Prešovský primátor Pavel Hagyari (nez.) podpísal uznesenie o zmene územného plánu, podľa ktorej sa v Kolmanovej záhrade a na priľahlých pozemkoch nesmú stavať rodinné domy. Zároveň však tvrdí, že samospráva čelí predžalobnej výzve a toto rozhodnutie môže odľahčiť mestskú kasu o sedemstotisíc eur.
PREŠOV. Podľa zmeny územného plánu, ktorú schválilo mestské zastupiteľstvo, sa v areáli Kolmanovej záhrady, vrátane priľahlých pozemkov, nemôže stavať.
Platí to aj pre časť súkromných parciel, ktoré sa pri „Kolmanke“ nachádzajú.
Primátor uviedol, že vôľu väčšiny bude rešpektovať a uznesenie podpísal, nepovažuje to však za dobré riešenie.
Riziko súdneho sporu
„Cena podpisu tohto uznesenia je sedemstotisíc eur. Z daní občanov mesta Prešov. Za lúku, ktorá je nevyužívaná, nekosená, v súkromnom vlastníctve, a ktorú de facto nepotrebujeme,“ uviedol primátor a dodal, že mal na výber zlé a ešte horšie rozhodnutie.
Petíciu občanov i výroky poslancov označil za klamlivé, lebo „stavať sa nemalo ani v ekoparku, ani v Kolmanovej záhrade“.
Upozornil na to, že ak sa mesto s vlastníkmi nedohodne, avizovali mu, že tam zriadia kontajnery pre neprispôsobivých a sociálne slabých. Nepovažuje to za nátlak, ale za oznam.
„Nemám pocit, že mám vynakladať svoju energiu na to, aby som vysvetľoval, že to nie je pravda. Väčšina rozhodla. Povedal som, že nebudem s vami bojovať, napriek tomu, že viete, aké riziko hrozí,“ odôvodnil, prečo sa rozhodol podpísať uznesenie, hoci má obavu, že Prešov bude mať „najdrahší park v Európe“.
Výsledkom tohto rozhodnutia je, že mesto čelí predžalobnej výzve, podľa ktorej má buď uhradiť náhradu škody, alebo parcely (šesťtisíc metrov štvorcových) kúpiť.
„Uznesenie som podpísal a pripravíme návrh na kúpu tohto pozemku, aby sme sa vyhli súdnemu sporu,“ povedal Hagyari. Súdny spor považuje za vysoko rizikový.
Vôľa na kúpu pozemkov chýba
Návrhom na kúpu pozemkov sa bude môcť zastupiteľstvo zaoberať v prvom kvartáli budúceho roka.
Materiál má byť pripravený v priebehu týždňa a predložený majetkovej komisii. Prípadné iné vhodné stavebné pozemky na zámenu mesto podľa primátorových slov nemá.
Na kúpu pozemkov je však potrebný súhlas zastupiteľstva. „Zatiaľ všeobecná vôľa nie je,“ potvrdil P. Hagyari, podľa ktorého je to na zodpovednosti poslancov.
Poukázal na príklad priemyselného parku IPZ, ktorý schválilo zastupiteľstvo a ktorý dnes „robí dve tretiny úverového zaťaženia mesta“.
Napriek tomu verí, že dospejú k dohode a pozemky mesto kúpi. „A ak nie, tak mesto čaká súdny spor a nevidím to ružovo,“ prízvukoval.
Celý problém vznikol pred šiestimi rokmi, keď boli prijaté zmeny a doplnky územného plánu. Grafická a textová časť boli v rozpore.
„Nech mi poslanci nehovoria, že si ani v komisii, ani vo výbore mestskej časti, ani v rade a zastupiteľstve túto chybu nevšimli. Mám pocit, že niektorí poslanci išli na tejto vlne. Poslanci vedia, že záväzná je grafická zložka a tam bolo jednoznačne vyčlenená časť tohto územia na stavebné,“ podotkol k tomu primátor Hagyari.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári