Podmienkou je nebyť pod vplyvom alkoholu.
BARDEJOV. Mestské Zariadenie sociálnych služieb Nádej na Kacvinského ulici poskytuje nocľah aj pobyt počas dňa.
Ľudia v hmotnej núdzi, ale aj v prípadoch naliehavej potreby ubytovania tu môžu nájsť útočisko v ktorúkoľvek dennú dobu. Nesmú však mať v krvi alkohol.
Mesto poskytuje nocľah a pobyt
Podľa všeobecne záväzného zariadenia mesta (VZN) je nocľaháreň zariadením sociálnych služieb na zabezpečenie nevyhnutných podmienok na uspokojovanie základných životných potrieb.
V nocľahárni sa ľuďom, ktorí nemajú zabezpečené podmienky na uspokojovanie základných potrieb a ktorí nemajú ubytovanie alebo ho nemôžu užívať, poskytuje prístrešie na prenocovanie a podmienky na vykonávanie osobnej hygieny.
V útulku sa ľuďom, ktorí nemajú zabezpečené ubytovanie alebo ho nemôžu užívať, poskytuje ubytovanie na určitý čas, sociálne poradenstvo a nevyhnutné ošatenie a obuv.
Majú tu podmienky na vykonávanie osobnej hygieny, prípravu stravy, výdaj stravy, pranie, žehlenie, údržbu bielizne a šatstva a záujmovú činnosť.
Na jedno miesto v nocľahárni alebo útulku poskytuje mesto za mesiac príspevok 120 eur. Za celý rozpočtový rok predstavuje celková čiastka na jedno miesto v zariadení 1 440 eur.
Fúkajú pri každom vstupe
Podľa Jozefa Priputena, riaditeľa zariadenia pre seniorov Topľa, ktorý spravuje aj bardejovský azylový dom, môže do nocľahárne prísť človek, pokiaľ nemá kde prenocovať, a, samozrejme, ak nie jej opitý.
„Pri každom vstupe dávame fúkať. Nie je pre nás podstatná presná hladina promile, pretože my za to pokuty nedávame, ale to, či je človek opitý alebo nie. Pre každého platia rovnaké, prísne pravidlá,“ vysvetľuje Priputen.
Takže ak chce človek využiť služby nocľahárne, môže prísť a prenocovať. V zimnom období musí prísť do siedmej večer. Má možnosť sa aj umyť a osprchovať v teplej vode. Dostane čistú bielizeň a lôžko a ráno do ôsmej hodiny musí azylový dom opustiť.
Poplatok za noc je 70 centov na osobu. Celková kapacita domu je 24 ľudí. Dvanásť na nocľaháreň a dvanásť na útulok. Cena za celý deň v útulku je 1,30 eura, ak je človek v hmotnej núdzi, inak je to 2,30 za deň na osobu.
Izba v azylovom dome. Pre ľudí v hmotnej núdzi sú pripravené lôžka na spoločných izbách.
Foto: mh
V zime plne obsadení
„Stáva sa, že nám mestská polícia privezie polozamrznutého človeka z parku. Takého je potrebné rozmraziť a postarať sa oňho, aby nebol v nebezpečenstve a ohrození života. Je to nezaplatená práca. Denne sa však boríme s takýmito problémami,“ opisuje riaditeľ.
V zime je azylové centrum väčšinou plne obsadené. Dvadsaťštyri hodín denne je v dome dozorná služba. V azylovom centre je stále jeden človek, ktorý na klientov dohliada. Zapisuje sa každý jeden priestupok a porušenie disciplíny alebo pravidiel.
Spolupracujú aj z ostatnými
„Aj minule som mal veľmi zaujímavý rozhovor s pánom Mariánom Kuffom, kňazom z resocializačného strediska zo Žakoviec pri Poprade. Dvaja naši bývali klienti, 'známe firmy', ktorí predtým narobili veľa zlej krvi v našom azylovom dome z Bardejova, sa totiž dostali do jeho útulku v Žakovciach. Pán Kuffa chcel preveriť, či nezanechali nejaké dlhy a ako sa správali u nás. Keď som mu povedal, že pourážali niektorých ľudí, navrhol mi, že pošlú ospravedlňujúce listy a dlh si uňho odpracujú,“ dodal Jozef Priputen.
Každé Vianoce pracovníci azylového domu a dobrovoľníci pripravujú klientom nocľahárne a útulku aj vianočné menu s kapustnicou, aby sa cítili trochu ako doma.
Bezdomovcov riešia aj policajti
Milan Hoško, náčelník Mestskej polície v Bardejove, hovorí, že s bezdomovcami sa stretávajú denne.
„Máme veľa podnetov, hlavne v zimnom období, najmä z bytových vchodov, zo SAD-ky a podobne. Reagujeme na každý jeden takýto prípad, bohužiaľ, v drvivej väčšine ide o ľudí pod vplyvom alkoholu.“
Mestská polícia je schopná pre takýchto ľudí zabezpečiť prenocovanie v azylovom centre a v prípade podozrenia na zranenie aj základné ošetrenie.
„Každému jednému ponúkame odvoz do nocľahárne. Ale ak nie sú veľké mrazy, často to odmietajú. Aby sme predišli zamrznutiam, v spolupráci s mestom sa rozšírili aj kapacity na prenocovanie, najmäv zimnom období,“ tvrdí Hoško
Nemáme problémové táboriská
Podľa neho je to v Bardejove tak, že bezdomovci sa cez deň túlajú hocikde a na noc sa snažia dostať najmä do bytových vchodov. H
lavne tých, ktoré ešte ľudia nemajú zabezpečené a kde môžu v teple stráviť noc.
„Ak ich aj na podnet vykážeme z vchodu, o chvíľu sa vrátia do iného, takže takéto situácie riešime kontinuálne. V meste nemáme nejaké problémové táboriská napr. pod mostmi alebo podobne, aspoň o tom zatiaľ nemáme žiadne informácie,“ dodáva Milan Hoško.
Anketa
Čo hovoria bezdomovci na život v azylovom dome
Anna Matušovičová (69)
Som tu len krátky čas, asi tri mesiace. Bývam tu v útulku aj cez deň. Sama som živila deti a potom som nestíhala platiť bývanie. Deti sú už dospelé, robia v Anglicku a v Prahe. Keď prídu na sviatky, ideme vždy spoločne do hotela.
Helena Klimeková (62)
Ja už som tu dávno. Je tu celkom dobre, môžeme si popíjať kávičku ako teraz. Je tu teplo, pohodlie, akurát šéfovia sú prísni. Ale inak sa nie je na čo sťažovať.
Jozef Jaroščák (58)
Ja som tu krátko, pretože momentálne nemám kde byť. Pochádzam z Regetovky. Páči sa mi tu. Môžem si tu navariť, byť tu cez deň aj v noci prespať. Môžem ísť hore na izbu a pokiaľ nerobím bordel, je všetko OK.
Pavol Popjak (49)
Býva sa tu dobre. Ja som tu aj cez deň. Niekto chodí len na noc, niekto je tu aj cez deň, podľa kondície a zdravotného stavu. Nemáme sa tu zle, môžeme hrať karty ako teraz.
mh
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári