Svoje zázemie našiel na Sídlisku Šváby. Dochádzajú tam aj vozičkári z iných miest.
PREŠOV. Boča, resp. boccia, je jediný paralympijský šport, ktorý nemá alternatívu na klasickej olympiáde. Boču však môžu hrať aj zdraví hráči, no aj tí s najťažším postihnutím.
Združenie ZOM Prešov sa boči venovalo dlhší čas. V septembri minulého roka založilo športový klub a dostavili sa aj prvé úspechy.
„Dospeli sme do štádia, že sme chceli všetko zorganizovať tak, aby to bolo akceptovateľné z hľadiska pravidiel, súťaží a podobne,“ povedal predseda ZOM Prešov Boris Klohna o novom klube Boccia ZOM Prešov, ktorý je súčasťou Slovenského zväzu telesne postihnutých športovcov.
Prvou súťažou, do ktorej sa zapojil, bol slovenský šampionát a práve B. Klohna bol jeden z dvojice zlatých medailistov v párovej disciplíne BC3. „To sú hráči, ktorí pri hre používajú rampy a využívajú aj pomoc asistentov,“ vysvetlil.
ZOM Prešov má asi 80 členov. Klasifikovaných a registrovaných hráčov je zatiaľ päť, v dvoch kategóriách, okrem toho sú tu ďalší dobrovoľníci, rozhodcovia či asistenti.
Boča je pre každého
„Tento šport je zaujímavý aj pre ľudí bez telesného hendikepu, pre ľudí s rôznym stupňom hendikepu, vrátane tých najťažšie postihnutých. V tomto je výnimočný a jedinečný, pretože ľudia, ktorí sa mu venujú, nemajú možnosť venovať sa iným druhom športu. Preto je to naša vlajková loď,“ povedal šéf ZOM Prešov a zdôraznil, že na rôznych otvorených akciách môžu medzi sebou navzájom zápoliť zdraví i postihnutí hráči.
„Bočisti“ našli svoje zázemie v kultúrnom stredisku PKO na Sídlisku Šváby. „Potrebovali sme nájsť vhodný priestor, kde by sme sa mohli pravidelne stretávať. Vzhľadom na predchádzajúcu spoluprácu s PKO a dobré vzťahy sa to nakoniec vyvŕbilo tak, že sme mohli, po istých úpravách, začať pôsobiť v týchto priestoroch,“ konštatoval Klohna.
Dodal, že je potrebné ešte odstrániť niektoré menšie bariéry v exteriéri, aby sa zlepšil prístup do strediska.
Prichádzajú z iných miest
Doň dochádzajú aj hráči z iných miest. „Aktívne sa boči venujem asi od októbra, kedy sme začali intenzívne trénovať. Rekreačne som ju však hrala aj predtým,“ povedala Anka Miková, ktorá autom dochádza do Prešova z Košíc. Spolu s ňou Marcela Franeková, pomáha ako asistentka.
Marián Klimčo dochádza do Prešova z Medzianok v okrese Vranov nad Topľou. „Venujem sa boči rekreačne dva, tri roky. Odkedy sme založili klub, chcem tomu venovať viac času, aby som napredoval,“ povedal mladý muž na vozíčku, ktorý sa venuje j ďalším športom, hráva stolný tenis, šachy i biliard.
„Keď som ešte nebol na vozíku, hrával som ho viac. Mám svalovú dystrofiu, teda sa ešte aj trochu postavím,“ povedal M. Klimčo a dodal: „Tieto priestory sú fajn, len ešte ten prístup k nim treba doladiť.“
Ďalšie aktivity
Integráciu telesne postihnutých, i ľudí bez hendikepu, víta vedúca strediska PKO na Šváboch Jana Imrichová.
„Stredisko ožilo, okrem stabilných aktivít sme sa pustili do ďalších akcií, napríklad jarmokov. Spolupracujeme so školami a škôlkami. Medzi stabilné činnosti tu patria cvičenia pre dievčatá a ženy každého veku, je tu aerobic, zumba... Rozbehol sa detský klub spoločenského tanca, kde chodia detičky z okolia od piatich rokov, pracuje tu súbor mažoretiek, ale robíme aj kurzy spoločenských tancov pre seniorov,“ uviedla.
Momentálne PKO rieši základné úpravy okolia, aby bol do strediska zvonku hladký prístup bez bariér.
Zistili sme
Čo je boccia?
Boča, resp. v originále boccia, je pomerne nová športová hra určená prevažne hendikepovaným športovcom.
Od roku 1984 je zaradená medzi paralympijské disciplíny a hrá sa po celom svete. Pripomína petanque či curling, hráva sa v interiéri, na kurte 6 x 12 metrov, stred ktorého je označený krížikom.
Hráči majú k dispozícii bielu loptu (jack), ktorá sa hádže ako prvá. Následne obe protistrany hádžu loptičky smerom k jacku (je ich šesť, každá strana má vlastnú farbu - červenú alebo modrú), s cieľom priblížiť k nemu čo najviac vlastných lôpt. Súperove sa pritom môžu vybíjať. Začína vždy prehrávajúca strana.
Takto sa hrá na 4 zmeny. Súťažiť medzi sebou môžu jednotlivci i tímy, súťaží sa v niekoľkých kategóriách, aj podľa charakteru telesného postihnutia.
frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári