Obnova stála 200-tisíc eur a tie do veže vložila prešovská župa aj radnica rovnakým dielom. K 1. decembru správu pamiatky mesto odovzdalo spoločnosti Prešov Real, s.r.o.
PREŠOV. Keďže sa zo strany verejnosti očakával veľký záujem o pohľad na mesto z vyhliadky, pre návštevníkov tam boli k dispozícii pracovníci oddelenia kultúry na prešovskej radnici.
Denne od 10. do 18. hod. zaznamenali okolo 200 až 250 návštevníkov. „Keď sa zotmie, tak je pohľad na rozsvietené mesto naozaj úžasný a iný ako z kostolnej veže. Škoda, že tu nie je žiadna informačná tabuľa. Napríklad aj schody som si musela spočítať. Ak som sa nepomýlila, je ich 133,“ podelila sa s nami o zážitok študentka Jarmila Sabolová.
Viacerí návštevníci nám potvrdili, že by ocenili, keby tam boli nejaké panoramatické fotografie, informačné listy, proste hocičo, čo by návštevníkom mesta podalo základnú informáciu.
„Ja si pamätám časy, keď tu bola aj kaviareň. Vtedy ešte nebolo toľko vysokých stavieb a keď bolo dobré počasie, videli sme aj Vysoké Tatry. Problém podľa mňa bude s tým, že tu niet kde parkovať. Miest je okolo veže málo, pri cintoríne tiež, takže autobusy s turistami budú musieť parkovať v meste. Možno sa im to nebude páčiť,“ myslí si František Kočiš.
V každom prípade Prešovčanov aj návštevníkov mesta láka aj teraz. Najmä podvečer, keď je vysvietená.
V pláne je aj kaviareň
Keďže od nedele je veža v správe mestskej firmy, zaujímalo nás, ako vyriešia sprievodcovské služby a čo plánujú.
„Už sme zabezpečili stálu službu od 10. do 18. hodiny pre vstup návštevníkov zdarma, takže pre ľudí sa nič nezmenilo,“ povedal nám jeden z konateľov spoločnosti Prešov Real Juraj Hudáč.
Radnica však dala mestskej firme aj úlohu, aby sprevádzkovala kaviareň. To je úloha, pre ktorú zatiaľ riešenie nenašli.
„My by sme ju zriadiť mohli, ale pre takú činnosť teraz nemáme živnosť ani oprávnenie, takže by bolo vhodnejšie hľadať investora. Keby tam mal investovať, určite by chcel nájom na dlhšie obdobie, a to podlieha schvaľovaniu v mestskom zastupiteľstve. Zatiaľ sme sa nerozhodli, ako to budeme riešiť,“ dodal Hudáč.
Po 23 rokoch je znova atrakciou mesta
Technická pamiatka bola postavená v prvej polovici 20. stor. ako súčasť projektu vodovodnej siete a bol v nej rezervoár vody s objemom 350 metrov kubických.
Meria 29 metrov. Patrí medzi prvé stavby Viliama Glasza, ktoré na území mesta, presnejšie na Táborisku postavil, ale nezachoval sa presný rok jej vzniku. Podľa archívov sa datuje po roku 1910.
Ako vodojem slúžila len krátko, neskôr ju prestavali a v dolnej časti zriadili reštauráciu aj obchod. Vrchná časť bola presklená a používala sa ako vyhliadka aj malá reštaurácia.
Posledných 23 rokov však chátrala, sklenené tabule zmizli a veža nový šat získala až v novembri 2013.
V ďalšej etape obnovy sa ráta so spustením výťahu a vytvorením Krajského informačného centra, ako aj kaviarničky. Vyhliadková veža bude zapísaná medzi pamätihodnosti mesta Prešov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári