Martin Šoth (32) z Bardejova napísal svoju druhú knihu. Volá sa Kniha pre moje deti a je to 110-stranový list jeho nenarodeným deťom.
BARDEJOV. Po mimoriadnom úspechu od kritikov a mimoriadnom finančnom neúspechu (ako tvrdí sám autor) sa Bardejovčan Martin Šoth rozhodol vydať svoju druhú knihu.
V čase jej uvedenia na trh sa síce jeho deti Kryšpín a Zoja stále nenarodili, knihu však majú (pre každý prípad) už pripravenú.
Kto je Martin Šoth
Z poslednej stránky tejto útlo pôsobiacej knižky môžeme o autorovi vyčítať: „Martin Šoth je skutočný živý človek. Narodil sa v Bardejove v záverečnom období Československej socialistickej republiky, v ktorej bol vzornou iskrou a pionierom. V porevolučných rokoch v slede jemu už nie celkom známych udalostí vyštudoval strednú a vysokú školu, stal sa fotografom, spisovateľom, scenáristom, prekladateľom, učiteľom, filozofom a majiteľom mercedesu. S veľkou pravdepodobnosťou ide o najúžasnejšieho človeka, aký kedy žil.“
Tí, ktorí Martinov štýl písania poznajú, vedia, že tieto autorove slová je potrebné brať s nadhľadom.
Kto hľadá iróniu, sarkazmus, provokáciu, civilnú otvorenosť, čierny humor a hlavne pohotový vtip, príde si aj v tejto knihe na svoje.
Ako všetko začalo
„Všetko sa to začalo pred šiestimi rokmi, keď som žil v Prahe. V jeden večer mi napadlo, že by som mohol napísať e-mail kamarátom. Napísal som pár riadkov, že som jedol nakladaný hermelín, pil pivo na Letnej a v električke videl Jiřího Lábusa. Kamaráti odpísali, že super a že sa mám opäť niekedy ozvať. O pol roka som už písal dvanástim ľuďom každý tretí deň. Dnes píšem tridsiatim ôsmim kamarátom a kamarátkam aspoň raz týždenne. Je to taký môj verejný denník. Kamaráti neodpovedajú veľmi často, ale vždy, keď ich stretnem, hovoria mi, že čítali to a tamto, alebo že som už dlhšie nenapísal,“ prezradil o začiatkoch svojho písania autor.
Posledná grand tour
Pred niekoľkými rokmi mu niekto z kamarátov povedal, že tie maily treba vydať knižne. Martinovi sa nápad s knihou pozdával.
Napísal 90-stranovú úvahu o konci cestovania v modernom svete, v ktorom ani cestovné kancelárie, ani batôžkárstvo a „couch surfing“ nie sú cestovanie. Prihodil nejaké fotky a sám si knihu aj vydal.
„Moja prvá kniha sa volá Posledná grand tour a ako veľa kníh na Slovensku sa stretla s mimoriadnym úspechom kritikov a ešte mimoriadnejším finančným neúspechom. Ale bola to moja vina, bola vytlačená celofarebným ofsetom a stála 12,50,“ hovorí o svojej prvej knihe Martin Šoth.
Život je absurdný
Hľadal preto nejakú „lacnejšiu“ tému.
„Tá prišla z dvoch zdrojov. Najprv som napísal kamarátsky e-mail, ktorý sa mi zdal taký dobrý, že som sa ho rozhodol neodoslať, podobne ako Peter Nagy nedal Sám s nohami na stole Paľovi Haberovi. A potom som si kúpil knihu s názvom Psychológia adaptácie na absurditu. Bol som zvedavý, ako ma autori na 300 stranách presvedčia, že život je absurdný. Lenže oni už na prvých desiatich riadkoch vyhlásili, že život jednoducho absurdný je, že o tom vôbec netreba diskutovať,“ vysvetľuje, ako sa rodila Kniha pre moje deti.
O čom je kniha
Takto vznikla Kniha pre moje deti. Podľa autora nie je nič zlé na tom, keď deťom povieme, že žijeme na drobunkej planéte v obrovskom vesmíre a že jedného dňa zhoríme pri explózii nášho Slnka.
Nebude viac žiadna Eiffelovka, žiadny Beethoven, žiadna akcia na droždie v supermarkete. Ale že to vôbec nevadí, pretože kým sme ešte tu, môžeme sa zabávať. To však neznamená, že budeme deťom klamať.
„Ja mojim deťom poviem hneď, ako začnú rozoznávať slová mama a tata, že Mikuláš a Ježiško neexistujú a že darčeky pod stromček kupujeme s mamkou sami v obchodoch. Poviem im, že som fajčil cigarety už na základnej škole a pil pivo a slivovicu na strednej, že dátum splatnosti faktúry sa často nedodržiava a písanie upomienky nie je práve najlepší spôsob, ako sa dostať k svojim peniazom. Nebudem ich tlačiť do štúdia medicíny, lebo je to zaručený spôsob obživy, a ubezpečím ich, že keď sa zamilujú a ten človek ich neskôr opustí, že to nikdy nie je žiadna náhoda, žiadne znamenie. Hlavne im však poviem, aby spochybňovali všetko, čo čítajú, všetko, čo počujú, aby spochybňovali všetky autority, aby si všetko rozmysleli samy a urobili si vlastný úsudok. Čiže nech neberú na vedomie, ani čo im poviem ja a nesú zodpovednosť samy za seba. Aj o tom je moja nová kniha. Je to 110-stranový list mojim nenarodeným deťom,“ dodáva autor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári