Základné školy zvyčajne v tomto čase organizujú lyžiarske výcviky, ale netypické počasie bez snehu ich zaskočilo. Niektoré preto presúvajú termíny na február až marec, ale zájazdov sa nechcú vzdať.
PREŠOV. Siedmaci zo Širokého (okres Prešov) dokonca odchádzajú za bielou zimou do Tatranskej Lomnice už dnes.
„Máme také informácie, že na svahoch majú sneh, takže nepochybujem, že sa budú lyžovať,“ povedala nám riaditeľka školy Renáta Gazdová.
Ani v jednej z najväčších škôl v Prešove, v ZŠ Československej armády to nevzdávajú. Zájazd organizujú dokonca aj pre deti z prvého stupňa.
„Pôjde síce len o tri dni na konci januára, ale minulý rok sa nám to osvedčilo. Deti majú záujem ísť na taký výcvik a rodičia to podporujú. Tento rok pôjdu na chatu neďaleko Litmanovej,“ informovala nás riaditeľka Ľubica Kohániová.
Siedmaci na zájazd pôjdu až vo februári a tiež stavili na Vysoké Tatry.
„Dúfame, že sa zima ešte umúdri, ale v Tatranskej Lomnici umelo zasnežujú, tak dúfame, že sa tam udrží. V okolí je teraz veľmi málo možností, väčšina stredísk je zatvorená,“ dodala riaditeľka.
Termín posunuli na február až marec
Niektoré školy sa zvyčajných januárových termínov vzdali a stavili na február a marec. Napríklad ZŠ Prostějovská a namieria si to tiež do Vysokých Tatier.
„Podľa mňa zima ešte príde, možno nás dokonca prekvapí, ale neskôr. Zájazd plánujeme. Chceme deťom dopriať lyžovanie, lebo záujem je z roka na rok vyšší,“ podelil sa s nami o plány riaditeľ Marián Molčan.
Podobne je to aj v prípade ZŠ na Važeckej ulici na sídlisku Šváby. Tam plánujú výcvik koncom februára a zatiaľ si rezervovali pobyt vo Vyšných Ružbachoch.
„Budeme sledovať vývoj počasia, ale ja verím, že poriadne tuhá zima ešte príde,“ dodal riaditeľ Dušan Brhlík.
Jedinou školou, ktorá ani neplánuje lyžiarsky výcvik, je ZŠ Matice Slovenskej, kde chodia aj žiaci so špeciálnymi potrebami. Zorganizovať takú športovú aktivitu by bolo pre nich náročné.
„Robíme predĺžené víkendové pobyty v Drienici na súkromnej chate, deti sa tam sánkujú aj lyžujú, ale je to len vďaka pomoci rodičov. Lenže ani tam už nie je sneh, tak musíme počkať, kedy sa to zmení. O termíne sme zatiaľ ani neuvažovali,“ poznamenala riaditeľka Renáta Borščová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári