BARDEJOV. Pred tromi rokmi schválili Základnej škole na Komenského ulici v Bardejove grant z eurofondov na jej rekonštrukciu vo výške 1,85 milióna eur.
Školu napokon zo zoznamu žiadateľov o granty vyškrtli. Dôvodom bolo pochybenie pri výberovom konaní na dodávateľa stavebných prác.
Rekapitulácia neúspešného projektu
Podľa vedúceho oddelenia školstva Mestského úradu v Bardejove Reného Semanišina pre zabezpečenie verejného obstarávania na dodávateľa stavebných prác mesto vybralo externú firmu PP&PCo., s. r. o.
Po verejnom obstarávaní bol v januári 2011 riadiacim orgánom projektu, Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, doručený na Úrad pre verejné obstarávanie (UVO) podnet na vykonanie kontroly verejného obstarávania.
Dôvodom bola námietka jedného z účastníkov. Úrad svojím rozhodnutím zo 4. apríla 2011 nariadil mestu Bardejov ako obstarávateľovi toto verejné obstarávanie zrušiť.
Ako hlavný dôvod uviedol nezákonné vylúčenie jedného zo záujemcov zo súťaže a nezrovnalosti pri výmene na poste predsedu výberovej komisie pre otváranie a vyhodnotenie ponúk.
Podľa ÚVO nie je akceptovateľné vylúčenie záujemcu zo súťaže iba preto, že predložil úradne neoverenú kópiu dokladu. Išlo o osvedčenie o vykonaní odbornej skúšky o autorizovaných architektoch, bez možnosti podať dodatočné vysvetlenie a doplniť už predložené doklady.
Podľa Beáty Šimorovej, riaditeľky odboru kontroly ÚVO, vylúčenie tohto záujemcu mohlo mať zásadný vplyv na výsledok súťaže.
Podľa vedúceho kancelárie primátora Jozefa Guligu viedlo nedodanie právoplatnej dokumentácie o verejnom obstarávaní na dodávateľa prác nakoniec k tomu, že riadiaci orgán – Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR – nakoniec nepristúpil k podpisu zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku na rekonštrukciu školy s Mestom Bardejov.
Kto nesie zodpovednosť?
Na našu otázku, prečo bola zo strany neúspešného dodávateľa podaná námietka a či išlo o zámerné uprednostnenie vybranej domácej firmy nám R. Semanišin odpovedal: „Keďže výberové konanie bolo plne v kompetencii firmy PP&Co., s. r. o. a členmi výberovej komisie ani neboli zástupcovia mesta Bardejov, neviem sa k tejto otázke vyjadriť.“
Lucia Veselská, konateľka spoločnosti PP&PCo., s. r. o., nám na tú istú otázku odpovedala takto: „Komisia ako úspešného vyhodnotila uchádzača, ktorý ponúkol najnižšiu cenu, pričom naša spoločnosť jeho ponuku neprijímala. Prijímanie ponuky bolo v kompetencii mesta.“
Veselská ďalej uviedla, že zrušenie verejného obstarávania na rekonštrukciu základnej školy, ktoré zabezpečovala ich spoločnosť, nebolo dôvodom na zrušenie zmluvy medzi mestom a riadiacim orgánom o poskytnutí nenávratného finančného príspevku a preto jednoznačne odmieta zodpovednosť za zrušenie zmluvy o nenávratný finančný príspevok mestu.
„Spoločnosť PP&PCo., s. r. o., nemá vedomosť o zrušení zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku medzi mestom a ministerstvom a nepozná ani dôvody jej zrušenia. Vzhľadom na skutočnosť, že mesto nás neinformovalo o začatí kontroly predmetnej verejnej súťaže a naša spoločnosť ani nepredkladala dokumentáciu úradu, nie je možné z našej strany zodpovedať za úplnosť predloženej dokumentácie. Nemali sme možnosť vypracovať relevantnú argumentáciu v rámci procesu kontroly, ako ani uplatniť opravný prostriedok voči vydanému rozhodnutiu,“ dodala Veselská.
Na toto vyjadrenie reagoval Semanišin: „Stanovisko predmetnej spoločnosti je z ich pohľadu úplne logické. Rovnako aj odmietanie zodpovednosti za zrušenie zmluvy o nenávratnom finančnom príspevku, pretože v prípade rekonštrukcie ZŠ Komenského nedošlo k podpisu zmluvy práve z dôvodu nedodania právoplatného výsledku verejného obstarávania na dodávateľa stavby. A to pre rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie. Ostatné súvislosti zvaľujúce vinu na mesto Bardejov, aj keď verejné obstarávanie nerealizovalo mesto, ale predmetná spoločnosť na základe mandátnej zmluvy, nemá význam ďalej komentovať.“
Dodal zároveň, že s predmetnou spoločnosťou mesto v iných veciach nespolupracuje ani nespolupracovalo.
Podľa TIS je zodpovedné mesto
Ivan Rončák z Transparency International tvrdí, že aj keď je najímanie externých firiem na verejné obstarávanie mestami pomerne časté, mesto je stále verejným obstarávateľom a za celé verejné obstarávanie je aj zodpovedné.
V takomto prípade sa dokonca musí robiť verejné obstarávanie aj na takúto externú firmu. Z procesu sa aj v prípade pochybenia externej firmy potom mesto nemôže nijako vyviniť. „Ak vznikne škoda, obstarávateľ v rámci zmluvných podmienok, samozrejme, môže škodu od externej firmy, ktorá obstarávanie realizovala, vymáhať,“ uviedol Rončák.
Na otázku, či firma PP&PCo., s. r. o.., bola vybratá verejnou súťažou sme od Semanišina dostali len strohú odpoveď: „V rámci platných predpisov.“
Odpovedal aj na našu ďalšiu otázku, či si mesto v prípade, ak sa domnieva, že mu konaním externej firmu vznikla škoda, bude uplatňovať nejaké sankcie.
„Toto je skôr otázka na právnikov, ale v takomto prípade by ste museli dokazovať úmysel, čo je dosť ťažká úloha. A aj samotní právnici hovorili o tom, že otázka škody je v tomto prípade dosť otázna, najmä ak sme ešte nemali uzatvorenú zmluvu, ktorá by definovala skutočnú výšku grantu.“
Mário Hudák
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári