Františkánske námestie patrí z historického hľadiska údajne k najstarším v Prešove a práve tam prvýkrát inštalovali betlehem z dielne Mareka Mikluša. Rezbár ho tvoril postupne niekoľko rokov a trochu inak ako jeho súčasníci. Nadrozmerné sochy totiž majú len hlavy.
PREŠOV. Myšlienku inštalovať betlehem pri Františkánskom kostole nosil v sebe už dlho Prešovčan Imrich Girašek. Napokon, betlehem dovolil postaviť na svojom pozemku a zabezpečil aj jeho inštaláciu a osvetlenie.
„Vyznieva pokojne a verím, že priláka ľudí, aby sem prišli rozjímať a vychutnať si vianočnú atmosféru pri najstaršej svätyni v meste. Želal by som si, aby tu bol v budúcnosti stabilne,“ povedal nám Girašek, ktorý v minulosti pracoval ako hlavný technik pri inštalovaní výstav v Šarišskej galérii a k umeniu má blízko.
Po dnešnej rannej omši betlehem príde posvätiť františkánsky kňaz.
Marek Mikluš tesal postavy svätého páru Márie a Jozefa, malého Ježiška, anjela, barančeka aj detí, ktoré prinášajú dary, postupne.
Postavy sú síce nadrozmerné, merajú cez dva metre, ale majú len hlavy. Niektorí umelci ho za to v minulosti kritizovali. Tento betlehem už bol totiž vystavený v rôznych mestách a aj v Prešove pri Konkatedrále sv. Mikuláša. On má však iný názor.
„Podľa mňa to vystihuje ducha betlehema. Jozef a Mária dominujú, dozerajú na všetko okolo, vzbudzujú rešpekt,“ vysvetlil Mikluš.
Kostol je zasvätený sv. Jozefovi
Vznik Františkánskeho kostola a námestia sa datuje do roku 1380, ale až v roku 1661 spolu s kláštorom ho dal panovník Leopold I. františkánskej reholi z neďalekej Nižnej Šebastovej.
Evanjelici im v tom však zabránili a reálne ich do mesta a kostola vpustili až v roku 1671. Vďaka pomoci baróna Františka Klobušického z Prešova a barónky Šóšovej zo Solivaru mohli začať s prestavbou pôvodne gotického kostola a pribudovali bočné kaplnky.
V roku 1870 interiér kostola zničil požiar, vrátane hlavného oltára a potom ešte jeden v roku 1888, pri ktorom zhoreli kostolné veže a zostalo z nich len torzo.
Generálne opravy trvali až do roku 1991, úprava kláštora bola ukončená v roku 1993. Pre porovnanie, kostol sv. Mikuláša – dnešnú Konkatedrálu – začali stavať v roku 1347.
Marek Mikluš. Pri nadrozmerných objektoch si občas musí pomôcť aj pílou.
Františkánsky kostol. Po omši kňaz posvätí betlehem.
Foto: ako
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári