Rovnako ako v uplynulých rokoch si ľudia, ktorí vlastnia rodinné domy, chystajú drevo na zimu. Väčšina z nich stále využíva kombinované kúrenie, ale ešte stále sú domácnosti, ktoré inú možnosť ako tuhé palivo ani nemajú. Zhodne tvrdia, že drevo je stále lacnejšie, ako plyn.
PREŠOV. Neutíchajúci dopyt po dreve nám potvrdil aj vedúci prevádzky Mestských lesov v Prešove Juraj Pavúk. Podľa jeho slov si chystajú zásoby lacnejšej haluziny po ťažbe už od leta, ale v jeseni sa záujem ešte zvýšil.
„Máme zavedený poradovník a ľudia z Prešova aj okolia si objednávajú konkrétne množstvo dreva. Na základe objednávky dostanú povolenie s tým, že zostatkovú haluzinu si musia upraviť a z lesa odviezť sami. Hovoríme tomu samovýroba,“ informoval nás Pavúk.
Cena takejto haluziny po ťažbe je 4,17 eura za kubický meter. Predávajú však aj hrubšie vlákninové výrezy, ale kubík stojí už 34 eur.
Cenník aj možnosti nákupu dreva platia pre všetky lokality, ktoré spravujú Mestské lesy, teda pre metské časti Borkút, Šidlovec aj obec Šindliar (okres Prešov).
Aj kozub vykúri dom
Ľudia hľadajú možnosti, ako si zabezpečiť drevo po celý rok, ale teraz využívajú koniec teplej jesene ešte intenzívnejšie. Keď napadne sneh, zvážanie je už komplikovanejšie.
„Mám v dome síce kombinované kúrenie, ale plyn zapínam, len keď sú silné mrazy, takže nakupujem viac dreva. Dal som si urobiť taký kozub, že mi vykúri bez problému celý dom, a tak môžem ušetriť. Za sezónu spálim asi 10 priestorových metrov, niekedy aj menej a šetrím minimálne polovicu nákladov na spotrebu plynu,“ povedal nám obyvateľ Šidlovca Peter Berko.
Zimné večery pri kozube síce majú svoje čaro, ale ženy vnímajú aj odvrátenú tvár tohto komfortu.
„Je to síce príjemné, ale človek sa musí zmieriť s tým, že obývačka sa zmení na kotolňu, práši sa v nej, drobí z dreva, musí sa vynášať popol a teda aj častejšie upratovať,“ dodala jeho manželka Kvetoslava.
Kým začne sezóna, hľadajú dodávateľa
V porovnaní s ľuďmi v mestách, ktorí sa o palivo vôbec nemusia starať, sú na tom obyvatelia obcí trochu inak. Veľa dedín má síce plynofikáciu, ale aj tak ostávajú pri tradičnom kúrení drevom či uhlím. Ľudia tvrdia, že je to lacnejšie.
„Podľa mňa sa teplo z kúrenia drevom nedá porovnať ani s plynom, ani s uhlím. Dom sa akoby vykúril rýchlejšie a radiátory sálajú príjemnejšie teplo. Treba sa síce starať o jeho nakúpenie, dovoz, rezanie, uskladnenie a nakladanie do kotla, ale stojí to za to,“ popísala svoju skúsenosť Mária Pravdová z Bzenova (okres Prešov).
Každý rok však musia zažiť stres zo zabezpečovania palivového dreva cez urbárske spoločnosti, súkromných vlastníkov, alebo štátny odštepný závod Lesy SR v Prešove.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári