Šláger hádzanárov Prešova s Hlohovcom bol dramatický

Bol to boj. Hlohovčan Samuel Mažár sa derie cez obranu Prešova.
Bol to boj. Hlohovčan Samuel Mažár sa derie cez obranu Prešova. (Autor: tasr)
Sportnet|12. dec 2013 o 00:00

Predohrávané stretnutie 12. kola hádzanárskej extraligy prinieslo súboj majstra s vicemajstrom.

Stretnutie v Prešove úrovňou síce zvlášť nevyniklo, no svojím dramatickým priebehom určite divákov v hľadisku uspokojilo.

PREŠOV. Už pred týmto stretnutím bolo v prešovskom tábore priveľa otáznikov. Tatran, ako je známe, hráva okrem slovenskej extraligy aj vo významných európskych súťažiach. V nadnárodnej SEHA Gazprom SS Lige aj v Pohári EHF.

V druhej najprestížnejšej súťaži hádzanárov v Európe sa dobre zapísal aj Hlohovec, ktorý rovnako ako Prešov postúpil do skupinovej fázy.

Aj týmto pohľadom mal zápas slovenskej extraligy ešte príťažlivejší náboj. Šarišania majú však zápasový program výrazne nahustenejší a čo je pre nich horšie, v ostatnom čase sa im zranenia nevyhýbali.

Do extraligového zápasu prvého s druhým nastupoval Tatran na rozdiel od Sporty s výrazne oslabeným kádrom. Prešov má na listine maródov pivotov Petra, Krzysztofika aj úderné spojky Rábeka a najmä Kristopansa. A to ešte Mi. Urban zasadol na lavičku po dlhom čase, ale do hry ho použiť tréner P. Hatalčík nemohol.

Hlohovčania takéto starosti pred duelom v Prešove nemali. Napriek tomu po štvrťhodine viedol domáci tím už o 7 gólov (11:4).

V týchto fázach Prešovčanom hra ešte celkom slušne vychádzala. V druhej časti prvého polčasu však začal Tatran kopiť chyby v rozohrávke a hostia z kontier trestali.

Druhý polčas mal ešte dramatickejší priebeh. Hlohovec v 43. minúte vyrovnal gólom Ďuriša na 17:17. Zakrátko sa dokonca ujal aj vedenia. Potom sa mužstvá striedali vo vedení.

Prešovčania ale znovu ukázali svoju morálnu silu. Výrazne oslabení sa v závere zmobilizovali a minútu pred koncom viedli o 3 góly. V dramatickom závere ešte hosťujúci Petrov strelil gól, tým ale nič na zaslúženom víťazstve Prešovčanov nezmenil.

Mienka aktérov

Tréner Tatrana Prešov Peter Hatalčík: „Videli ste, v akom zložení sme na zápas nastúpili. Toto mužstvo je uťahané, má toho už dosť, navyše množstvo zranených. Pravda, v prvom polčase sme viedli o 7 gólov, no potom sme nepremenili zopár vyložených šancí, do našich radov sa vkradlo viac nervozity ako bolo únosné, na čo sa súper vlastne chytil. Našťastie, čo bolo pre konečný rezultát dôležité, v závere sme znovu chytili ten správny rytmus a strhli vedenie na svoju stranu. Vrátili sme sa do hry a tento súboj sme vyhrali celkom zaslúžene. Zase sa ukázal charakter tohto mužstva. Chlapi vedia, že nie sú v optimálnom zložení, cítia, že nie sú v optimálnej forme, no napriek tomu silami nešetrili, aj keď sa súhra z uvedených dôvodov narušila, bojovnou morálkou sa dokázali zdvihnúť a zápas rozhodnúť.“

Dušan Olejár, brankár Hlohovca, odchovanec Tatrana: „Prešovčanom určite chýbali veľmi dôležití hráči. Napriek tomu sme nepochopiteľne začali dosť nervózne. Súper nám odskočil na rozdiel 7 gólov, čo bolo vlastne rozhodujúce. V ďalšom priebehu sme sa síce doťahovali, skóre sme dokonca aj otočili, ale i nás to stálo veľa síl, ktoré ku koncu už chýbali.“

D. Olejár okrem iného chytil dve sedmičky Antlovi a T. Urbanovi. „Ono je to ako vo futbale. Buď to hráč kopne dobre alebo zle. Podobné platí aj v hádzanej. Možno, že prešovskí hráči to nehodili najlepšie a mne to zase vyšlo.“

Brankári ale na obidvoch stranách boli dôležitými miskami na váhach a vychytali dosť ťažkých lôpt.

„Od toho sú tam brankári, aby mužstvo v týchto situáciách podržali. Zápas v Prešove sme prehrali, ale myslím, že úrovňou a svojím dramatickým priebehom predstavy o tom, že hral prvý s druhým sa naplnili. Podľa mňa bolo to derby, aké má byť.“

Štatistika

Tatran Prešov - Sporta Hlohovec 25:23 (13:11)

Zostava a góly Tatrana: Verkič, Krupa - Hruščák, Hrstka 3/3, Mi. Urban, Krok 2, Sadovyi 1, Radčenko 3, Tumidalský, T. Urban 5/1, Číp 1, Guzy 4, Pejovič 2, Antl 4/1.

Najviac gólov za hostí: Ďuriš 6, Petrov a F. Zaťko po 4. Pokutové hody 8/5 - 3/1. Vylúčení 3:6. Rozhodovali Baďura a Ondogrecula. Divákov: 1 586.