KURIMA. Každoročne 6. januára na sviatok Troch kráľov sa v obci Kurima v okrese Bardejov stretávajú členovia Cechu sv. Antona Paduánskeho.
Ide o takzvaný pohrebný cech, ktorý tu vznikol pred viac ako 300 rokmi po dohode predstavených cimermanského, šustrerského a stolárskeho cechu.
Hlavným cieľom bolo pripraviť dôstojnú rozlúčku so zosnulým.
Cech je stále aktívny
Remeselné združenia, spolky, ktorých história siaha storočia dozadu začali strácať svoje postavenie v prvej polovici minulého storočia.
Drvivá väčšina z nich zanikla a tie, ktoré sa udržali, dnes predstavujú už iba kultúrnu tradíciu. Pohrebný cech v Kurime je však stále aktívny.
"Toto spoločenstvo vzniklo v roku 1690, spontánnym podnetom nepochybne bolo pomáhať v ťažkých chvíľach rodinám svojich priateľov a spoluobčanov, ktorým zomrel niekto blízky. Príbuzní sa tak mohli venovať modlitbám a duchovnej úteche," vysvetľuje súčasný cechmajster Tomáš Bolišinga.
Doplnil, že cech v súčasnosti disponuje starou pečaťou, ktorá sa používala na zvolávanie členov na spoločné stretnutia. Okrem toho majú svoju vlajku a kroniku.
Všetky náležitosti spojené s týmto cechom a povinnosťami jeho členov sú zakotvené v stanovách cechu, ktoré majú 20 bodov.
Kronika Pohrebného cechu sv. Antona Paduánskeho , ktorú v súčasnosti vedie kronikár Adam Dziacky.
Odprevádzajú na poslednej ceste
Kronikár cechu Adam Dziacky konštatoval, že hlavná podstata existencie cechu je zakotvená v druhom a treťom bode stanov.
"Ako spolok pohrebný jeho hlavným poslaním je mŕtve telo do matky zeme sprevádzať. Členovia sú povinní svojich mŕtvych členov až ku hrobu vyniesť a do hrobu spustiť. Pri pochovaní člena aj spolkový prápor má sa niesť, čo je povinnosťou zástavníka," prečítal kronikár.
Pripomenul, že stanovy sú napísané v slovenskom i šarišskom jazyku, ktorým sa tu odjakživa hovorilo.
Doplnil, že tradíciou zostalo i to, že stretnutí na Troch kráľov sa zúčastňujú iba muži, ženy naň nemajú prístup, tak ako to bolo kedysi.
"Všetci sa v spolkových veciach nazývame bratmi. Keď prichádza člen na stretnutie pri podaní ruky povie servus bratu, odpovedáme mu vitaj bratu," vysvetľuje cechmajster.
Stanovy Pohrebného cechu. Foto k článku: TASR/Milan Kapusta
Starajú sa o pohreby
Doplnil, že výročné stretnutie sa začína modlitbou a spievajú sa vianočné piesne. Hodnotí sa celoročná činnosť a preberajú sa záležitosti okolo kostola.
"Svätý Anton, Ty si patrón nášho bratstva, ktoré pred stáročiami založili naši ctihodní praotcovia. Tvoja podpora je nesmierne silná. Aj tento rok si nám pomáhal v čase, keď sme sa usilovali vykonať posledné služby i modlitby za našich zosnulých bratov a sestry, ktorí nás predišli do večnosti, pričom sme zároveň utešovali ich zarmútených príbuzných," pripomína časť modlitby kronikár.
V minulosti na financovanie činnosti využívali jednak príspevky členov, ale aj istú časť utŕženú z jarmočných poplatkov. Dnes je to už len ročný príspevok rodiny.
Aj keď sa doba zmenila, podľa slov cechmajstra Bolišingu tradíciou stále zostáva, že o pohreby a ich organizáciu sa v Kurime stará ich pohrebný cech.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári