PREŠOV. Prešovskí vodárenská veža je už otvorená aj pre verejnosť.
Zatiaľ len ako vyhliadka, ktorá je bezplatná, v blízkej budúcnosti má byť na vrchole aj minikaviareň a v dolných priestoroch reštaurácia a informačné centrum pre prešovský región.
„Je to technická pamiatka, takže sme si prešli historický vývoj celej veže, dohodli sme sa na tom, ktoré artefakty zachováme, zdôrazníme, ktoré potlačíme. Stavba má svoje nerovnosti, svoju geometriu, ale to je úplne prirodzené. Tým má svoje čaro,“ povedal architekt Peter Marcinko, ktorý projektoval rekonštrukciu.
„Pre mesto Prešov je takýto typ stavby jeden zo životne dôležitých. Nevyužiť takúto šancu a nechať chátrať budovu, to bol hriech. Myslím, že nájde svoje opodstatnenie v živote mesta,“ doplnil.
Na otázku, čo bolo pri projektovaní najťažšie, Marcinko reagoval: „Hľadali sme optimálne riešenie, aby bol súlad medzi financiami a tým, čo chceme dosiahnuť. To je štandardný prístup. Kládli sme akurát dôraz na to, aby sa zdokumentovali historické veci, hore sme napríklad obnovili krásne dobové ornamenty a dovolili sme si jemný posun farebnosťou LED osvetlenia, ktoré by malo kultivovane a jemne upozorňovať na vežu.“
Komplikácie s opravou zvládli
S istými ťažkosťami sa počas rekonštrukcie stretla dodávateľská spoločnosť.
„Vyskytli sa technické problémy, s ktorými sme sa spolu s pánom architektom popasovali. Počnúc hornou konštrukciu a pôvodným nerovnostiam, lebo predsa len tá veža bola postavená za iným účelom,“ povedal zástupca dodávateľa Maroš Boľanovský. Opravu najviac komplikovali výmeny okenných rámov.
Oprava veže bola združenou investíciou mesta Prešov a Prešovského samosprávneho kraja (PSK). Prvá fáza obnovy veže mala rozpočet 200-tisíc eur.
„Túto vežu považujem za významnú pamiatku nielen preto, že za optimálneho počasia z nej vidno aj Tatry, ale aj preto, že sa ukazuje, že spolupráca medzi mestom a PSK vie byť úspešná a pragmatická,“ konštatoval primátor Pavel Hagyari (nez.).
Podľa neho by mala byť druhá fáza dokončená do dvoch mesiacov.
Čo sa urobilo
V prvej etape bola riešená rekonštrukcia pôvodnej veže, ktorá zahŕňala opravu železobetónového skeletu, opravu schodiska a dostavanej výťahovej šachty až do podlažia uzatvorenej vyhliadky.
Pre zvýraznenie tejto dominanty bolo inštalované vonkajšie osvetlenie veže, samotná vyhliadka dostala nový presklený plášť.
Farebné riešenie exteriéru zachováva pôvodnú šedú farbu a rovnako, zábradlie na podestách je vyrobené podľa pôvodného.
Rozsah opráv zahŕňalo aj vonkajšie schodisko so závetrím a vstupnú halu s dominantným schodiskom.
Interiér vyhliadkovej veže zodpovedá kvalite výhľadu a okrem informačnej funkcie tvorí aj komfortnejšie prostredie, ku ktorému prispieva výmena zasklenia, zabezpečenie vykurovania, ochladzovania a informačný systém.
Všimli sme si
Možný problém so súkromím
Vo všeobecnosti Prešovčania sprístupnenie veže po mnohých rokoch vítajú.. Vyskytli sa však už prvé hlasy nespokojných obyvateľov blízkeho okolia.
„Vidieť nám priamo do dvorov. Sused z Metodovej našiel fotky svojej záhrady z veže na internete, na ktorých je aj on v spodnej bielizni,“ sťažovala sa jedna obyvateľka okolitých domov.
„Akonáhle zistíme, že je to problém, budeme hľadať spôsob, ako obmedziť pohľady do dvorov. Nájsť kompromis medzi verejným a súkromným záujmom,“ uviedol k tomu primátor Pavel Hagyari.
„V prvom rade je to vyhliadková veža, čiže výhľad bude musieť ostať zachovaný,“ reagoval projektant Peter Marcinko.
„Veža tu stojí dlhé roky. Nemyslím si, že by bolo účelné nejaké obliepanie, či zábrany, ale zamyslíme sa nad tým.“
frk
Na poslednej fotografii veža ešte pred rekonštrukciou a výrubom stromov. Foto k článku: SITA/Viktor Zamborský
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári