Cínové šperky s liečivými kameňmi, svojrázne bábiky i hodvábne šatky. To všetko vzniká pod šikovnými rukami Kataríny Cimborovej z Veľkého Šariša (okres Prešov). Venovať sa tejto záľube začala vďaka materskej dovolenke.
PREŠOV/VEĽKÝ ŠARIŠ. Materskú dovolenku si spestrila nevšednou záľubou. Šikovná Šarišanka Katarína Vavreková Cimborová sa pustila do výroby šperkov či bábik.
„Na materskej dovolenke sa snažím zachovať si psychické zdravie, nezostať len pri 'kolo, kolo mlynské'. Tak vyrábam cínové šperky, hodvábne šatky a najnovšie aj autorské bábiky,“ hovorí 31-ročná novinárka Katka.
Spálila si prsty
Začiatky neboli ľahké, zopárkrát sa aj popálila, a to doslova.
„Cín je materiál, s ktorým keď som pred dvoma rokmi začínala, veľmi sa mi klepali prsty. Cín na tieto šperky je bez obsahu olova, takže to chce vyššiu teplotu spájkovačky. Párkrát som sa aj popálila, ale postupne sa to rozbehlo. Zobrala som si inšpiráciu od ostatných cínariek. Najlepšie sú v Čechách a zázemie majú i v Poľsku,“ vraví šperkárka, ktorá do svojho hobby musela zainvestovať.
Najprv si kúpiť spájkovačku, potom bezolovnatý cín či drahé kamene, ktoré do šperkov vsádza.
„Cínarky sú odvážne baby, lebo ten cín jednak steká a môže prskať. Pre toho, kto to nosí, už to nebezpečné nie je. Práve preto musí byť bez olova,“ vysvetľuje K. Cimborová.
Nie je tiež jedno, aké kamene do šperkov vsádza. Začala študovať knihy a vsádza do šperkov kamene, ktoré vraj majú liečivé účinky.
„Treba to poznať. Napríklad ak by niekto niekomu daroval kameň so zlým úmyslom, tak ten kameň naozaj môže uškodiť. Také som sa dočítala,“ smeje sa Katka.
Svojské textilné bábiky
Šperky nie sú jej jedinou vášňou. Vyrába tiež 50-centimetrové textilné bábky - bábiky.
„Nie sú to podobizne, sú to autorské výtvory podľa mojej fantázie. Mám svoju formu, že stále majú zhruba rovnako okrúhle oči, ale potrpím si na detail,“ opisuje svoje výtvory. „Sú to šité veci. Materiály si kupujem v second-handoch. Čiže je to taká recy-bábika.“
Každú bábiku detailne dotvára. Maľuje tváričku, našíva vlasy z parochní, šije vrecká, náušničky, sponky...
K výtvarnému umeniu mala vzťah odmala, vyhrávala rôzne súťaže. Ako absolventka odevnej školy mala k šitiu vzťah: „Pamätám si, ako mi ešte na základnej škole prorokovala moja učiteľka výtvarnej výchovy, že cíti, že ja s tými textíliami budem niečo mať.“
Takto sa dostala k textilným bábikám. Pokúšala sa robiť aj ďalšie výtvory: „Odkedy som na materskej, začala som sa na internete pohybovať v tých tvorivých kruhoch. A vždy, keď vidím niečo nové, chcem to skúsiť. Buď mi to ide, alebo nejde.“
Hodváb už ju tak neberie
Jednou z vecí, ktorá Katke išla, je výroba šatiek a veľkometrážnych obrazov z hodvábu. Tie jej sa líšili tým, že nerobila motívy typu čiarky, bodky, ale maľovala rastliny, motívy z prírody, baletky...
„Tam už som sa pomaly vyčerpala, už ma to až tak neberie,“ priznala. Dôvodom je aj to, že syn podrástol a nemôže mať „domček“ z hodvábu rozloženom na štyroch stoličkách.
Materská dovolenka je teda pre Katku Cimborovú kreatívnym obdobím. Zdá sa však, že po jej skončení ostanú jej záľuby len záľubami.
„Uvidíme. Rozmýšľala som nad tým, že by som rada robila to, čo robím teraz na materskej, ale neoplatí sa to. Preto sa chcem vrátiť k novinárčine,“ dodáva Katka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári