Detské kočovné divadlo DRaK funguje v Prešove trinástu sezónu. V posledných rokoch sa venuje aj inej než umeleckej činnosti. V spolupráci s úradmi práce pomáha vracať deti z detských domovov späť do rodín. Úspešne.
PREŠOV. Pred rokmi začali prešovskí „kočovní“ divadelníci robiť výchovno-rekreačné tábory pre deti v hmotnej núdzi.
Uvažovali, ako sa posunúť v tejto oblasti ďalej. Tak akreditovali Detské kočovné divadlo DRaK na ministerstve práce na subjekt s názvom Zariadenie na výkon opatrení sociálno-právnej ochrany detí a sociálnej kurately.
Pomáhajú „problémovým“ deťom
Za zložitým názvom sa ukrýva viacero aktivít, ktorým sa venujú štvrtým rokom.
Jednou z nich je odstraňovanie a zmierňovanie porúch správania u detí. Ďalším je poradenstvo pre náhradné rodiny.
„Snažíme sa im pomôcť, keď sa vyskytne nejaký problém, ako záškoláctvo či trestná činnosť, pomáhame náhradným rodičom. Robíme aj pobyty, na ktorých sme sa snažili viac zblížiť dieťa s náhradnými rodičmi. Tí si zároveň môžu navzájom vymieňať skúsenosti a pomáhať si,“ hovorí štatutár organizácie Ján Karas.
On sám si to zažil na vlastnej koži, keď uňho ako profesionálneho rodiča vyrastali dvaja súrodenci z detského domova. Dnes sú už samostatní, jeden maturuje, druhý chodí na vysokú školu.
Sanácia nie je len o návrate detí
Ďalšou aktivitou „kočovníkov“ je vracanie detí z detských domovov späť do rodín. Ako to funguje?
„Program sa volá sanácia rodiny. Navštevujeme rodiny, ktoré nám zadá úrad práce. Mapujeme rodinné prostredie, zvažujeme, ako je možné nastaviť tú spoluprácu. Či je možné ho vrátiť domov. Pomáhame im obnoviť citové väzby a vzťahy, upraviť rodinné pomery,“ vysvetľuje sociálna pracovníčka Veronika Hardoňová.
Zapojení do toho sú aj psychológovia i špeciálni pedagógovia.
Za posledný rok sa im takto podarilo zrušiť ústavnú starostlivosť pre deti z pätnástich rodín a vrátiť ich späť.
Tým sa práca nekončí. Rodiny ďalej monitorujú a pracujú s nimi, aby znovu nezlyhali. To sa zatiaľ nestalo, zato nie pri všetkých rodinách sa podaril aj návrat detí.
„Účelom sanácie nie je len návrat dieťaťa, ale sanovať znamená aj pomôcť v obnove a budovaní vzťahov,“ zdôrazňuje V. Hardoňová.
Snažia sa, aby rodičia boli s deťmi v kontakte a tie sa mali kam vrátiť po tom, čo skončia v detskom domove.
Na týchto úlohách robia s úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny. „Naša spolupráca s úradmi práce, oddelením sociálno-právnej ochrany detí, je veľmi pozitívna. Ozaj na nich robia zanietení ľudia, záleží im na tom. Sú nám nápomocní. Ináč by tie programy tak nefungovali a neboli by také výsledky,“ vraví Ján Karas.
„Robím to, čo som vždy chcel. Chcel som byť psychológom, robiť s deťmi. Zameriavam sa na ich osobnostný rozvoj,“ opisuje svoju prácu psychológ Tomash Berest, pôvodom z Ukrajiny, ktorý sa venuje rôznym druhom terapií.
Na divadlo nezanevreli
Samotné divadlo však naďalej ostáva podstatnou zložkou.
„Posunuli sme sa ďalej, od rozprávok k väčším produkciám. V repertoári máme muzikály Na skle maľované, najnovšie Abba Show,“ vraví J. Karas.
Okrem štandardných predstavení vystupovalo prešovské kočovné divadlo aj na netradičných miestach, napríklad v rómskych osadách na Slovensku, v Poľsku a na Ukrajine.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári