Pozemky v blízkosti Kolmanovej záhrady ostanú v Územnom pláne mesta Prešov (ÚPMP) ako urbanistická zeleň. Rozhodli o tom včera poslanci mestského zastupiteľstva. Doposiaľ boli pre rozpor v textovej a grafickej časti územného plánu určené na výstavbu rodinných domov. Krátko po odhlasovaní uvedeného sporného ÚPMP ich získali súkromní vlastníci.
PREŠOV. Okolo pozemkov v Kolmanovej záhrade a okolí je stále horúco.
V Korzári sme už písali o tom, že samospráva v roku 2008 prijala územný plán, kde sa textová časť líši od obrazovej, ktorá je právne záväzná.
A podľa nej mohli vlastníci pozemkov, ktorí ich kúpili od reštituentov krátko po tomto hlasovaní, na nich stavať.
Pre Korzár vtedy potvrdili, že chcú stavať osem rodinných domov a majú „potvrdenie od hlavného architekta mesta, že ide o stavebný pozemok“.
Na územnom konaní zatiaľ nepochodili, keďže tam nie je vyriešená kanalizácia, inžinierske siete a prístupová cesta.
Podľa našich informácií už dali návrh na odpredaj pozemkov mestu, primátor Pavel Hagyari (nez.) potvrdil, že „hľadáme dohodu o prípadnom odkúpení“.
Vlna odporu občanov
Zastupiteľstvo dalo možnosti výstavby rodinných domov stopku. Proti sú aj občania.
Člen petičného výboru za zachovanie zelene v Kolmanovej záhrade a na priľahlých pozemkoch Ivan Bošela zdôraznil, že za Habsburgovcov, 150 rokov, bolo toto územie nedotknuté.
Podľa jeho slov sa pod petíciu podpísalo takmer toľko ľudí danej lokality, koľko sa zúčastnilo regionálnych volieb.
„Za dva dni sa občania zmobilizovali a vyzbieralo sa 1 500 hlasov za zachovanie zelene. Na začiatku som myslel, že nás bude tridsať. Je to tak enormné číslo. Je zjavné, že toto leží na srdci nielen obyvateľom tejto časti, ale všetkým Prešovčanom,“ povedal Bošela.
Pýtal sa: „Necháme si zobrať aj to posledné, čo tu máme, lebo každý sa bojí šprtnúť do toho, akým podvodom sa to preklasifikovalo na stavebné pozemky?“
Ak by tam došlo k výstavbe, podľa jeho slov by to znamenalo vytrhnutie zelene zo srdca Prešova.
Pozemky mali kúpiť pred platnosťou ÚPMP
Za zachovanie zelene na Kolmanke dlhodobo bojuje poslankyňa Andrea Turčanová (KDH). Uviedla, že vlastníci ju zastrašovali odkazmi v poslaneckej schránke.
„Vyhrážali sa mi, že budem odsúdená na 15 rokov za zosnovanie zločineckej skupiny,“ prezradila mestská poslankyňa a doplnila, že najnovšie na ňu podali podnet na Prezídium Policajného zboru.
Turčanová poukázala na fakt, že vlastníci kúpili pozemky skôr než sporný ÚPMP vstúpil do platnosti: „Pozemky kúpili vo februári 2008, ale územný plán bol zverejnený po schválení až 20. 3. 2008, to znamená viac ako mesiac po tom, ako oni kúpili pozemky.“
Preto považuje ich vyjadrenia, že boli poškodené ich práva za neopodstatnené.
Naopak, obavy mal poslanec Miroslav Lukáč (Smer-SD).
„Pokiaľ chce mesto zmeniť územný plán, musí sa vysporiadať s týmito vlastníkmi. Aj vyjadrenie odboru mestského majetku hovorí o tom, že vzniká vysoké riziko právneho sporu,“ povedal M. Lukáč.
Dodal, že pozemky v lokalite sa pohybujú zhruba za cenu 100 eur za meter štvorcový. „Bude to možno najdrahší park v Európe,“ podotkol.
Ústavný súd podobnú kauzu riešil
Vyjadrenie právničky mesta spochybnil Richard Drutarovský (Nova) poukazujúc na juridikát Ústavného súdu SR.
Ten v analogickej kauze vyriekol, že rozhodnutím zastupiteľstva o územnom pláne nie sú porušené ústavné práva vlastníkov. Upozornil na to, že takých súkromných pozemkov, ktoré sú „obmedzované“ ÚPMP je v meste veľa.
Na stranu zástancov zachovania pôvodnej funkcie pozemkov sa priklonil aj Vasiľ Janko (SDKÚ): „Ja som ten, kto patrí do skupiny Turčanová a spol. My sme tá zločinecká skupina a budeme bojovať za to, aby sa tu zvyšky zelene zachovali.“
Podľa jeho slov je väčšina Prešovčanov za zachovanie zelene, „pokiaľ neprídu primitívni ľudia, ktorí zničia všetko pre vlastný záujem“.
Primátor sa obáva sporu
Primátor Pavel Hagyari bol vo vyjadreniach opatrnejší, hoci sa vyjadril, že akékoľvek rozhodnutie zastupiteľstva bude rešpektovať.
„V päťhektárovom areáli ide o dvetisíc metrov štvorcových súkromných pozemkov, ktoré sú verejnosti neprístupné,“ povedal primátor, podľa ktorého by v tejto oblasti bol aj v prípade výstavby „dostatočne veľký priestor na zeleň“.
Ak zastupiteľstvo ÚPMP zmení (čo sa stalo), tak je to podľa Hagyariho možné, ale s „rizikom, že mesto zaplatí veľa peňazí“.
Priznal, že chyba pri minulom schvaľovaní zmien ÚPMP vznikla na vtedajšom útvare hlavného architekta, ale vzhľadom na časový odstup už nie je možné vyvodiť dôsledky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári