VRANOV NAD TOPĽOU. Na Staničnej ulici vo Vranove nad Topľou uviedli v týchto dňoch do života nové Múzeum ľudovej kultúry.
Priestory, v ktorých sídli, budú slúžiť domácim folkloristom na nácvik choreografií, ale aj na organizovanie kultúrnych podujatí, škôl tanca či workshopov, tematicky zameraných na tradičnú ľudovú kultúru zemplínskeho a šarišského regiónu.
Priestory na Staničnej ulici spolu s pozemkom pod ním získalo mesto Vranov nad Topľou do vlastníctva v roku 1998 od spoločnosti Agrostav.
V interiéri budovy sa nachádzala telocvičňa, ktorú využíval v minulosti vranovský Box-klub, v posledných rokoch slúžila folklórnemu súboru (FS) Vranovčan.
Budova je kompletne zrekonštruovaná
Nehnuteľnosť sa začiatkom tohto roka rozhodla vranovská samospráva predať Prešovskému samosprávnemu kraju (PSK) za symbolické euro, pretože vo svojom rozpočte nenašla dostatok zdrojov na jej opravu.
V hre bola aj záchrana tejto budovy pre FS Vranovčan, ktorý pracuje na území mesta s deťmi a mládežou nepretržite už 45 rokov.
Po odobrení tejto transakcie krajským zastupiteľstvom prešla neskôr budova do vlastníctva PSK, ktorý ho v uplynulých týždňoch kompletne zrekonštruoval.
Objekt má modernú fasádu, interiér doplnili nové šatne, sociálne zariadenia, sprchy a výkonná audiotechnika.
Foto: TASR/Tomáš Doboš
Slúžiť bude súborom Vranovčan a Cifroško
Novým prevádzkovateľom budovy je Hornozemplínske osvetové stredisko (HZOS), ktoré spadá pod PSK.
Riaditeľka HZOS Anna Gdovinová TASR informovala, že zrekonštruovaný objekt bude slúžiť aj naďalej predovšetkým FS Vranovčan a Detskému folklórnemu súboru Cifroško.
Nové sídlo vranovskej kultúry má ale podľa jej slov zároveň ambíciu stať sa akýmsi netradičným, "živým" múzeom ľudových tradícií.
"Neotvorili sme múzeum v pravom slova zmysle, v jeho interiéri teda nie sú typické múzejné artefakty, veď v okrese Vranov nad Topľou máme Vlastivedné múzeum v Hanušovciach. Naším cieľom je poskytovať tento priestor pre nácvik domácich folkloristov, no zároveň v ňom chceme organizovať rôzne podujatia nadväzujúce na tradičnú ľudovú kultúru Šariša a Zemplína. Ich koncepciu zatiaľ vytvárame, ale mohlo by ísť napríklad o zaujímavé workshopy, folklórne podujatia či školy ľudového tanca," vysvetlila Gdovinová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári