Podarilo sa to prešovskej nádeji Márii Sofii Pucherovej, členke Crow Arena FSC Košice, ktorá strávila tri týždne v petrohradskom klube.
PREŠOV. Už pred časom 11-ročná pretekárka a majsterka Slovenska dostala ponuku z Moskvy, ale keďže je ešte školopovinným dieťaťom (slovenská škola tam nie je), bolo by to komplikovanejšie, aby odišla na dlhšie za východné hranice. Kompromisom bol kratší pobyt v takmer 5-miliónovom meste.
Tréningová stáž bola pre ňu nesmierne osožná.
Bola tam ako prvá cudzinka
„Veľmi sme si to vážili, lebo cudzinci nedostávajú takúto príležitosť. Rusi si strážia svoje tajomstvá prípravy elitných krasokorčuliarov. Pomohlo nám to, že dcérkina trénerka Diana Rišková, bývalá reprezentantka v športových dvojiciach, má dobré kontakty s tamojšími trénermi. Takže to nám otvorilo dvere, lebo oni inak neradi odhaľujú svoje grify. Dcéra bola prvá zahraničná pretekárka, čo to absolvovala,“ poznamenala mama talentovanej krasokorčuliarky Mária Marčišinová.
Samozrejme, rozdiel v možnostiach a spôsobe prípravy je obrovský. Kým doma je na ľade hodinu denne a prevažujú tréningy na suchu, tam strávila pri nácviku skokov a piruet aj tri-štyri hodiny každý deň.
„Pravdaže, podarilo sa odstrániť niektoré nedostatky v technike a tento pobyt stál za to.“
M. Marčišinová pripomenula, že tento výjazd im neplatila druhá strana ani náš zväz, ale sami.
Pozoruhodné bolo aj to, že na každej tréningovej hodine ju viedol vedno s ostatnými pretekármi (zadelenými podľa výkonnosti, nie veku) vždy iný kormidelník. Jeden sa venoval skokom, ďalší choreografii, iný zase piruetám, baletu či umeleckému prejavu.
Neporovnateľné podmienky
Bolo to náročné aj fyzicky, hlavne prvé dva dni boli vyčerpávajúce. „Sofia je ale bojovník, postupne sa prispôsobila tvrdším nárokom. Uvažujeme o tom, že prijmeme aj ďalšiu ponuku prísť budúci rok. Pokiaľ je športovec ctižiadostivý a chce vynikať, musí sa obetovať.“
Mária Sofia Pucherová by mala svoje poznatky zúročiť na ďalších podujatiach v rámci Slovenského pohára a iných akciách vrátane zahraničných. Aj tieto skúsenosti našim ešte viac otvorili oči v tom, že u nás je krasokorčuľovanie naozaj popoluškou.
„Fungovali sme v petrohradskom okrese, ktorý má približne stotridsaťtisíc obyvateľov. Sú tam však až tri veľké ľadové plochy a jedna malá, kým v Prešove je jedna. Podmienky sa nedajú porovnať, lebo krasokorčuliari majú pre seba vyhradenú jednu plochu, iná zase patrí hokejistom či rýchlokorčuliarom alebo verejnosti.“
Popri tréningovej drine bol čas aj na spoznávanie mesta a zaujímavé stretnutia. Jedno z nich bolo naozaj výnimočné.
„Na štadióne, kde sme boli, trénuje aj hokejový SKA Petrohrad so slávnym Iľjom Kovaľčukom. Mali sme možnosť zhovárať sa s ním a povedali mu, že Sofiin otec René Pucher bol tiež hokejový reprezentant a nosil rovnako na drese číslo 17. Milé bolo, že Kovaľčuk nám daroval hokejku, ktorú mal na tréningu a podpísal sa dcérke na korčule. Povedal, že prvý raz v živote dal autogram na krasokorčuliarske korčule,“ pridala zaujímavosť M. Marčišinová.
Autor: zuk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári