JAROVNICE. V obci s najpočetnejšou rómskou komunitou na Slovensku, v Jarovniciach v okrese Sabinov v pondelok uviedli do života novú modulovú kontajnerovú základnú školu.
Podobné objekty s ôsmimi triedami by mali do konca tohto roka pribudnúť aj na území ďalších samospráv a na východe Slovenska, a to konkrétne v obciach Podhorany, Krížová Ves, Stráne pod Tatrami a Kecerovce.
"Dokázali sme nájsť spôsob, ako najrýchlejšie a najlacnejšie postaviť základnú školu pre akéhokoľvek žiaka na Slovensku. Predpokladám, že takýmto typom výstavby nepôjdu len školy pre rómskych, ale aj ostatných žiakov," povedal splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák.
Problém s priestormi budú mať aj naďalej
"Obec prispela na výstavu školy sumou približne 86.000 eur. Dotáciu od štátu sme dostali 200.000 eur. Ak by sme túto školu nepostavili, 67 detí by nebolo kde vyučovať," informoval starosta Jarovníc Florián Giňa.
Objekty ZŠ v Jarovniciach dnes navštevuje 1034 žiakov prvého až deviateho ročníka, ktorí sú rozdelení do 41 tried. V každej z tried sa učí priemerne 25 detí. Aj napriek novým priestorom školy sa bude jej vedenie naďalej boriť s nedostatkom priestorov pre vyučovanie.
"Nová kontajnerová škola nerieši problém. Na škole v Jarovniciach pôsobím 31. rok a už toľko rokov sem chodia deti na dve zmeny a budú chodiť ďalej, aj keď sa tu postaví nová 16-triedna škola," konštatoval riaditeľ ZŠ Jozef Bugna.
Mohli však aspoň zrušiť vyučovanie v provizórnych priestoroch v obecnom kaštieli a znížiť počet detí v jednotlivých triedach nad povolenú normu, ktorú u prvákov prekračovali.
Časť žiakov sem prichádza za vzdelaním ráno a zvyšná časť poobede. "Aby u nás fungovala jednozmenná prevádzka, potrebovali by sme takéto kontajnerové školy ešte tri plus jedáleň a telocvičňu," poznamenal starosta Giňo.
Pollák v tejto súvislosti nevylúčil, že sa v Jarovniciach postaví v nasledujúcom období ďalšia škola.
"Je pravdou, že neodbúravame dvojzmennú prevádzku, takže urobíme všetko preto, aby v obciach, kde je v súčasnosti dvojzmenná prevádzka, aby nebola, aby deti chodili riadne do školy tak, ako sú zvyknuté aj ostatné deti v našej krajine, teda aby chodili do školy ráno a na obed odchádzali domov."
Modulová škola v Jarovniciach je prvou ukončenou školou z piatich na východe Slovenska, kde hrozilo až trojzmenné vyučovanie.
Na ich výstavbu vyčlenila vláda milión eur. Každá obec dostala rovnakú čiastku - 200-tisíc eur. Podmienkou bolo, aby samosprávy mali k dispozícii vysporiadaný pozemok a pripravili pevný podklad pod kontajnerové diely.
Pollák pripomenul, že za posledných desať rokov sa vláde podarilo postaviť jednu „kamennú” školu v obci s vysokou populáciou, ktorá stála milión eur. Táto investícia za rovnaké peniaze pomôže piatim obciam.
V Jarovniciach je ešte jedna škola s materskou školou a tiež jedna špeciálna škola.
V rómskej osade žije vyše štyritisíc ľudí.
Foto k článku: TASR/František Iván
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári