PREŠOV. V minulom roku prišlo do Prešova 7 255 návštevníkov, ktorí v ňom aspoň jednu noc aj prenocovali. Mnoho turistov však metropolou Šariša iba prejde alebo pobudne u svojich známych, čo sa v štatistikách neprejaví.
Do mestskej kasy prišlo vlani za ubytovanie 30 475 eur. Oproti predchádzajúcemu roku je to nárast o takmer deväťtisíc eur.
Hovorkyňa mesta Veronika Kmetóny Gazdová informovala, že najviac turistov prišlo do Prešova z Česka, Poľska, Nemecka, Rakúska a USA. Zavítali tu však aj hostia z exotickejších krajín ako Juhoafrická republika, India, Taiwan, Izrael či Fínsko.
Lákajú jarmoky, festivaly a koncerty
Mesto im poskytuje bezplatné informácie a služby v Mestskom informačnom centre. Turisti sa tu dozvedia aktuality o otváracích hodinách v kultúrnych, športových a spoločenských zariadeniach, informácie o historických pamiatkach, o ubytovacích, stravovacích a rekreačných zariadeniach, doprave a môžu si nechať vyskladať aj program na zaujímavé trávenie voľného času na niekoľko dní v meste aj širšom regióne.
V informačnom centre si môžu kúpiť mapy, suveníry, pohľadnice a vstupenky na podujatia podľa svojho výberu.
Žiadané sú aj sprievodcovské služby.
Do mesta prichádzajú ľudia náhodne aj cielene. Počas Dní mesta, na jarmoky, festivaly a vychytené koncerty či športové turnaje ich príde najviac.
Ak by turisti navštívili prešovské Mestské informačné centrum, dozvedeli by sa, že Prešov získal 28. januára 1299 mestské výsady, odkedy uplynulo presne 715 rokov. Udelil ich uhorský kráľ Ondrej III., ktorý rovnako povýšil aj Veľký Šariš a Sabinov. Listinou dostali rovnaké práva, aké mali spišskí Nemci.
Prešov týmto dekrétom prestal byť poddanskou osadou hradného panstva Šariš a stal sa kráľovským mestom, čím sa politicky, právne a cirkevne vyčlenil spomedzi susedných obcí. Už vtedy bol Prešov významným ťahom obchodných ciest a prichádzalo sem mnoho návštevníkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári