Marek Božík získal pred troma rokmi ocenenie Biela vrana za nezištnú občiansku aktivitu, spájanie ľudí, zastupovanie záujmu verejnosti a vytrvalosť. Odvtedy sa kŕdeľ Bielych vrán na Slovensku poriadne rozrástol.
BARDEJOV. Známy slovenský fotograf Ctibor Bachratý spolu s Františkom Paulinym z Aliancie Fair-play, ktorá spoločne s organizáciou Via Iuris Bielu vranu organizuje, navštívili minulý týždeň Bardejov. Okrem fotenia „bardejovskej“ Bielej vrany nám povedali aj niečo viac o pripravovanom projekte.
Cena pre spravodlivých
„Biela vrana je ocenením spoločensky prínosného a odvážneho občianskeho činu. Je veľmi dôležité, aby vzácni ľudia v našej spoločnosti, ktorí bránia pravdu, spravodlivosť a verejný záujem, zažili poďakovanie a podporu. Často je to naopak – čelia vyhrážkam, trestným oznámeniam, strate zamestnania či posmechu okolia,“ uvádza sa na webe projektu Biela vrana.
Toto ocenenie organizátori z neziskoviek Aliancia Fair-play a Via Iuris každoročne udeľujú ako poďakovanie ľuďom, ktorí sú ochotní brániť pravdu a spravodlivosť, konkrétnym činom preukázali občiansku odvahu, potlačili osobné záujmy v mene verejného prínosu, hodnôt či princípov a mohli pritom podstúpiť riziko, rôzne príkoria, či zažiť odsúdenie.
Od roku 2008 za šesť ročníkov ocenili už 19 Bielych vrán. Medzi laureátmi sú napr. občania Pezinka, ktorí už viac ako 10 rokov bojujú proti nechcenej skládke odpadu, Zuzana Melicherčíková, ktorá ako zamestnankyňa Právnickej fakulty UK poukázala na podozrivé prijímanie študentov, alebo Ivan Cehelský, ktorý napriek opakovaným útokom chránil prírodu v Strážovských vrchoch a niekto mu podpálil milovanú drevenicu.
V roku 2013 ocenenie získali učitelia Vladimír Crmoman a Oto Žarnay, ktorí upozorňujú štát na plytvanie a bývalá úradníčka Sociálnej poisťovne Mariana Vavrová, ktorá sa postavila nariadeniu, ktoré podľa nej nemalo oporu v zákone.
Park v meste
Marek Božík, ktorého v súvislosti s pripravovanou knihou o Bielych vranách v jeho knižnom antikvariáte fotil známy slovenský fotograf Ctibor Bachratý, získal toto ocenenie v roku 2010 za svoj boj proti predaju areálu bývalých kasární a za vznik zeleného mestského parku.
O svojom ocenení hovorí: „Je to hlavne o občianskej zodpovednosti. Nedá sa povedať, že by mi ocenenie, ktoré som dostal, nejako dramaticky zmenilo život. Na druhej strane som bol potešený, že som Bielu vranu dostal a že sa určité veci pohli aj smerom von. Že to nie je len o Bardejove, ale aj o celom Slovensku.“
„Fotografie by sme chceli používať všade, kde sa dá, keďže žijeme takú vizuálnu dobu. Pripravujeme elektronickú knihu o Bielych vranách, kde budú fotografie laureátov s ich príbehmi plus nejaké eseje. Nie je naším cieľom urobiť ďalšiu reklamnú brožúrku. Chceme knihu, ktorú si človek rád prečíta a zamyslí sa nad ňou. Malo by to byť hlavne o príbehoch ocenených ľudí,“ povedal nám o projekte František Pauliny z Aliancie Fair-play.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári