Šarišská galéria otvorila autorskú výstavu akademického maliara a reštaurátora Jaroslava Rešovského pri príležitosti jeho nedožitej šesťdesiatky. Výstava mapuje jeho vyše 30-ročné profesionálne pôsobenie.
PREŠOV. Verejnosť mala možnosť vidieť jeho tvorbu v komplexe len raz, a to na prelome rokov 1993-94.
Po 20-ročom odstupe sa mnohí mladí Prešovčania majú možnosť zoznámiť s osobnosťou a dielom maliara aj reštaurátora umelecko-historických pamiatok, jedného z mála odborníkov v našom kraji.
Reštaurátorské výstavy sú veľmi zriedkavé, hoci veľmi zaujímavé a nevšedné. Práve táto prináša prierez jeho diel a historických objektov, na ktorých pracoval, v bohatej fotodokumentácii.
„Sú tu ukážky nástennej maľby, sgrafitovej výzdoby, oltárov, ikonostasov, ale aj tabuľovej maľby, obrazy a drevené plastiky, ktorým prinavrátil krásu a predĺžil životnosť,“ povedala o výstave odborná pracovníčka galérie a vdova po umelcovi Margita Rešovská.
Prezradila tiež, že pre manžela bola práca na záchrane umelecko-historických pamiatok životným poslaním. Spod jeho rúk vychádzali obnovené diela ako nanovo objavené skvosty.
„Reštaurovanie ako také si vyžaduje schopnosť vedieť odborne posúdiť stav schátranej pamiatky, určiť priebeh záchranných prác, zladiť staré receptúry s novými technologickými postupmi. Priznať autorstvo a prispôsobiť rukopis pri retušiach je nielen danosť, ale aj talent a cit pre majstrovstvo svojich predchodcov,“ dodala Margita Rešovská, ktorá je tiež maliarkou a o umení s manželom viedli mnoho debát.
Kto bol Jaroslav Rešovský
Narodil sa v Rožňave v roku 1953 a v rokoch 1972-78 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, odbor reštaurovanie umeleckých a historických pamiatok.
Po ukončení štúdia začal pracovať pre Štátne reštaurátorské ateliéry v Bratislave, neskôr až do roku 1990 viedol oblastný ateliér v Košiciach. Vyše 20 rokov s tímom odborníkov pôsobil v rôznych mestách na východe Slovenska a vďaka nim pamiatky nadobúdali novú podobu.
Pracoval napríklad na sgrafitách na renesančnej veži kostola vo Svinej (okres Prešov), na nástenných maľbách meštianskych domov v Bardejove, na sgrafitách Floriánovej brány v Prešove, ale aj na kaštieli vo Fričovciach (okres Prešov) .
Postupne tiež reštauroval výzdobu na meštianskych domoch v Prešove, konkrétne na hlavnej 84, 65, 92, tiež na renesančnom oltári v Konkatedrále sv. Mikuláša, ale aj na oltárnych komplexoch v Pečovskej Novej Vsi, Chminianskej Novej Vsi v okrese Sabinov, v Šarišskom Štiavniku aj v Cernine v okrese Svidník.
Pre Šarišskú galériu zreštauroval vzácne ikony, drevorezbu Immaculaty, veľké plátna maliara Maxa Kurtha aj olejomaľby majstrov z 19. stor. a mnohé ďalšie pamiatky. Zomrel 14. decembra 2008 v Prešove.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári