Hlavná myšlienka hospicovej filozofie vychádza z úcty k životu a človeku, ktorý je vnímaný ako neopakovateľná bytosť. Jej cieľom je zmeniť negatívne vnímanú skúsenosť zomierania a vnímať zomierajúceho ako celistvú bytosť s udržaním čo najvyššej kvality jeho zostávajúceho života.
BARDEJOV. Minulý týždeň sa v Poľsko-slovenskom dome v Bardejove konala už ôsma medzinárodná vedecká konferencia o hospicovej starostlivosti. Tá tohtoročná mala názov Perspektíva hospicov na Slovensku.
Podľa Cyrila Korpesia, riaditeľa Arcidiecéznej charity Košice, ktorá je zriaďovateľom Hospicu Matky Terezy v Bardejove, je najväčším strašiakom budúcnosti hospicov ich financovanie. Jeden deň v hospici stojí zhruba 55 eur. Z toho poisťovňa uhrádza 35 eur, 12 eur si hradí pacient a ostatné hradí hospic z charity a zbierok.
Podľa neho ľudia v hospicoch pracujú so srdcom, entuziazmom a robia to odborne a kvalitne. Financovanie by však malo fungovať lepšie.
„Zatiaľ čo v ostatných zdravotníckych zariadeniach je cieľom pacienta vyliečiť, aby odišiel zdravý, v hospicoch je cieľom dôstojne zomrieť a pripraviť sa na prechod do večnosti. Naša filozofia je však poisťovňami dosť zle chápaná. Samozrejme z biznis pohľadu poisťovne je to čistá strata,“ priblížil problémy budúcnosti hospicov Korpesio.
Vytvoriť formu mobilných hospicov
„Hospic je špecializované zdravotnícke zariadenie. Fungujeme ako malá nemocnica. U nás v Bardejovskej Novej Vsi máme dvadsať pacientov a dvadsaťštyri zamestnancov. Poisťovňa nám zmluvne určuje, pacientov s akou diagnózou môžeme prijať a ktoré výkony preplatí,“ vysvetlil hlavný organizátor a riaditeľ Hospicu Matky Terezy v Bardejove Jozef Krajči.
Podľa neho je tiež najväčší problém hospicov financovanie. Poisťovňa totiž preplatí len starostlivosť o pacienta na tri mesiace. Ak pacient dovtedy „nezomrie“, musí z hospicu odísť.
„Hospicové hnutie chceme dostať do takej polohy, že ak sa stav pacienta po troch mesiacoch zlepší, umiestnime ho do domáceho, rodinného prostredia, vytvoríme tzv. mobilný hospic a budeme k nemu so starostlivosťou dochádzať. Alebo umiestnime pacienta do domu ošetrovateľskej starostlivosti, s ktorými tiež spolupracujeme,“ objasnil Krajči.
Poisťovňa akceptuje tri mesiace
Podľa hovorkyne Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petry Balážovej je hospic zariadenie pre pacientov, ktorí sú v terminálnom štádiu ochorenia. Nie je určený pre pacientov, ktorí potrebujú opatrovateľskú starostlivosť.
Na základe revíznych kontrol poisťovňa zistila, že v zariadeniach sa nachádzali aj pacienti, ktorí potrebovali opatrovateľskú starostlivosť, preto poisťovňa 1. apríla 2013 pristúpila k takémuto spôsobu schvaľovania hospitalizácií.
„VšZP akceptuje pobyt v hospici po dobu troch mesiacov, po uplynutí tejto doby zariadenie môže požiadať o predĺženie pobytu v hospici maximálne o jeden mesiac v prípadoch, ak ide o ochorenie, ktoré je nezvládnuteľné v domácom prostredí,“ upresnila Balážová.
Jozef Krajči, riaditeľ Hospicu Matky Terezy. „Najväčším problémom je financovanie.“
Foto: mh
Prvý slovenský hospic. V Bardejovskej Novej Vsi funguje už 10 rokov.
Foto: hospice.sk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári