V posledných rokoch sa mladí čoraz ťažšie uplatňujú na trhu práce. Práca pre všetkých absolventov nie je, ale paradoxne nám začínajú chýbať remeselníci. Zamestnávatelia ponúkajú pozície napríklad pre mäsiarov, pekárov, mlynárov, obuvníkov, tesárov aj ďalších, ale vyučených odborníkov je čoraz menej.
PREŠOV. V istej prešovskej strednej škole, kde ešte majú študijný odbor mäsiar, v súčasnosti študujú len dvaja študenti. Pritom, pracovných ponúk je dostatok doma aj v zahraničí.
Agentúry s ponukami vo Veľkej Británii, Holandsku aj Nemecku sľubujú mzdy prevyšujúce aj 2-tisíc eur, ale žiadajú vyučených mäsiarov, ktorí ovládajú technológiu spracovania mäsa, biológiu aj anatómiu hospodárskych zvierat.
Podľa zástupkyne riaditeľa Beatrice Blichovej ide o odbor, ktorý bol v minulosti žiadaný, ale záujem v posledných rokoch klesol. V Prešove sú jedinou školou, kde tento odbor ešte funguje.
Nezáujem zo strany študentov si nevie vysvetliť, lebo školu stále kontaktujú zamestnávatelia, ktorí ponúkajú študentom prax vo svojich firmách aj možnosť pracovnej pozície.
„V súčasnosti máme len jedného druháka a jedného tretiaka. Záujem je minimálny, hoci majú veľké šance na uplatnenie a tiež slušný zárobok,“ uviedla Blichová.
Potrebu tejto profesie nám potvrdil aj človek z praxe. „Pracoval som v Anglicku a je to síce ťažká práca, ale dobre platená. Teraz som na Slovensku a keď sa okolo seba pozerám, v mäsovýrobniach nie sú vyškolení ľudia. Majú len prax, ale nie vzdelanie a tak odborná rozrábka mäsa alebo postupy pri spracovaní výrobkov ostávajú na pleciach niekoľkých ľudí,“ povedal nám Jozef Kočiš.
Dodal, že mäsokombináty nedostatok odborníkov pociťujú už niekoľko rokov.
Ani pekárov nie je dosť
Podobne je to s profesiou pekár. Medzi pracovnými ponukami sa požiadavka objavuje často, ale len málo záujemcov pri tejto práci aj ostane. Je totiž nielen odborná, ale aj časovo a fyzicky náročná.
„V tomto odbore nemáme ani jedného študenta, ale máme cukrárov a tí sa často zamestnávajú aj v pekárňach. Neviem si vysvetliť prečo je situácia taká, ale myslím si, že sa tu prejavuje aj vplyv rodičov, ktorí posielajú deti na humanitne zamerané školy a myslia si, že sa budú mať v živote lepšie,“ popísala aktuálnu situáciu Blichová.
Pekárne stále hľadajú nových ľudí a majitelia netaja, že nájsť stabilný personál vôbec nie je jednoduché.
„Mladí prídu aj odídu. Nevyhovuje im pracovný čas, alebo tempo, keďže veľa produktov sa ešte robí ručne a treba mať zručnosť aj výdrž,“ povedal nám o svojej skúsenosti majster v jednej z menších pekární.
Iné je to vo veľkovýrobe, kde je množstvo úkonov automatizovaných, no aj tam hľadajú nových pracovníkov.
Ohrozených je 39 odborov
Ministerstvo školstva SR zverejnilo 39 remeselných odborov, o ktoré výrazne klesol záujem a tento školský rok v nich študuje len 1 900 žiakov.
Mladí chýbajú najmä v odboroch mäsiar, pekár, mlynár, čalúnnik, kominár, obuvník, tesár, kachliar, rybár, umelecký kováč, nástrojár, hutník, zlievač, klampiar a podobne.
Naopak zvýšený záujem je o profesie strojárstvo, podnikanie a služby, grafik digitálnych médií a mechanik počítačových sietí, lenže trh práce nevie všetkých zamestnať.
Len pre zaujímavosť, na 6 odboroch tohto typu je 10-tisíc študentov.
„Dnes je taká doba, že veľa rodičov robí v zahraničí a nechajú výber školy na deťoch. Miesta je veľa a vedia, že ich prijmú. Mladým sa teraz nechce robiť, len zarábať veľké peniaze a hrať sa na podnikateľov. Študovaných máme veľa, ale z ich rečí sa nenajeme, ani nám neopravia práčku, keď sa pokazí,“ zhodnotila súčasný stav dôchodkyňa Helena Urbanová.
Anketa
Myslíte si, že mladí ľudia sa vyhýbajú manuálnej práci?
V uliciach Prešova sme sa mladých ľudí opýtali, či si aj oni myslia, že sa mladí vyhýbajú manuálnej práci, že by najradšej zarábali veľa peňazí a neprijmú hocijakú pracovnú ponuku.
Marcela Nehilová, Prešov, 33 rokov: „Každý hľadá dobrú prácu a dobre platenú, ale príležitostí je málo. Zamestnávatelia zvyčajne ponúknu minimálnu mzdu a z tej sa v dnešných časoch vyžiť nedá. Nejde o nechuť pracovať, ale niekedy mzda nepokryje ani náklady na život a cestovanie.“
Saša Štefanová, Vranov nad Topľou, 25 rokov: „Samozrejme, že mladí chcú veľa zarobiť, to je ich prvoradá motivácia. Chcú sa osamostatniť. Všetci by chceli zarábať hneď a veľa, podľa možnosti prísť ľahko k peniazom, ale v dnešných časoch je to takmer nemožné. Podľa mňa rodičia musia usmerniť mladých a upozorniť ich, že aj remeslami sa dá uživiť.“
Lukáš Juhás, Poproč, 25 rokov: „Vyštudoval som informatiku a určite by som nevzal hocijakú prácu, lebo moja profesia ma baví. Hľadal som medzi pracovnými ponukami práve toto a podarilo sa. Áno, aj pre mňa bola najväčšia motivácia dobrá mzda, veď kto by nechcel dobre zarábať, ale realita je taká, že nám núkajú skôr minimálne mzdy.“
Romana Gašparová, Poproč, 19 rokov: „Študujem pedagogiku a určite by som chcela pracovať v tej oblasti, ale keby som musela, v prechodnom období by som išla pracovať aj manuálne. Dá sa to naučiť, ale určite by som pri tom neostala a hľadala uplatnenie podľa vzdelania ďalej. Jasné, že chceme zarobiť, každý má svoje životné plány.“
ako
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári