Hľadanie práce je v dnešnej dobe u mnohých základným problémom. Nemajú prácu ľudia končiaci školu, v produktívnom veku, ani pred dôchodkom. Ako je to so študentmi, ktorí ešte primárne majú za svoje „zamestnanie“ školu? Vedia si nájsť v Prešove brigádu a pomôcť si finančne? A vôbec, majú o ňu záujem?
PREŠOV. Hľadať prácu sa dá akokoľvek. Cez úrad práce, študentské servisy, internetové portály, známych.
V každom prípade, problémom je samotná miera ponuky v závislosti od dopytu. A tá patrí v rámci celoslovenského priemeru v Prešovskom kraji k najslabším.
Pracovných ponúk niet, ale na dohodu sa dá
Podľa internetového portálu práce profesia.sk je počet pracovných ponúk (na dohodu, trvalý pracovný pomer, skrátený pracovný pomer, živnosť) v Prešovskom kraji druhý najslabší, menej má už len Banskobystrický kraj.
Opačný trend majú však dohody. „Naopak, najvyšší podiel je pri ponukách na dohodu, až každá piata ponuka je formou dohody,“ povedala Marcela Glevická z portálu profesia.sk.
Študenti často patria práve do kategórie dohodárov, keďže je to vhodná alternatíva popri škole a v duchu „beriem aspoň niečo“, čím patria vo všeobecnosti k „vďačnej“ pracovnej sile, keďže pri prácach na dohodu za nich odvody ešte platí škola.
Mladí začínajú pracovať zvyčajne vo veku 17 rokov. Podľa portálu profesia.sk je aktuálne v ich databáze 3476 uchádzačov z Prešovského kraja do veku 26 rokov.
Ochota pracovať na dohodu je, pochopiteľne, najvyššia práve v tejto vekovej kategórii. Kým pri produktívnej časti populácie (25 – 54) je to medzi 22 – 27 percentami ľudí, ochotných pracovať na dohodu, vo veku 17 – 24 je to až polovica.
Uplatnenie absolventov
Zaujímalo nás aj, či je situácia iná pri absolventoch, ktorí si už hľadajú stálu prácu, či je ponuka práce v Prešovskom kraji dostatočná vzhľadom k dopytu.
„Miera uplatnenia absolventov škôl po skončení štúdia závisí od dopytu na trhu práce zo strany zamestnávateľov v našom regióne, ktorý je v porovnaní s vysokým počtom uchádzačov o zamestnanie nízky,“ vysvetlila Štefánia Kacianová, hovorkyňa ÚPSVaR Prešov.
Vo svojej kompetencii majú okresy Sabinov a Prešov, čomu zodpovedajú aj ponúkané štatistiky, ale obdobný trend vnímajú v celkom kraji.
Pri týchto štatistikách je pozitívnou formou pomoci aj projekt, ktorý funguje ako pomoc pri začiatkoch uplatnenia. „Absolventi do 29 rokov veku majú možnosť uplatnenia v rámci Národného projektu XXI/A „Podpora vytvárania pracovných miest - 2“. Na základe neho Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny Prešov za necelý rok podporil viac ako 700 pracovných miest pre mladých ľudí,“ povedala Štefánia Kacianová.
Ponuky voľných miest sa teda v súčasnosti orientujú prevažne práve na tento projekt. Napriek všetkým týmto snahám je situácia neuspokojivá.
„Stále to však nenapĺňa potreby trhu práce vo vzťahu k absolventom škôl, ktorí sú v evidencii uchádzačov o zamestnanie Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Prešov,“ skonštatovala Kacianová.
Humanitne verzus technicky
Rozdiel je však aj v predstavách absolventov a reálnych požiadavkách zamestnávateľov. Podľa úradu práce sa absolventi uberajú iným smerom, ako si žiada trh.
„Absolventi škôl vyhľadávajú odborné stredoškolské a vysokoškolské miesta prevažne zamerané na humanitný smer. Záujem zo strany zamestnávateľov je naopak o absolventov škôl, ktorí ukončili vysokoškolské vzdelanie v technických odboroch alebo o absolventov škôl so stredoškolským vzdelaním, prípadne s nižším stupňom vzdelania,“ zdôraznila Štefánia Kacianová z prešovského úradu práce.
Vládne administratíva aj gastronómia
Pre mladých ľudí do 29 rokov je podľa úradu práce v okresoch Prešov a Sabinov najčastejšie k dispozícii práca na pozíciách administratívny pracovník, čašník, kuchár, obchodný zástupca, stolár.
Obdobné štatistiky vedie aj portál profesia. „Celkovo (nielen na dohodu) cez nás najčastejšie v Prešovskom kraji zamestnávatelia hľadajú ľudí do kategórií obchod, manažment, výroba a administratíva,“ zhodnotila Marcela Glevická z profesia.sk
V týchto odvetviach často nájdeme ponuku ako pre absolventov, tak aj pre pracujúcich na dohodu. A to buď priamo u zamestnávateľov - pri kaviarňach, podnikoch - ale aj napríklad na informačných nástenkách v študentských domovoch. Samozrejme, k základným prostriedkom hľadania patrí internet.
Podvodné portály
Aj tu však treba v prvom rade dbať na ostražitosť.
„Dlho som hľadal prácu a musím upozorniť aj na podvodnícke stránky. Našiel som tam skvelé ponuky, super zárobok. Zaregistroval som sa, poskytol životopis a prišla mi sms, že mám zaplatiť nejakú sumu. To sa mi nepozdávalo. Veď ako môžu hneď za to žiadať peniaze? Potom som hľadal na nich recenzie. A zistil som, že sú to obyčajní klamári, mnohí mali zlé skúsenosti,“ podelil sa o svoje skúsenosti študent Vlado Palša.
Pri našom prieskume medzi mladými sme sa však stretli so značným pesimizmom.
Takmer každý bol toho názoru, že práca sa v Prešove dá nájsť len po známosti. „Už aj na obyčajného skladníka v hypermarkete bude treba o chvíľu mať štátnicu alebo uja riaditeľa,“ znechutene mávol rukou mladý muž.
Anketa
Dá sa v Prešove reálne zamestnať popri škole?
Na názor mladých sme sa pýtali v priestoroch univerzity. Zaujímalo nás, či pracujú popri škole, či sa to dá reálne v Prešove a ako vnímajú možnosti zamestnania.
Dominika (22) a Zuzka (26)
Zuzka: Ja brigádujem. K práci som sa dostala cez známosti, lebo si myslím, že je malá šanca cez agentúry a keď, tak za také smiešne peniaze.
Dominika: Ja skôr brigádujem v lete, v Michalovciach, vo firme, kde sa vyrábajú káble. O Prešove neviem nič. Skúšala som na nete, ale nič som nenašla.
Imrich Krivý (21)
Podľa mňa možnosti sú. Človek, keď chce, tak nájde. Len tie príležitosti sú mne osobne nesympatické. Lebo robiť 12 hodín niekde za pásom, tak to je psychicky nenormálne zaťažujúce a jednoducho, keď chceš chodiť aj do školy, aj za pás, tak to psychicky neznesieš. Ja vybavujem roboty len cez známych. Teraz momentálne chodím na stavbu. Keď som tam, tak sa rozvíjam, niečo sa aj naučím.
Vlado Palša (21)
Hľadal som si prácu zväčša na internete. Našiel som zopár inzerátov, ale zväčša sa mi až po čase ozvali, takže sa mi to časom nakopilo, ale nič z toho mi nevyšlo. Potom som našiel jeden inzerát v novinách. Ale z toho sa vykľula nevýhodná práca, lebo som musel mať vlastné auto... A potom si našiel prácu a napokon sa mi ponuka osvedčila, ale je to vo Veľkom Šariši. Myslím si, že sa dá nájsť práca, lebo je dosť ponúk, ale otázka je, či sú výhodné, či ich môže robiť hocikto.
map
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári