Ekopark v súčasnosti spravuje ABC centrum voľného času (CVČ), ale už niekoľko rokov má vedenie s jeho financovaním problémy. Podľa návrhu radnice by východiskom mohla byť zmena správcu areálu, kde sú zvieratá, bohatá zeleň, políčka s plodinami aj detské ihrisko. Majetkovým prevodom by mal Ekopark prejsť pod Technické služby mesta Prešov (TSmP), a.s. za jedno euro. Rozhodnúť o tom majú poslanci na novembrovom zastupiteľstve.
PREŠOV. Areál potrebuje nielen údržbu, ale predovšetkým investície. Už roky je tam problémom nevyhovujúca kanalizácia, pre ktorú nie sú zabezpečené hygienické podmienky.
Dom, v ktorom sa v minulosti konali podujatia a kde je umiestnená časť zvierat, nevyhnutne potrebuje opravy. Ide o historický objekt.
TSmP by podľa pripravovanej zmluvy mali do do areálu ročne investovať 30-tisíc eur z vlastných zdrojov.
Podľa riaditeľky ABC CVČ Eleny Šimčíkovej však ročné náklady na Ekopark boli doteraz 57-tisíc eur ročne a hoci časť nákladov tvorili aj mzdy pre zamestnancov, väčšinu zdrojov zhltla prevádzka, krmivo pre zvieratá a veterinárna starostlivosť.
Plánujú zmeny
Podľa riaditeľa TSmP Jozefa Višňovského ich spoločnosť má všetky predpoklady na to, aby vedeli areál nielen udržiavať, ale aj zveľaďovať. Majú dokonca ambíciu v budúcnosti vyriešiť aj akútne problémy.
„Neviem, či pôjdeme aj do investície súvisiacej s kanalizáciou. To závisí od rozhodnutia predstavenstva, ale hygienické podmienky sa dajú vyriešiť aj iným spôsobom. Našou ambíciou je, aby bol Ekopark dostupný širokej verejnosti a aby v ňom boli lepšie podmienky pre deti aj návštevníkov z okolia,“ poznamenal Višňovský.
Ako príklad uviedol úpravu časti areálu, kde sú v súčasnosti vo výbehoch kozy, ovce a poníky. Tam plánujú založiť arborétum so vzácnymi drevinami a vytvoriť akúsi oddychovú zónu s lavičkami a spevnenými chodníkmi, ktorá sa bude môcť využívať celý rok.
Na otázku, či zachovajú všetky zvieratá, keďže momentálne nemajú najlepšie podmienky, odpovedal, že o tom budú určite uvažovať.
„Je otázne, či v dome ponecháme napríklad opice. Ich chov a hlavne lekárska starostlivosť sú drahé a keby sme chceli robiť úpravy v objekte, bude zložité premiestňovať ich,“ dodal.
Do čoho by mohli investovať?
V prvom rade pôjde o vyriešenie hygienických podmienok. Chýbajú tam totiž toalety pre väčší počet návštevníkov.
Úvahy sú aj o oprave historického objektu. Na to by však potrebovali najprv posúdenie technického stavu a statiky.
„Pokúsime sa na obnovu domu získať aj zdroje z eurofondov. V zime urobíme inventúry, preberieme majetok, preskúmame podmienky a vypracujeme nejakú technickú prípravu,“ vysvetlil nám Višňovský.
Viacerí návštevníci Ekoparku opakovane upozorňovali, že v areáli chýba napríklad nejaký bufet s občerstvením. Podľa riaditeľa to nie je nemožné a budú o tom uvažovať. Tiež o nejakej spevnenej ploche a pódiu, kde by sa mohli konať vystúpenia detí či iné zábavné podujatia.
Zaujímalo nás tiež, či prevezmú aj súčasných zamestnancov Ekoparku. Ide najmä o záhradníkov a ošetrovateľov zvierat, ale aj o pedagogických pracovníkov, ktorí organizovali podujatia.
„Uvažujeme o tom, ale nie je vylúčené, že ich budeme vedieť zabezpečiť aj spomedzi našich pracovníkov, najmä z prevádzky Mestských lesov. Máme v stave tiež technický personál, ktorý môže vykonávať rôzne údržbárske práce a podobne. To všetko bude ešte predmetom rokovaní,“ dodal riaditeľ TSmP.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári