Čo s neustále pribúdajúcim plastovým odpadom? Európska únia chce znížiť jeho množstvo a sprísniť legislatívu. Preto by mali byť najnebezpečnejšie plasty, vrátane niektorých typov igelitiek, zakázané.
PREŠOV. Európsky parlament schválil uznesenie, z ktorého vyplýva, že najnebezpečnejšie plastové materiály a niektoré typy plastových tašiek by mali byť v rámci stratégie EÚ na zníženie množstva plastového odpadu v životnom prostredí do roku 2020 zakázané.
Ako vyplýva zo „zelenej knihy“, pripravenej Európskou komisiou, objem plastového odpadu každoročne narastá. Únia chce znížiť jeho množstvo.
Europoslanci tvrdia, že za aktuálnu situáciu je zodpovedné najmä nedostatočné vykonávanie a presadzovanie právnych predpisov EÚ o odpadoch a chýbajúca legislatíva, venovaná osobitne plastovým odpadom.
Koniec skládkovania plastov
Cieľom je postupné ukončenie skládkovania odpadu, ktorý sa dá recyklovať a zhodnotiť. Zákaz by mal vstúpiť do platnosti v roku 2020. Obmedziť sa má aj spaľovanie plastov.
„Európsky parlament navrhuje prijatie konkrétnych záväzných cieľov zberu a triedenia až 80 percent plastového odpadu, ktoré by sa premietli do legislatívy EÚ. S cieľom zabezpečiť spravodlivé podmienky hospodárskej súťaže by podľa poslancov mali byť legislatívne upravené aj povinné kritéria recyklovateľnosti a harmonizované kritéria zberu a triedenia plastového odpadu. Uznesenie tiež požaduje prepracovanie smernice o obaloch a odpadoch z obalov,“ informovala Soňa Mellak Miháliková z Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu.
Chcú ušetriť miliardy
V súčasnosti sa recykluje iba štvrtina plastového odpadu.
Europarlament očakáva, že ak by sa právne predpisy EÚ vykonávali v plnej miere, úspory by dosiahli ročne až 72 miliárd eur.
„Ročný obrat odvetvia odpadového hospodárstva a recyklácie v EÚ by sa zvýšil o 42 miliárd eur a do roku 2020 by sa vytvorilo viac ako 400-tisíc pracovných miest,“ uvádza sa v prijatom uznesení.
„Moderné európske hospodárstvo by malo postupne prejsť od jednoduchého spaľovania svojho odpadu k dôkladnejšej recyklácii. Preto treba podnecovať výrobcov, ale aj verejnosť k lepšiemu zberu, triedeniu a opätovnému spracovaniu,“ komentoval slovenský europoslanec Miroslav Mikolášik (KDH/EPP).
Igelitky: Niektoré reťazce už začali
Zákaz sa môže dotknúť aj niektorých typov igelitových tašiek. Viaceré reťazce už v súčasnosti obmedzili ich vydávanie.
Napríklad najznámejší slovenský reťazec ponúkal v minulosti tašky zdarma. Neskôr začal zvýhodňovať zákazníkov s vlastnými taškami a v lete vydávanie tašiek spoplatnil.
„Samotné igelitové tašky sme spoplatnili 31. júla 2013. V porovnaní s obdobím pred spoplatnením igelitových tašiek naši zákazníci znížili spotrebu plastových tašiek o viac ako 75 percent,“ uviedol zástupca spoločnosti
Tomáš Ferenčák, podľa ktorého išlo o pozivítny krok, ktorý zákazníci prijali.
Ako alternatívu im na predaj ponúkajú stopercentne recyklovateľné tašky či jutové tašky s doživotnou zárukou.
Ak ich zákazník opotrebuje, garantujú mu výmenu tašky.
Prešovčania si na vlastné tašky zvykli
„Väčšinou, keď idem na nákup, zabudnem tašku aj so zoznamom doma. Tak musím kúpiť vždy novú a už ich mám plnú skriňu. No zužitkujem ich, balím do nich napríklad oblečenie pre známych či veci, ktoré odkladám do pivnice,“ povedala Prešovčanka Martina Copáková.
Podobnú skúsenosť má aj tridsiatnička Martina: „Bezplatné tašky som využívala na smeti, ale chápem, že ich spoplatnili. Teraz sa snažím brať si do obchodu vlastnú tašku, takže tých na smeti mám menej a musím kupovať aj klasické vrecia na odpad. Až tak mi to však neprekáža.“
„Ak nám doma došli vrecká do koša, používali sme igelitky zo supermarketu. Teraz ich nekupujem, nosím so sebou vlastnú tašku,“ dodplnila Miriama Lipovská.
Zistili sme
TSMP: Na prísne normy sme pripravení
Zaujímali sme sa aj o to, aká je situácia s plastovým odpadom v Prešove. Za zber odpadu je zodpovedná spoločnosť Technické služby mesta Prešov (TSMP). S procesom separácie začala v roku 1996, v rámci škôl, celoplošne robí triedený zber od roku 2007.
„Jednou z komodít, ktoré sa zhodnocujú, sú aj plasty. Táto komodita sa na zbernom dvore na Jesennej dotrieďuje na ďalšie zložky ako napr. PET fľaše podľa farieb, HDPE drogéria, fólia, zmiešané plasty, atď. Následne vytriedené zložky plastov putujú na zhodnotenie k zmluvným zhodnocovateľom,“ sprostredkovala vyjadrenie TSMP hovorkyňa mesta Veronika Kmetóny Gazdová.
„Na prísnejšie pravidlá zo strany Európskej únie je samospráva pripravená, keďže už teraz všetok plastový odpad zhodnocujeme,“ dodala hovorkyňa.
V roku 2012 vyseparovali v Prešove 300 ton, v minulom roku 315 ton plastov.
frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári