Agentúrny text sme doplnili informáciami redakcie Korzára.
PREŠOV. Knižnica P. O. Hviezdoslava od pondelka oficiálne zmenila svoje sídlo. Stali sa ňou secesné priestory Bosákovho domu na Levočskej ulici 1 v Prešove.
Presťahovanie trvalo len 3 týždne, pričom sa do prác zapojili nielen zamestnanci, ale aj študenti prešovských stredných škôl. Ich pomoc bola potrebná, keďže bolo nutné presunúť vyše dvestotisícový knižničný fond.
Zriaďovateľom knižnice je od roku 2002 Prešovský samosprávny kraj (PSK), ktorý v lete kúpil časť historickej budovy od Národnej banky Slovenska za 300 tis. eur. Dve tretiny sumy uhradil kraj naraz, ďalších stotisíc eur splatí v piatich ročných splátkach po 20-tisíc eur.
V roku 2008 bola jej centrálna požičovňa kvôli rekonštrukcii Starej mestskej školy presťahovaná do dočasných priestorov na Levočskú 9.
Po rekonštrukcii knižnica získala naspäť priestory na Hlavnej 139, kde je dnes verejná čitáreň, oddelenie pre slabozrakých a nevidiacich, inojazyčné oddelenie a Britské centrum.
V roku 2012 pribudlo v zrekonštruovaných priestoroch novovzniknuté Centrum regionálnych dokumentov.
Ako informovala hovorkyňa PSK Veronika Fitzeková, Bosákov dom je od dnešného dňa oficiálnym sídlom riaditeľstva a centrálnej požičovne knižnice, ktoré sa tam presťahovali z priestorov na Levočskej 9.
Knižnice dnes nie sú len o požičiavaní kníh
Vyšší územný celok plánuje do Bosákovho domu časom presťahovať aj detské oddelenie knižnice, ktoré sídli v súčasnosti na Hlavnej 22.
Predseda PSK Peter Chudík (Smer) v súvislosti s novým sídlom knižnice s krajskou pôsobnosťou poznamenal, že jej umiestnenie v Bosákovom dome je optimálnym riešením, ktoré zabezpečí knižnici stabilitu na nasledujúce desaťročia.
S novými priestormi Knižnice P. O. Hviezdoslava je spokojná aj jej riaditeľka Marta Skalková. Kultúrna inštitúcia v nich bude môcť naplno realizovať široký záber svojich činností.
"Knižnice dnes nie sú len o požičiavaní kníh. Organizujeme kultúrne podujatia na podporu čítania detí a mládeže, sme informačnou a vzdelávacou inštitúciou a podporujeme komunitné aktivity obyvateľov," vysvetlila riaditeľka.
Okrem registrovaných aj skrytí čitatelia
Knižnicu P. O. Hviezdoslava tvorí fond, ktorý je rozdelený na jednotlivé pobočky a obsahuje 250-tisíc knižničných jednotiek, pričom za rok pribudne 3 - 5-tisíc nových kníh.
Za minulý rok bolo registrovaných okolo 11,5-tisíca čitateľov.
Najstarším čitateľom, ktorého si knižnica aj symbolicky počas otváracieho ceremoniálu uctila, je Andrej Lata, ktorý vo veku 96 rokov je stále aktívnym čitateľom.
Ako nám však povedali v knižnici, vedia, že čitateľov majú omnoho viac, lebo vďaka prieskumu, ktorý si urobili, zistili, že hoci sa príde zapísať jeden čitateľ, doma čítajú ďalší traja, teda majú aj svojich „skrytých“ čitateľov.
Špička v rámci Slovenska
V rámci celoslovenských meradiel má táto prešovská kultúrna ustanovizeň svoje špecifické miesto.
Knižnica pracuje v knižnično-informačnom systéme 3. generácie a participuje na ňom asi 25 knižníc z celého Slovenska. V rámci týchto štatistík ich Prešov ďaleko presahuje.
Najbližšie je Krajská knižnica Juraja Fándlyho v Trnave, rozdiel v počte ročných výpožičiek v porovnaní s Knižnicou P. O. Hviezdoslava je momentálne, podľa trištvrťročnej štatistiky, 42-tisíc vypožičaných jednotiek.
Najstarším čitateľom, ktorého si knižnica aj symbolicky počas otváracieho ceremoniálu uctila, je pán Andrej Lata, ktorý vo veku krásnych 96 rokov je stále aktívnym čitateľom.
Nielen ticho, aj hluk
Víziou do budúcnosti je, aby raz bola celá knižnica pod jednou strechou. Hlavné pre túto chvíľu však je to, aby sa v nej naozaj žilo.
„Mojím osobným prianím je, nech tá knižnica žije. Ja nezastávam názor, že v knižnici musí byť ticho. Nech je tu rušno, nech tu to žije, nech ľudia o knihách rozprávajú, nech odovzdávajú myšlienku čítania aj ďalej, aby sa šírila, aby ľudia čítali, lebo kultúrnosť národa sa meria práve týmto, “ zaželala si do budúcna riaditeľka.
Ľudia podpisovali petíciu
Prešovská knižnica má 88-ročnú tradíciu.
Dlhé roky mala adresu na Hlavnej ulici 139 v historickej budove Starej mestskej školy.
Keď ju samosprávny kraj pred piatimi rokmi odtiaľ vysťahoval a začal budovu rekonštruovať pre potreby Inovačného partnerského centra a vlastné reprezentačné účely, vzbudilo to vo verejnosti vlnu nespokojnosti a pod petíciu za zachovanie knižnice v pôvodných priestoroch sa podpísalo viac ako 4 000 ľudí.
Neskôr tam kraj vrátil iba verejnú čitáreň, oddelenie pre slabozrakých a nevidiacich a Britské centrum.
Centrálna knižnica sa dvakrát sťahovala, najprv do Župného domu na Slovenskej ulici a potom do komerčnej budovy na Levočskej ulici.
sita
Bosákov dom
Bosákov dom stojí na rohu Hlavnej a Levočskej ulice v Prešove a patrí k najkrajším stavbám v meste.
Budovu v secesnom štýle dal postaviť v rokoch 1923-24 rodák z Okrúhleho v okrese Svidník Michal Bosák, ktorý sa ako chlapec vysťahoval do USA, kde sa vypracoval na úspešného bankára.
Jeho podpis figuruje aj na americkej desaťdolárovej bankovke.
Bosák v roku 1920 založil Americko-slovenskú banku v Bratislave, ktorá mala deväť filiálok.
Jedna z nich bola aj v Prešove, kde mal Bosák zariadený byt a istý čas tu žil.
sita
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári