Pod najvyššie vrcholky v okolí centra horného Šariša sa na prelome mesiacov zídu milovníci prírody na 48. národnom zimnom zraze turistov.
BARDEJOV. Pod najvyššie vrcholky v okolí centra horného Šariša – Maguru (899,9 m n. m.), Busov (1002 m) a Minčol (1157 m) – sa na prelome mesiacov od 30. januára do 2. februára zídu milovníci prírody na 48. národnom zimnom zraze turistov.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Turistický život v meste i okolí zaknihoval organizovanú podobu na začiatku minulého storočia. Pozastavme sa pri udalostiach, ktoré boli kľúčové.
Vyberáme z publikácie Sto rokov organizovanej turistiky v Bardejove, autorom ktorej je MUDr. Jozef Chovanec.
15. 10. 1905 – Prvým turistickým združením na území Šariša bola Prešovská sekcia Uhorského karpatského spolku, kde patrila aj pobočka v Bardejove, na jej čele bol Dr. Leo Uhlig.
19. 1. 1919 – Po vzniku ČSR bolo zakladajúce zhromaždenie Tatranského spolku turistov a už v roku 1924 začína červená značka na trase Prešov – Bardejov a vychádza časopis Priateľ prírody.
9. 2. 1930 – V Bardejove bol založený odbor Klubu čsl. turistov, predsedom je Miroslav Pour, veliteľ tunajšej posádky. V Bardejovských Kúpeľoch vybudovali útulňu, podobne aj v sedle pod Čergovom. Pourova chata na Kamennej hore vyhorela v roku 1951.
4. - 6. 6. 1938 – Na zraze bardejovského dorastu sa zišlo 1056 účastníkov. Myšlienka branných zrazov dávala príležitosť pobytu vo voľnej prírode. Jedným z hlavných organizátorov bol okresný školský inšpektor Bartolomej Krpelec. Po Mníchovskej dohode a Viedenskej arbitráži skončilo významné obdobie organizovanej turistiky.
30. 4. 1948 – KČST sa včleňuje do Jednotnej telovýchovnej organizácie Sokol, vedúcou osobnosťou v okrese sa stáva rodák, učiteľ František Hažír. Bola postavená chata na Čergove a obnovená v Cigeľke. Po vzniku Čsl. ústrednej sekcie začínajú letné i zimné zrazy či výstupy na vrcholy.
7. – 9. 5. 1962 - Partizán Bardejov organizuje prvý okresný zraz na Krížoch, kde položili základný kameň novej chaty, o rok tu bol aj zimný zraz. Po Karolovi Augustinskom vedenie turistiky preberá Ing. Jozef Medrický a po ňom Ing. Ľudovít Wjecha.
1969 – V meste pracujú tri turistické oddiely – Partizán, Slávia ODPM a Štart Snaha, stále aktívni sú v Hertníku, pridali sa aj v Hervartove a Zlatom. Viac pozornosti sa venuje turistickým oddielom mládeže aj pri školách. Pribúdajú pochody a výstupy na vrcholky Busova či Čergova a prechody hraničným hrebeňom s Poľskom.
1970 – Do čela turistov bol zvolený MUDr. Jozef Chovanec so základňou 1108 členov. 13.- 16. 2. 1986 bol Bardejov dejiskom 20. slovenského zimného zrazu. Titulom Majster turistiky boli ocenení Jozef Chovanec, Marián Šalamon a Ondrej Ondruš.
11. 3. 1990 – Vzniká Slovenský zväz turistov a o dva roky sa v Zlatom uskutočnil 39. národný letný zraz. Zlatý odznak KST získali Ing. Emil Olejár, Ing. Andrej Oravec a Demeter Paňko. No už v roku 2005 si členské známky zakúpilo len 187 turistov organizovaných v šiestich kluboch. Neúnavní značkári sa starajú o 325 km turistických ciest v okrese.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári