PREŠOV. Zmluvu o spolupráci a spoločnom postupe pri vypracovaní II. dielu monografie Dejiny Prešova dnes podpísali primátor Prešova Pavel Hagyari s rektorom Prešovskej univerzity v Prešove René Matlovičom.
Stalo sa tak rok po tom, ako sa dohodli na spoločných krokoch pri zostavení troch samostatných dielov o dejinách mesta a podpísaní dohody o jej prvom zväzku.
Odborná publikácia je určená nielen pre akademickú pôdu, ale aj širokej verejnosti. Informovala o tom hovorkyňa mesta Prešov Veronika Kmetóny Gazdová.
„Podnetom vzniku myšlienky spoločného projektu bola skutočnosť, že doteraz nevznikla nová komplexná vedecká monografia o dejinách mesta Prešov a viac ako štyridsať rokov stará monografia odráža dobový stav poznania histórie mesta,“ uviedol Matlovič.
Prešovský primátor ocenil vzájomnú spoluprácu mesta a univerzity, ktorá je v posledných rokoch mimoriadne aktívna a prínosná, čo dokazujú úspešné spoločné projekty. „História je vždy poučením a tiež výzvou a ja sa teším, že aj tento okamih je jej súčasťou,“ povedal Hagyari.
Trojdielna monografia
Potreba nového spracovania dejín Prešova, ktorá by bola podložená rozsiahlejším výskumom, obohatená o novoveké a najnovšie dejiny mesta, o urbanistický vývin a bez vplyvu starej ideológie, sa dostala do reálnych kontúr v podobe trojdielnej monografie.
Prvé dva diely s rozsahom okolo tisíc rukopisných strán, obsahujú podľa slov zostavovateľa monografie, prorektora PU Petra Kónyu, dejiny mesta Prešov od prvých archeologických nálezov po súčasnosť. Obsahom tretieho dielu budú dejiny miestnych častí, a to Solivaru, Nižnej Šebastovej a Šalgovíka od stredoveku do ich pričlenenia k Prešovu na začiatku sedemdesiatych rokov minulého storočia.
Druhý diel má 900 rukopisných strán
Prvý diel dostal názov Dejiny Prešova od praveku do polovice 19. storočia a má rozsah 900 rukopisných strán. Druhý diel sa bude volať Prešov od polovice 19. storočia.
„Jeho obsahom bude vývoj Prešova od revolúcie (1848/49) do konca storočia, Prešov na prahu 20. storočia zachytáva obdobie rokov 1900 – 1918, Prešov v období prvej Československej republiky a slovenského štátu, mesto po oslobodení a obnovení demokratických pomerov až po obdobie od komunistického prevratu do konca päťdesiatych rokov a následne od šesťdesiatych rokov do konca komunistickej diktatúry,“ vysvetlil P. Kónya.
Druhý diel monografie bude tvoriť aj kapitola zachytávajúca vývin školstva, kultúry, literatúry, výtvarného umenia, hudby, športu a žurnalistiky v rokoch 1948 – 1989 a kapitola s názvom Prešov na prelome storočí a tiež mesto v rokoch 1990 – 2011.
Na financovaní sa podieľa mesto aj univerzita
Autorský kolektív je zložený z odborníkov - profesionálov, historikov, archeológov, geografov, prírodovedcov, historikov umenia, literatúry, školstva a divadla, ktorí sa dlhodobo venujú problematike dejín Prešova a sú zárukou čo najlepšieho a včasného spracovania príslušných častí monografie.
Celkový rozpočet vyčlenený na všetky tri diely vedeckej monografie je stanovený na 140 682 eur, na ktorom sa podieľajú mesto a univerzita. Rozpočet na II. diel predstavuje zhuba 50 000 eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári