Stavbári pri výstavbe Nábrežnej komunikácie vraj poškodili odvodňovacie žľaby pre dažďovú kanalizáciu. Myslia si to obyvatelia ulice Pod Willec hôrkou, ktorá je aj napriek suchým mesiacom už teraz podmočená Blíži sa zima a ľudia sú znepokojení. Ich domy sú totiž v zosuvovom území a kopec nad ulicou je nestabilný. O nápravu žiadali investora, ale nepochodili. Plánujú preto na radnicu podať petíciu aj žiadosť o vykonanie stavebného dohľadu.
PREŠOV. K jestvujúcemu mostu Pod Willec hôrkou investor Nábrežnej komunikácie, teda Slovenská správa ciest, buduje súbežnú lávku pre chodcov, lebo súčasný most bude ústiť priamo do novej križovatky. Pri narážaní pilótov si zrejme stavbári nevšimli vývod dažďovej kanalizácie, ktorá inak odvodňuje podstatnú časť ulice Pod Willec hôrkou.
„Bol som sa tam na žiadosť obyvateľov ulice pozrieť a presvedčil som sa, že zaústenie kanalizačného potrubia do rieky Torysa stavbári odstránili, čím došlo k jeho deformácii a upchatiu,“ povedal o probléme poslanec Richard Drutarovský (Nova). Obyvatelia ulice zistili, že hoci je suchý rok, cesta je už podmočená.
„Pri poslednom daždi voda v preplnenom a neodtekajúcom kanáli vytlačila poklop pri prvom rodinnom dome na ulici a voda sa liala po ceste. Už počas prác sme upozorňovali robotníkov, aby nezasypali vyústenie dažďovej kanalizácie, ale naše pripomienky nebrali na vedomie,“ zhodnotila aktuálny stav obyvateľka ulice Božena Ličáková.
Stavebník: Kanalizácia tam nie je
Obavy obyvateľov ulice narastali, preto sa listom obrátili na zástupcov investora stavby, teda na riaditeľa Investičnej výstavby a správy ciest v Košiciach Jozefa Fabiána a žiadali ho o zjednanie nápravy.
Riaditeľ prostredníctvom námestníka úseku investičnej výstavby Romana Šplíchala ešte v auguste vyzval zhotoviteľa stavby, aby podnet od obyvateľov ulice prešetril. Podľa hovorkyne Slovenskej správy ciest (SSC) Zuzany Hromcovej, stavebník na ich výzvu reagoval.
„Počas zemných prác pri mestskej časti Pod Willec hôrkou nebolo objavené žiadne vyústenie dažďovej kanalizácie. Pred založením lávky pre peších boli vykonané terénne úpravy a odstránený odpad a ani vtedy nebolo objavené kanalizačné potrubie. Zemné práce v mieste založenia opory pre lávku spočívali len v urovnaní terénu. Na základe našej výzvy, zhotoviteľ konzultoval podnet aj s projektantmi a tí o existencii objektu kanalizácie nemali žiadne vedomosti. Existenciu overovali aj so správcom kanalizácií na území Prešova a ten, rovnako ako projektant stavby, nemal o jej existencii žiadnu vedomosť. V uvedenom mieste ju neevidujú ani v majetku,“ sprostredkovala nám obsah odpovede stavebníka hovorkyňa SSC Hromcová.
Dodala, že na základe týchto skutočností nemohol investor urobiť žiadnu nápravu, lebo k poškodeniu, respektíve zasypaniu kanalizácie stavebnou činnosťou nedošlo.
Obavy ľudí nerozptýlili
Podľa Boženy Ličákovej to však nie je celkom pravda.
„Keď robotníci upravovali terén pre lávku, ktorú stavajú pre peších, odkryli časť kanalizácie, ktorú teraz zapierajú,“ argumentovala Ličáková.
Neskrývala ani obavy z toho, že keď sa problém nevyrieši, v zime, keď príde dážď, sneh, mrazy aj odmäk, môže nastať krízová situácia.
Ich obavy majú svoje odôvodnenie. Ešte nezabudli na záplavy v roku 2010 a následné zosuvy pôdy.
Šmyková línia zosuvu na tejto ulici poškodila niekoľko rodinných domov a lokalita nebola doteraz sanovaná, hoci Geologický ústav D. Štúra mesto upozornil, že svah sa naďalej zosúva.
„Nedávno stavbári akoby rozšírili úzku cestu okolo Torysy pre svoje veľké autá a vybagrovali časť kopca. Zosuv sa tým môže ešte zosilniť, takže chceme, aby kopec dali zas do poriadku alebo ho spevnili,“ dodala B. Ličáková.
Ľudia sa chystajú ísť na radnicu s petíciou za riešenie tohto problému aj so žiadosťou, aby úrad na mieste vykonal štátny stavebný dohľad.
Kanalizácia. Tvrdia, že predtým žľaby odvádzali dažďovú vodu bez problémov.
Pod mostom. Stavbári to síce popierajú, ale podľa starousadlíkov sú toto zvyšky kanalizácie, ktorú pri prácach odkryli.
Foto k článku: Anna Košuthová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári