BARDEJOV. Mesto Bardejov spoločne s komplexom stavieb tvoriacich židovské suburbium zo začiatku 18. storočia je zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO od roku 2000. Za posledných desať rokov tieto pamiatky navštívili mnohí turisti, ale prešli aj množstvom zmien.
"Najvzácnejšou časťou mesta je Radničné námestie s nádhernými gotickými meštianskymi domami, Bazilikou Sv. Egídia, s bývalou Mestskou radnicou, prvou stavbou renesancie na území Slovenska, kde je umiestnená expozícia Šarišského múzea Slobodné kráľovské mesto Bardejov. Väčšina miest už prešla aspoň čiastočnou rekonštrukciou, najrozsiahlejšia bola reanimácia námestia, ktorá sa začala v roku 2002 a skončila v roku 2004," povedal vedúci kancelárie primátora mesta Bardejov Jozef Guliga.
Preinvestovaných tu bolo podľa jeho slov takmer 1,5 milióna eur. Išlo o najväčšiu z 35 investičných akcií na kultúrnom dedičstve za posledných 10 rokov, nešlo len o rekonštrukcie a reštaurovanie, ale napríklad aj o reštaurátorské výskumy.
Opravujú Stöcklovu ulicu
Medzi posledné opravy patrí tohtoročná rekonštrukcia poslednej doteraz neopravovanej ulice v mestskej pamiatkovej rezervácii. Ide o Stöcklovu ulicu, ktorej prvá etapa opravy začala ešte v apríli tohto roka a ukončená bola len nedávno.
Rozpočtový náklad na rekonštrukciu je viac ako 416 000 eur. Ide o kompletnú rekonštrukciu ulice, od výmeny rozvodov vody, kanalizácie, plynu, elektrického osvetlenia až po konečné úpravy ulice dlažbou z andezitových kociek, osadenia mobiliáru, lavičiek, odpadkových košov a prezentácie odkrytej studne. Druhá etapa by sa mala uskutočniť v budúcom roku.
Zaujímavé sú hradby aj františkánsky kláštor
Celkovo investovali do pamiatok UNESCO v meste za 10 rokov viac ako 10,74 milióna eur. Väčšinou išlo o financie z grantov, ale nemalé prostriedky podľa Guligu investovalo aj samotné mesto.
Okrem námestia je v Bardejove nemenej významné a zaujímavé aj opevnenie mesta. Fortifikačný systém Bardejova patrí k najdokonalejším a najzachovalejším opevneniam miest v Európe. Ozdobou mesta je napríklad aj františkánsky kláštor s kostolom sv. Jána Krstiteľa.
Sme si toho vedomí?
Podľa Pavla Hudáka, občianskeho aktivistu, ktorý sa dlhé roky zaoberá históriou židovskej komunity v Bardejove, ocenenie UNESCO postavilo Bardejov na úroveň najväčších pamiatok vo svete.
„Sme si toho ozaj vedomí? Mestu to umožnilo čerpať finančné prostriedky na obnovu a záchranu objektov. Parlament prijal aj osobitný zákon o rozvoji a obnove Bardejova,“ vysvetlil Hudák.
Podľa neho mesto, predovšetkým námestie a časť Dlhého radu, opeknelo.
„Námestie napriek tomu v podvečerných hodinách pustne, kultúrne vyžitie nahradili návštevy množstva nákupných centier. Verím, že oživenie prinesú nové aktivity niektorých neziskových organizácií a nadácií. V prvom rade samotní obyvatelia a predovšetkým mladí ľudia musia chcieť, aby náš Bardejov bol ozaj naším Bardejovom,“ okomentoval trinásťročnú históriu mesta v zozname UNESCO Pavol Hudák.
Fakty
13 rokov v zozname Svetového dedičstva UNESCO
Mesto Bardejov bolo v roku 1950 vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu. Bolo zrekonštruované celé jeho historické jadro, a to dopomohlo k tomu, že v roku 1986 mu bola udelená Európska cena a medaila za obnovu pamiatok.
Výbor svetového dedičstva UNESCO na svojom 24. zasadnutí v austrálskom Cairns dňa 30. novembra 2000 rozhodol o zápise historického jadra mesta Bardejov spolu s komplexom stavieb tvoriacich židovské suburbium do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Historické jadro mesta Bardejov predstavuje ojedinelý súbor vysoko rozvinutého stredovekého mesta. Mestský pôdorys s pravidelným rozvrhnutím ulíc okolo trhového námestia je významným dokladom európskej civilizácie v 13.-14. storočí. Jeho koncept je zachovaný dodnes.
Bardejovské meštianske domy majú svoj základ v prvej polovici 15. storočia, kedy ich bolo v meste asi 500. Obkolesujú trhové námestie a predstavujú rozvinutú meštiansku kultúru, ktorú vytváralo mnohonárodnostné etnikum a multikultúrna spoločnosť.
mh
Autor: mh
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári