Niektoré z nich si môžete vyskúšať práve dnes.
PREŠOV. V časoch našich predkov sa tento deň pokladal za čas, keď mali strigy najväčšiu moc.
„Podľa predstáv našich predkov boli práve v tento deň aktivizované nečisté sily. Tieto predstavy sa premietli aj do ľudovej mágie. V tento deň bol zvyk chodenia Lucií v bielych plachtách po domoch. Tam vymetali kúty a vyháňali z hospodárstva a domov nečisté sily,“ vysvetľuje etnológ Juraj Brincko.
Podľa neho sa v tento deň vystrájali aj rôzne šibalstvá.
„Ilustrovaním magických nečistých síl na Luciu boli rôzne fígle, ktoré robili mládenci po dedine v noci. Najčastejšími bolo prenášanie bráničiek alebo vozov a hospodárskeho inventáru zo stodoly na netypické miesta, napr. dokonca aj na strechu,“ popisuje niekdajšie zvyky.
Ako predpoveď počasia
Lucia bola veľmi významným dňom aj pre gazdov. Tí si v týchto dňoch poctivo zaznačovali aktuálne počasie.
Každý deň počas tohto obdobia predstavoval jeden mesiac v roku. Aké bolo počasie v ten–ktorý deň, taký mal byť aj mesiac v nasledujúcom roku.
Keďže 13. december bol pokladaný za deň bosoriek, ľudia sa pred nimi chceli chrániť. Používali na to cesnak, cibuľu a kropenie svätenou vodou. Hovorilo sa, že „Od Lucie do Vianoc, každá noc má svoju moc.“
Vyvolený z papierikov
S týmto dňom sa však spájali prevažne ľúbostné veštby. Najznámejším spôsobom odhalenia toho pravého, ktorý pretrval až do dneška, bola výroba papierikov.
Na 13 papierikov sa napísali mená chlapcov. Tie sa postupne každý deň pálili bez toho, aby dievča videlo, ktorý chlapec vypadol. Posledný, na Štedrý deň, prezradil meno ženícha. Pred štedrou večerou sa mohlo dievča pozrieť na posledný papierik a vďaka nemu už vedelo, kto je ten pravý.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári