Včelári zo Stropkovského okresu majú za sebou najhoršiu sezónu za posledné roky. Potvrdil to predseda základnej organizácie SZV Stropkov a predseda krajskej organizácie SZV Prešov Gabriel Foťko.
STROPKOV. „Mysleli sme si, že horšia ako v roku 2010 už prísť nemôže, ale rok 2013 nás presvedčil o opaku. Dlhodobé teplo a sucho urobili svoje. Včely nemali dostatok nektáru, pretože vysychal. Včelári si musia zvyknúť na to, že aj počas leta budú musieť včelstvá prikrmovať, pretože inak slabnú. Prvýkrát sme zistili, že musíme včely v lete prikrmovať v roku 2010, takže teraz sme už boli pripravení. Zareagovali sme správne a nenechali sme ich zoslabnúť.“
Nepriaznivý rok sa odrazil aj na znáške. V rámci celého Slovenska je medu enormne málo. Včelári v Prešovskom kraji sú na tom lepšie, pretože tu, na rozdiel od juhu Slovenska, aspoň trochu pršalo. Zaujímalo nás, či sa všetky tieto nepriaznivé okolnosti odrazia na cene medu.
Šesť eur za kilogram
„Žijeme v chudobnom Prešovskom kraji a chceme, aby sa med dostal ku všetkým, aj k dôchodcom, aj k nízko príjmovým skupinám. Preto cenu medu nedvíhame a v našom regióne sa dlhodobo pohybuje na úrovni okolo šesť eur za kilogram. Včelári, ktorí majú do desať včelstiev, a takých je väčšina, nezarobia ani na náklady. Ale nemôžeme si dovoliť dvihnúť ceny, pretože potom med nepredáme, nedostane sa k chudobnejším,“ skonštatoval G. Foťko.
Poukázal aj na ďalší závažný problém - mulčovanie veľkých trávnatých plôch v čase, keď idú zazimovať včelstvá. Takýmto spôsobom poľnohospodári zničia všetok peľ. Na druhej strane im včely opeľujú množstvo rastlín.
„Už asi desať rokov sa snažíme s týmto problémom vyrovnať, bohužiaľ, dotácie poľnohospodárov nepustia. Bojujú o ne, pretože bez nich nemôžu existovať. Na jednej strane to chápeme, na druhej sme presvedčení, že sa s tým musí niečo robiť,“ sťažoval sa skúsený včelár.
Hit – výťažok voskovej mole
Na nedávnych Stropkovských dňoch medu mohli návštevníci ochutnať, ale aj nakúpiť med, medovinu, peľové zrnká, sviečky z včelieho vosku a ďalšie včelie produkty.
Veľkým hitom je v súčasnosti výťažok voskovej mole, teda chrobáka, ktorý požiera voštiny. Liehový výluh z tohoto živočícha údajne dokáže zastaviť rast rakovinových buniek.
Ďalším produktom je včelí podmor, ktorý má podobné účinky ako materská kašička. Tá sa bežne predávať nedá, pretože sa musí skladovať v úplnej tme pri teplote mínus 0,2 stupňa Celzia. Včelári ju robia jedine na objednávku.
Čo sa týka základného produktu, teda medu, podľa vyjadrenia predsedu stropkovských včelárov sa v rámci okresu Stropkov jeho spotreba citeľne zvýšila.
„Za posledných osem rokov vzrástla spotreba medu na obyvateľa z 200 gramov na 1500 gramov ročne,“ tvrdil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári