V obci Oľšavka (okr. Stropkov) zorganizovali v uplynulý víkend rekonštrukciu vojnových udalostí, ktoré sa tu odohrali v jeseni 1944.
OĽŠAVKA. V spomínanom období bola obec dvakrát bombardovaná zo strany sovietskych vojsk, za spoluprácu s partizánmi mala byť 1. novembra 1944 po represáliách zo strany Nemcov vypálená a muži od pätnásť do šesťdesiat rokov mali byť postrieľaní.
Napokon sa tak nestalo a na základe rozkazu boli chlapi ušetrení, následne ich previezli do Stropkova na nútené práce pri kopaní zákopov, ostatné obyvateľstvo evakuovali do Prešova. 27. novembra 1944 bola obec oslobodená jednotkami Prvého československého armádneho zboru v ZSSR.
Všetky spomínané udalosti mohli diváci sledovať, takpovediac, v priamom prenose.
Fascinovali nálety lietadiel
Na rekonštrukcii bombardovania, represálií voči domácemu obyvateľstvu a napokon aj oslobodenia, sa zúčastnilo viac ako 130 členov desiatich klubov vojenskej histórie zo Slovenska, Čiech a Poľska.
„Jeden z poslancov obecného zastupiteľstva je zároveň členom Klubu vojenskej histórie Polom. Asi pred rokom padol návrh, či by nebolo dobré zorganizovať rekonštrukciu vojnových udalostí z jesene 1944. Nechýbalo totiž veľa a Oľšavka mohla dopadnúť podobne ako Tokajík, kde boli muži postrieľaní a obec vypálená,“ vysvetlil starosta Jáa Ovsaník (Smer).
Od jedného z hlavných organizátorov a zároveň poslanca obecného zastupiteľstva Jána Kocáka, ktorý je členom KVH Polom Žilina sme sa dozvedeli, že až na samotnej rekonštrukcii vojnových udalostí išli všetci účinkujúci takpovediac naostro.
„Scenár sme mali k dispozícii približne dva mesiace, priamo na mieste sme si akurát išli prezrieť terén. Sme zohratá partia, spolupracujeme spolu dlhé roky, takže už vieme, čo môžeme od seba navzájom čakať,“ vysvetlil.
Do Oľšavky si to namierilo množstvo divákov z celého východného Slovenska.
„Bolo to tu fantastické. Fascinovali nás nálety lietadiel, ale aj samotné boje,“ povedala nám rodinka zo Stropkova.
Svoj postreh pridala aj ďalšia diváčka. „Keď som sledovala celé to dianie, uvedomila som si, že my sa dnes ozaj nemáme prečo sťažovať na ťažkú dobu. Čo mali hovoriť ľudia, ktorí museli prežiť hrôzy vojny?“
Autor: ada
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári