Okrem výstav plánuje študovňu aj nové projekty. Prvé dva mesiace bude vstup pre verejnosť voľný.
PREŠOV. Ak ste sa v posledných mesiacoch márne pokúšali dostať do múzea Rusínov, dnes je to už inak.
Po veľkom kuse práce je otvorené v nových, vlastných priestoroch.
Časť výstavných priestorov je už sprístupnená a v rámci nich aj expozícia Dejiny Rusínov na Slovensku.
Múzeum vzniklo 1. 1. 2007 ako súčasť Slovenského národného múzea (SNM) v Bratislave, špecializujúce sa na kultúru Rusínov.
Víziou však boli vlastné priestory, kde by mohli fungovať. Tie sa našli v bývalých kasárňach na Masarykovej ulici, blízko Čierneho mosta.
„Nebola žiadna budova, vedeli sme však, že sú určité plány s kasárňami, tak sme sa o ne usilovali. Bolo viacero uchádzačov, ale zvíťazili sme,“ vysvetľuje riaditeľka múzea Oľga Glosíková.
Budovu dostali symbolicky dva dni pred Silvestrom v roku 2011, o pol roka sa sťahovali. V starých priestoroch však už nefungovali, v nových sa rozbiehali, a tak boli zatvorení.
Na zelenej lúke
Múzeum rusínskej kultúry v Prešove svoje pamiatkové fondy získava vlastnou prácou, nie sú žiadne presuny medzi múzeami.
„My budujeme múzeum tzv. „na zelenej lúke“, lebo nemáme v podstatne tradíciu. Všetko sme nadobudli vlastnými silami, energiou, chodíme, zbierame. A ja ani nesúhlasím, žeby sa k nám presúvali zbierky z iných múzeí,“ vysvetľuje riaditeľka.
Všetko dávajú ľudia zväčša zadarmo. To je zároveň aj priestor na tvorbu nových kontaktov v obciach, čo sú také podporné body.
Hlavne pre mladých
Inštitúcia má ambíciu špecializovať sa na všetky vekové kategórie, no na jednu zvlášť.
„Veľká pozornosť sa bude venovať hlavne mladým. Už sme mali projekt škola v múzeu, v ktorom budeme pokračovať. Budeme učiť nielen azbuku, ale tiež naučíme zvyky, tradície, remeslá, ktoré boli typické,“ vysvetľuje riaditeľka. Za pozitívum pokladá aj sídlo múzea v Prešove.
„Je tu divadlo, fakulty, nájdeme odborníkov a budeme sa venovať im. Oslovili ma stredoškoláci, ktorí hrajú na nástrojoch a nemajú sa kde stretávať,“ rozpráva o víziách Glosíková.
V blízkej budúcnosti ešte čaká múzeum celková rekonštrukcia, ktorá bude po etapách. Projekt je odovzdaný, jeho výsledky sa čakajú v polovici roka 2014 a do konca roka by mal byť vybraný architekt na vypracovanie dokumentácie na opravu budovy.
„Základ sme zvládli, teraz už budeme zveľaďovať a pomaličky prikladať, dokladať. Mesto Prešov a kraj tak dostanú jednu kultúrnu inštitúciu, ktorou sa budú môcť reprezentovať, nielen v rámci mesta, ale aj v zahraničí,“ teší sa riaditeľka.
Aj cirkevné artefakty. Ich výstavu nájdete v múzeu tiež.
Takmer nebadané, so starou fasádou. Nájdete ho na ceste zo stanice do mesta. Foto k článku: Mária Pihuličová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári