Korzár logo Korzár Prešov

Záhradkári zachraňujú staré odrody

Odrody jabĺk ako kormoš, harendža, krasokvet alebo čerkutka už dnešným moderným záhradkárom asi veľa nehovoria.

Genofondový sad v škôlke na Nábrežnej. Kormoš, harendža alebo čerkutka?Genofondový sad v škôlke na Nábrežnej. Kormoš, harendža alebo čerkutka? (Zdroj: mh)

Aj preto sa ich tí bardejovskí snažia zachrániť. V Bardejove vytvorili genofondový sad pôvodných druhov jabĺk a hrušiek.

BARDEJOV. Bardejovskí záhradkári zachránili 61 krajových odrôd jabloní a hrušiek, ktoré desiatky rokov rástli a rodili v záhradách našich starých otcov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výsledkom projektu s názvom „Poľsko-slovenský genofondový sad, zachovanie pôvodných ovocných stromov pohraničia“ je ovocný sad pôvodných odrôd, ktorý založili v materskej škole na Nábrežnej ulici.

Dobrá fajta nevyhynie

Projekt nadväzoval na dlhoročnú spoluprácu s poľskými záhradkármi z Gorlíc a poľského pohraničia. Jeho cieľom bola ochrana starých krajových stromov, ktoré desiatky rokov rástli, žili, rodili a prirodzene sa šírili v Bardejovskom okrese a blízkom pohraničí.

SkryťVypnúť reklamu

„Našou úlohou bolo tieto staré osvedčené odrody a stromy zmapovať. Nevedeli sme, kde rastú, a tak sme začali oslovovať starostov a ľudí z dedín. A boli sme prekvapení, pretože sme dostali také množstvo podnetov, že teraz máme v našom genofondovom sade 61 stromov a každý je z inej odrody,“ priblížil začiatky projektu záhradkár Ján Novotný, ktorý celý projekt manažoval.

Letorasty, ktoré potom vrúbľovali a očkovali, pochádzali jednak zo záhrad, jednak zo zaniknutých dedín a zdivočených sadov okresu a blízkeho poľsko-slovenského pohraničia.

Dohromady záhradkári získali 26 jabloní zo slovenskej, 26 jabloní z poľskej strany a 9 hrušiek. „V Nižnej Voli u pána Miškanina sme našli pôvodnú odrodu jablone s ružovou dužinou, ktorá rastie zarastená v rokline, stále však rodí a má vynikajúce plody.“

SkryťVypnúť reklamu

Prečo pôvodné druhy

„Význam starých odrôd je v tom, že dlhé roky rástli v našom pôvodnom prostredí a získali tak určitú odolnosť. Sú to všetko veľké stromy. Pokojne mohli rodiť aj sto rokov. Dnešné komerčné alebo šľachtené, často dovezené odrody, sú na rozdiel od nich veľmi náchylné na zmeny podmienok a nevydržia viac ako pätnásť rokov,“ vysvetlil Novotný.

Podľa neho si bežný záhradkár s nepôvodnými, šľachtenými alebo dovezenými odrodami ovocných stromov, ktoré sa bežne komerčne predávajú v záhradkárstvach, dokáže poradiť len veľmi ťažko.

„Jednoducho ich ľudia nevedia ani správne orezať. Čím menší alebo viac slaborastúci stromček, tým väčšiu opateru si vyžaduje vo vzťahu k rezu, ošetrovaniu, striekaniu, výžive, svetelným podmienkam, atď. Ale o tom sa už nehovorí,“ dodal Novotný.

SkryťVypnúť reklamu

Staré vs nové odrody

Podľa neho dnes trh funguje tak, že cez marketingovú a populistickú podporu sa na trh púšťajú „zaručene“ chutné novinky a zaplavujú nás novými a novými drahými odrodami. Ľudia však s tým majú problém a často tieto odrody ani nerodia, tak ako ich pri nákupe presvedčí reklama.

Podľa Jána Mezeya, vedúceho katedry ovocinárstva, vinohradníctva a vinárstva na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre, má zachovanie starých krajových odrôd význam z viacerých hľadísk.

Prvým je samozrejme zachovanie vlastností, pre ktoré sa pestujú. Či už ide o kvalitu plodov, ich kvantitu, zdravotný stav, odolnosť proti mrazom, prípadne chorobám a škodcom.

Dôležité je načúvať

„Počas dlhých rokov sa tieto vlastnosti vyselektovali a domorodí obyvatelia vedia, prečo ich pestovali. Pri zberoch do genofondov je veľmi dôležité načúvať týmto ľuďom. Koniec-koncov aj šľachtiteľská práca vychádza práve z takýchto atribútov,“ komentoval myšlienku bardejovských záhradkárov Mezey.

„Teší nás, že po našom projekte zostanú stromy, ktoré by mali rodiť už na budúci, niečo hmatateľné a zmysluplné. Vzniknutý genofondový sad chceme ďalej využiť, pracovať s ním a propagovať ho. Keďže je v materskej škole, jablká budú môcť jesť hlavne deti v škôlke,“ povedal Novotný.

bako_ovocne-stromy_mh--2-_r2151_res.jpg
Ján Novotný prezentuje projekt. Jeho súčasťou bola aj edukácia detí pri sadení a vrúbľovaní.
Foto: mh

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 384
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 536
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 319
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 371
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 973
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 527
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 076
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu