Podpora sa týkala rôznych oblastí tejto sféry.
PREŠOV. Dotácie na činnosť a aktivity v sociálnej sfére získalo od mesta Prešov vlani 24 subjektov. Samospráva spolupracuje v tejto oblasti s viacerými mimovládnymi organizáciami.
Zriadili utajené ubytovanie
Jednou z oblastí, pri ktorej spolupracuje mesto s tretím sektorom, je starostlivosť o rodinu a deti.
Partnermi samosprávy sú Záujmové združenie žien Mymamy a občianske združenie Magis, ktoré poskytujú sociálnu pomoc ženám a deťom - obetiam domáceho násilia a osamelým matkám s deťmi a azylové ubytovanie v zariadení núdzového bývania na utajenej adrese.
„Mesto na zabezpečenie utajeného ubytovania v rámci spolupráce poskytlo dva mestské byty a zakúpilo interiérové vybavenie. Máme však za to, že to nepostačuje, preto by sme v krátkom čase mali vstúpiť do spolupráce s Prešovským samosprávnym krajom pri riešení tejto otázky,“ uviedol riaditeľ Sekcie služieb občanom Mestského úradu v Prešove Matúš Háber.
Podpora seniorov, detí i bezdomovcov
Mesto Prešov sa podieľa na projektoch medzigeneračného dialógu, a to dlhoročnom Starší mladým a naopak i novom Aktívni seniori, atraktívne mesto. Pripravilo aj viacero podujatí pre seniorov.
Podpísanú má zmluvu s mimovládnou organizáciou Spoločnosť priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar Košice.
„Ide o programy, ktoré sú určené na pomoc ohrozeným deťom a plnoletým fyzickým osobám a rodinám v prirodzenom rodinnom prostredí. V roku 2013 bolo do týchto programov zaradených dvadsať rodín s nezaopatrenými deťmi,“ vysvetlil Háber.
V prípade rómskej komunity spolupracuje radnica so slovenskou pobočkou spoločnosti Člověk v tísni.
Sieť partnerov na podporu a pomoc rodinám s nezaopatrenými deťmi tvorí neformálne združenie Synapsia. Bezdomovcom bol určený projekt Aj keď na ulici, ale čistí...
Portál Sociálny Prešov
Za jedinečnú aktivitu spolupráce mesta s tretím sektorom považuje Háber webový portál o sociálnych službách „Sociálny Prešov“, spustený začiatkom roka 2013.
„Tento projekt vytvára priestor pre spoluprácu všetkých verejných a neverejných poskytovateľov sociálnych služieb a sociálnej pomoci v meste Prešov. Stránka plní funkciu dôležitého komunikačného a informačného priestoru v oblasti poskytovania sociálnych služieb, ktorého cieľom je priniesť informácie o sociálnych službách v meste a mimovládnych organizácií pod jednou strechou v jednoduchej štruktúre,“ vysvetlil.
Už prvé tri mesiace od jej spustenia ju navštívilo 18-tisíc ľudí, web získal i cenu v súťaži Slovensko bez bariér.
S kým spolupracujú
Mesto Prešov spolupracuje s viacerými občianskymi združeniami (OZ) venujúcimi sa sociálnej problematike.Partnermi samosprávy sú:
Združenie kresťanských seniorov (kluby: Mestské centrum, Solivar, Sekčov, Staré mesto, Sídlisko III, Nižná Šebastová)
OZ Venuše
Základná organizácia Zväzu diabetikov Slovenska Prešov
Združenie žien Slovenska, okresný klub v Prešove
Združenie vojnových poškodencov, mestská organizácia
Jednota dôchodcov Slovenska (mestská organizácia 1, 2, 3)
OZ Barlička - centrum Radosť
Zväz zdravotne postihnutých Slovenska - okresná rada (evidovaných 38 organizácií)
OZ zdravotne postihnutých Tehlička
Prešovské dobrovoľnícke centrum
OZ Magis
OZ Návrat
Záujmové združenie žien MyMamy
Zväz vojakov SR, klub Prešov
frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári