V Pečovskej Novej Vsi (okres Sabinov) majú vybudovanú kompletnú infraštruktúru, dokončujú aj miestne komunikácie. V blízkej dobe chystajú aj výstavbu komunitného centra či symbol špecifický pre obec – mýtnicu.
PEČOVSKÁ NOVÁ VES. Ako jedna z mnohých obcí a miest aj Pečovská Nová Ves momentálne rieši prípravu na realizáciu tohtoročných plánov. Prioritou je dokončenie už začatého - výstavbu miestnych komunikácií a chodníkov v lokalite Za Majerom.
„Momentálne tu prebieha individuálna výstavba, kde by malo vyrásť zhruba 50 rodinných domov. Buduje sa verejné osvetlenie, miestne komunikácie a chodníky. Počítam, že rozbehnuté práce by sme mali do polroka ukončiť,“ vysvetľuje starosta obce Jaroslav Baňas (nezávislý s podporou KDH).
Všetko to financujú z vlastných zdrojov. Chcú sa zamerať aj na výsadbu drevín a zelene, aby to nevyzeralo ako holé sídlisko.
V pláne je aj oddychová a športová zóna s novým futbalovým ihriskom a so všetkým, čo k nemu patrí.
Komunitné centrum do osady
Z približne 2500 obyvateľov Pečovskej Novej Vsi je vyše 500 Rómov. V osade, ktorá je asi 1,5 km od dediny, by malo vyrásť nové komunitné centrum.
„Cieľom činnosti centra bude napomôcť prelomiť dlhodobé sociálne vylúčenie Rómov, ukázať možné cesty a zvýšiť ich celkovú životnú úroveň so zameraním sa na deti predškolského veku,“ vysvetľuje starosta. Začnú už v tomto roku.
Počet obyvateľov stúpa. V materskej škole je 86 detí, v základnej škole 428 žiakov.
Mýtnica ako symbol obce
Plánom do budúcnosti je tiež postavenie mýtnice. Prvá písomná zmienka o obci z roku 1248 sa viaže práve na skutočnosť, že Pečovská Nová Ves mala v tom čase hraničnú pozíciu, bránu, kde sa platilo, medzi Jagerskou a Ostrihomskou arcidiecézou, teda medzi Poľskom a Uhorskom. Mýtnicu plánujú dnes symbolicky obnoviť, prestavbou jednej z obecných budov.
„Bola by tam spojená turisticko-informačná kancelária s čitárňou, kaviarňou, múzeom a stálou expozíciou,“ hovorí o plánoch starosta.
Čakať na papiere nemusia
Pečovská Nová Ves je spádovou obcou, má vybudovanú kompletnú infraštruktúru, autobusové a vlakové spojenie. Taktiež tu nájdete matričný či stavebný úrad.
Na margo spoločného stavebného úradu sa starosta obce Jaroslav Baňas spolu s prednostkou Alenou Nalevankovou zhodujú, že je to pre občanov veľká výhoda pri vybavovaní potrebných povolení.
Žiadosti sa u nich vybavujú promptne, dlhú čakaciu dobu vraj Pečovskonovovešťania nepoznajú. Pani Anna len pokrčí plecami. „Vždy sa niečo robí v dedine, snažia sa, ale problémom sú vždy a všade peniaze,“ hodnotí.
„Prečo by sa tu dobre nežilo? Keď má človek kde bývať, dobre sa žije všade,“ smejú sa muži pri miestnych potravinách.
„Len keby tej roboty bolo viac,“ konštatujú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári