PREŠOV. Na pôde Gréckokatolíckej teologickej fakulty Prešovskej univerzity (GTF PU) v Prešove sa stretli odborníci na rozprave k návrhu nového zákona o mediácii.
Súčasný zákon platí od roku 2004. Napriek novelám má podľa odborníkov „svoje muchy“. Práve mimosúdne riešenie sporov pritom považujú za veľkú pomoc pre občanov i justíciu.
Eva Bartošová pôsobí ako mediátorka sedem rokov. „Prikláňam sa k zmene, novela je potrebná,“ povedala o návrhu. V minulosti bola tiež pri iniciovaní podobnej novely. Ako však zdôraznila, „čiastkové návrhy nevedú k výsledku, aj preto sa spájame“.
V mediácii vidí perspektívu, treba ju však dostať do povedomia verejnosti a vytvoriť lepšie legislatívne podmienky. „Hlavný zámer je odbremeniť súdy a pomôcť ľuďom, aby riešili spory mimosúdnou cestou. By to bolo lacnejšie, diskrétnejšie a rýchlejšie,“ povedala.
V ČR majú novelu
Za vzor nového návrhu zákona slúži podobná legislatívna norma z Českej republiky. Mediátorka Lenka Holá z Právnickej fakulty Univerzity Palackého v Olomouci konštatovala, že zákon v ČR platí vyše roka, preto sa ešte nedajú robiť závery. Skúsenosti však ukazujú, že v Prahe je táto forma hojne využívaná, v regiónoch menej.
Podľa jej slov sa mediáciou dajú riešiť občianskoprávne, obchodné, spotrebiteľské spory, či spory v zdravotníctve. V zahraničí sa osvedčila aj v pracovnom práve.
Prečo nie je táto forma riešenia sporov využívaná? „Vidím dve príčiny. Prvý dôvod je, že nebolo dostatok mediátorov, ktorým by sudcovia mohli posunúť kauzy. To sa dá zvládnuť rýchlo. Druhý dôvod je ten, že ide o novú metódu, s ktorou ani súdy nemajú toľko skúseností,“ uviedla L. Holá.
Dolanská: Treba posilniť status mediátorov
Jednou z autoriek návrhu novely zákona je Renáta Dolanská, advokátka, mediátorka a externá pedagogička na GTF PU.
„Zákon o mediácii je účinný v SR už deväť rokov. Napriek tomu, že mediácia je žiadaná a prináša výhody, stále nie je dostatočne etablovaná. Do istej miery, že tu nie je historická skúsenosť s riešením takýchto sporov, vnímame problém aj na strane právnej úpravy, ktorá je málo motivujúca,“ povedala Dolanská, podľa ktorej súčasná právna norma objavuje „niektoré ustanovenia, ktoré sú v rozpore s princípmi mediácie a bránia jej samotnému výkonu“.
V novom návrhu chce posilniť postavenie mediátorov, aby boli na úrovni ako správcovia konkurzných podstát či ako notári pri dedičskom konaní: „Treba legislatívne prepojiť prácu mediátorov s prácou súdov...“ V návrhu je priestor na odbremenenie súdov, zmiernenie napätia účastníkov sporu a predchádzaniu ďalším súdnym sporom.
Okrem zmeny statusu mediátora obsahuje návrh možnosť pre súdy uložiť povinnosť účastníkom konania zúčastniť sa informatívneho stretnutia u mediátora a motivovať ich znížením súdnych poplatkov.
Návrh adresujú ministerstvu spravodlivosti, ktoré malo prípravu takejto novely v pláne legislatívnych úloh vlády. „Je to dlhodobá koncepcia. Neviem garantovať, či uspejeme,“ podotkla jeho spoluautorka.
GTF PU spojila expertov
Prečo vznikol návrh zákona práve na pôde GTF PU, vysvetlil jej prodekan Gabriel Paľa.
„Akademická pôda je tá, ktorá môže s takýmito výzvami prichádzať. Naša fakulta má od roku 2006 magisterský študijný program probačná a mediačná práca,“ uviedol Paľa a dodal: „Ľudia sú stále ochotní čakať na súdy, kým našou cestou je mimosúdne riešenie sporov. Pokojnou formou, aby ľudia po vyriešení sporu ostali naďalej ľuďmi, priateľmi a neodchádzali zo súdu zranení.“
Zistili sme
Čo navrhujú zmeniť
V záujme podpory a rozširovania inštitútu mediácie, ktorá je zákonnou formou mimosúdneho riešenia sporov, sa na pôde GTF PU konala rozprava o návrhu nového zákona o mediácii.
Cieľom kolokvia bolo začatie odbornej diskusie k aktuálnej právnej úprave mediácie v podmienkach SR. Na tejto platforme vznikli aj konkrétne odporúčania budúcich legislatívnych zmien, ktoré majú zabezpečiť plné využitie inštitútu mediácie v praxi.
Experti sa zhodli, že mediácia nie je u nás dostatočne využívaná, napriek výhodám ako neformálnosť, dôvernosť, rýchlosť, dobrovoľnosť, nižšia finančná náročnosť a v neposlednom rade aj zachovanie, resp. obnovenie medziľudských vzťahov. Dôvodom je podľa nich okrem nedostatočnej tradície aj aktuálna právna úprava, ktorá je málo motivujúca.
Dospeli k záveru, že pre právne postavenie mediátora a dohľad nad jeho činnosťou je vhodné, aby mediátor podliehal pri výkone svojej činnosti priamo a výlučne len Ministerstvu spravodlivosti SR.
Výsledný návrh novely zákona spresňuje základné pojmy a v záujme zvýšenia kvality poskytovaných mediačných služieb upravuje základné povinnosti mediátora (upravuje napr. problematiku mlčanlivosti).
Reflektuje potrebu úpravy začiatku a ukončenia mediácie, pre jej zrýchlenie. Predpokladá tiež povinné poistenie mediátorov za zodpovednosť za škodu spôsobenú pri výkone povolania.
Vytvára právny rámec pre spoluprácu súdov a mediátorov.
„Uvedomujeme si, že navrhovaná úprava nemusí byť dokonalá, má slúžiť ako podnet k možným legislatívnym zmenám a odbornej diskusii o ďalšom postavení a pôsobnosti mediátorov, ako aj širšom využívaní inštitútu mediácie v podmienkach SR. Veríme, že bude prínosom pri tvorbe legislatívnych zmien,“ zhodli sa účastníci rozpravy.
frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári