Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Mestská obchodná spoločnosť Technické služby mesta Prešov si bude môcť zobrať kontokorentný úver vo výške 200-tisíc eur z UniCredit Bank.
PREŠOV. Úver má slúžiť ako poistka pre prípad, že by spoločnosť nemala cash-flow, teda disponibilné peniaze.
Situácia v TSMP je kritická. Konštatuje to riaditeľ spoločnosti Jozef Višňovský v predloženom návrhu.
Upozorňuje, že mesto „informovali o kritickej situácii vo financovaní spoločnosti TSMP v súvislosti s neplnením zmluvných záväzkov mesta Prešov, ako jediného akcionára spoločnosti“. Dlh vyčíslil na 902-tisíc eur, za roky 2012 a 2013.
Pre chýbajúce peniaze hrozí podľa riaditeľa „nebezpečenstvo, že TSMP nebudú schopné plniť svoje záväzky voči dodávateľom, čo môže spôsobiť neželané problémy“.
Preto navrhuje prijatie prekleňovacieho úveru. Poslanci dvestotisícový kontokorent na financovanie prevádzkových potrieb schválili. Má mesačnú výpovednú lehotu a jeho splatnosť je neurčitá.
Klein: Je to poistka a záruka
„Je to finančná operácia na to, aby sme preklenuli nedostatok peňazí vo firme. Pretože peniaze z mesta neplynú pravidelne, ako by mali a na to, aby akciová spoločnosť mohla riadne fungovať a splácať faktúry, potrebuje mať určitý obnos peňazí,“ vysvetlil Peter Klein (nez.), predseda predstavenstva TSMP a mestský poslanec.
Podľa jeho slov slúži úver ako poistka: „Keď mesto peniaze pošle, žiadna čiastka z tohto kontokorentu sa nebude čerpať. Je to určitá záruka, aby sme mohli zabezpečiť chod firmy a odpadové hospodárstvo.“
Finančné prostriedky z úveru majú byť podľa jeho slov určené na úhradu faktúr a bežnej prevádzky. Je na tom teda spoločnosť tak zle?
„Situácia sa odvíja od ochoty mestského zastupiteľstva schvaľovať peniaze, ktoré by mesto malo posielať TSMP na účely nakladania s odpadmi,“ povedal Klein.
V rozprave odznelo, že úver by malo brať priamo mesto, ktoré je dlžníkom, nie mestská firma.
Klein k tomu dodal: „Ak by bola ochota, žeby tieto peniaze prišli z mesta, súhlasili by sme s tým. Momentálna situácia je však taká, že bolo 14. rozpočtové opatrenie a vôbec neboli vyčlenené prostriedky pre TSMP. Napriek tomu, že mesto je dlžné ešte za minulý rok.“
Turčanová: Úver malo brať mesto
S uvedeným návrhom prišla Andrea Turčanová (KDH). Okrem toho už pri rozpočtových opatreniach navrhla vyčleniť peniaze pre TSMP z kolónky navýšenia miezd a odvodov o 280-tisíc eur.
„Navrhla som nenavyšovať odvody. Mzdové prostriedky sme schválili na začiatku roka a vtedy sme hovorili, že je nadstav zamestnancov,“ uviedla Turčanová.
Doplnila, že úrad deklaroval, že prepustil 16 ľudí, boli vyčlenené peniaze na odstupné, no znovu padol návrh na zvýšenie prostriedkov na mzdy a odvody. Turčanovej návrh na použitie týchto peňazí na dofinancovanie záväzkom voči TSMP však neprešiel.
Turčanová zdôraznila, že peniaze pre Technické služby mesta Prešov v rozpočte schválené boli. V súvislosti so samotným kontokorentom upozornila na to, že mestské zastupiteľstvo na základe uznesenia považuje súčasné predstavenstvo za nezákonné, preto mu nemôžu schváliť úver.
Navrhla, aby úver zobralo mesto a uhradilo záväzky. Väčšina poslaneckého zboru to však neodsúhlasila. Hlasmi poslancov za Smer-SD a nezávislých prešiel pôvodný návrh o úvere.
Namiesto 21 bodov riešia len 4 akútne problémy
Poslanci Mestského zastupiteľstva v Prešove na dnešnom rokovaní zredukovali svoj pôvodný program z 21 bodov na štyri. Rozhodovať mali iba o návrhoch, ktoré sú z časového hľadiska najdôležitejšie.
Navrhol to v úvode prešovský primátor Pavel Hagyari s odôvodnením, že medzi mestskými poslancami je veľa kandidátov na poslancov vyšších územných celkov a nie je vhodné, aby si robili počas dnešnej schôdze predvolebnú kampaň. V rokovaní majú pokračovať po prvom kole župných volieb.
Prešovskí poslanci nakoniec stiahli z rokovania aj Návrh na zmenu Všeobecne záväzného nariadenia mesta o výške príspevku na čiastočnú úhradu nákladov v školách a školských zariadeniach v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta, ktorý mali prerokovať už v zúženom balíku tém.
Poslanec Michal Kaliňák (Smer-SD) to navrhol s odôvodnením, že text materiálu je v rozpore so zákonom o obecnom zriadení a s dvoma školskými zákonmi.
Ako bližšie vysvetlil, v zmysle zákona o obecnom zriadení nie je možné, aby schválené všeobecne záväzné nariadenie malo platnosť do minulosti.
Ak by dnes poslanci schválili predložený návrh, tak podľa textu tohto materiálu by všeobecne záväzné nariadenie malo platnosť od 18. októbra, v čom je rozpor.
Ďalší problém vidí Kaliňák v tom, že podľa navrhnutého všeobecne záväzného nariadenia primátor mesta na návrh riaditeľov škôl bez právnej subjektivity nemôže určovať výšku príspevku bez zastupiteľstva.
Poslanec upozornil, že by to bolo v rozpore so školským zákonom a zákonom o štátnej správe v školstve.
„Mesto vedelo, že školský rok sa začína septembrom a tento materiál mal byť už dávno schválený. Dnes riaditelia a učitelia škôl nevedia, ako na tom sú,” povedal Kaliňák.
Poslanci sa stotožnili s jeho návrhom na stiahnutie materiálu z rokovania a počkajú na také znenie, ktoré nebude odporovať žiadnemu zo zákonov.
sita
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári