drahšie, ale mne sa to viac páči,“ myslí si Lenka Jakubčínová.
Ako nám potvrdila kvetinárka Júlia Marková, zabezpečiť živú čačinu majú z roka na rok väčší problém.
Objednávajú ju, ale dostávajú vždy menej, ako potrebujú.
„Niektorí ľudia si teraz nechávajú urobiť radšej ikebany do vkusných košov. Zvyčajne zo sušených plodov, kvetov, dekorácií a čačiny. Spotrebuje sa jej tak menej,“ dodala kvetinárka.
Najviac ľudí však staví na trvanlivosť a bohatý výber kytíc z umelej čačiny aj kvetov. Sú totiž dostupnejšie a ceny sa pohybujú od 2,50 do 15 eur, čo je veľmi podobné ako minulý rok.
Zapáliť môžete aj virtuálnu sviečku
Žijeme v dobe, kedy množstvo ľudí pracuje v zahraničí a uctiť si Pamiatku zosnulých budú môcť len na diaľku.
Ak majú blízkych na niektorom z prešovských cintorínov, môžu položiť pomyselnú kyticu, či zapáliť sviečku aj virtuálne na portáli www.pohrebnictvopo.sk.
Zanechať tam môžete aj odkaz so svojím menom, dátumom návštevy a krátkym odkazom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári