Lekári sa boja, že by sa zákon o zvyšovaní ich platov mohol zmeniť alebo zrušiť. Preto chcú v zmluve konkrétne čísla.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Stoštyridsať lekárov v štátnej Fakultnej nemocnici v Prešove nesúhlasí s ďalšou prácou nadčas. Ide o tretinu zo všetkých lekárov, ktorí v nemocnici pracujú.
Vedenie nemocnice a ministerstvo zdravotníctva majú teraz mesiac na to, aby sa s lekármi dohodli, inak bude problém zabezpečiť nočné služby.
Od utorka neslúžia
Fakty
Nemocnica v Prešove
- ku koncu septembra mala dlh takmer 18 miliónov eur,
- mesačne dlh rastie o 800-tisíc eur,
- na platy zamestnancov dajú mesačne zhruba 70 percent z peňazí, ktoré im poisťovne pošlú,
- v nemocnici pracuje zhruba 350 lekárov.
„K dnešku tretina lekárov v prešovskej nemocnici náhle vypovedala služby. Výpovede lekári začali doručovať od včerajšieho dňa,“ povedala hovorkyňa ministerstva Zuzana Čižmáriková.
Problémy vznikli pri rokovaní o dodatkoch k zmluvám, kde by malo byť napísané, ako sa lekárom od budúceho roku zvýšia mzdy. Zvyšovanie im zaručuje zákon – lekári bez atestácie by tak mali zarobiť aspoň 980 eur, s atestáciou 1646.
Vedenie prešovskej nemocnice navrhlo, aby sa dodatok odvolával len na zákon.
Lekárom sa to nepáči. Šéf ich odborov Peter Visolajský argumentuje skúsenosťami so zmenami či rušením zákonov.
Stalo sa tak v prípade sestier, keď Ústavný súd povedal, že zákon o ich minimálnych mzdách je protiústavný. Zákon paradoxne napadla Slovenská lekárska komora.
Prešovskí lekári preto chcú v dodatku presné sumy, o ktoré sa im budú platy zvyšovať. „Nechápem, prečo by to mal byť problém,“ hovorí Visolajský.
Ministerke Zuzane Zvolenskej vyčíta, že s odborármi odmietla rokovať. „Viackrát som ju žiadal o stretnutie.“
V informácii pre médiá ministerstvo píše, že s odborármi bude rokovať v piatok. Visolajský o tom nevedel, na stretnutie však príde.
Inde je pokoj
Deň predtým by mali mať odborári stretnutie, ako to vyzerá inde. Dodatky by mali podpisovať aj iné nemocnice, takže situácia sa môže opakovať aj tam. Zatiaľ je v iných nemocniciach pokoj.
Koncom minulého roka vo Fakultnej nemocnici v Žiline lekári prestali slúžiť na pohotovosti. Na služby museli nastúpiť vojenskí lekári.
Opakuje sa situácia z konca minulého roka
Vlani v októbri časť lekárov tiež upozorňovala na fakt, že nadčasové hodiny už vyčerpali a ak chcú dodržiavať Zákonník práce, do služieb by už nemuseli nastúpiť.
Nechceli však znepokojovať verejnosť v zime a ešte pred vianočnými sviatkami, preto napokon výpovede nepodali.
S riaditeľom nemocnice Radoslavom Čuhom sa vtedy dohodli, že v dodatkoch zmlúv sa táto požiadavka upraví tak, aby neporušovali zákon.
Podľa neho totiž majú zdravotnícki pracovníci odslúžiť ročne najviac 400 nadčasových hodín.
Kritická situácia, ktorá vyvoláva u pacientov obavy, sa teda opakuje.
ako
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári