Po roku od uzavretia nájomnej zmluvy medzi mestom a HC Prešov o.z. sa situácia vyostrila. Hoci je zmluva platná na tri roky, radnica ju nájomcovi vypovedala k 30. januáru 2014.
PREŠOV. Ako sme sa dozvedeli, zmluva bola vypovedaná len vo štvrtok a v ten istý deň sa o nej dozvedel aj nájomca. Zaujímali nás dôvody na taký krok.
„Dôvodom bolo nedodržanie viacerých podmienok stanovených v zmluve. Nájomca s mestom nekomunikoval, nepreberal poštu, hromadilo sa nám množstvo sťažností od obyvateľov. Týkali sa poskytovaných služieb na štadióne ako je nekvalita ľadu, nehygienické podmienky v šatniach aj ostatných priestoroch, nevyhovujúce toalety a podobne,“ informovala nás hovorkyňa radnice Veronika Kmetóny Gazdová.
Milan Mráz (na snímke vpravo) však tieto argumenty odmieta. Podľa jeho slov sa nikto zo športových klubov ani spomedzi verejnosti nesťažoval. Odmieta aj tvrdenie, že nekomunikoval s mestom alebo nepreberal poštu.
„Nie je to pravda, sú to samé výmysly. Komunikujem s mestom, so všetkými odbormi, len s viceprimátorom René Pucherom nekomunikujem,“ reagoval.
Na otázku, či je ochotný od zmluvy odstúpiť odpovedal, že sa bude brániť a odstúpi len za istých podmienok.
„Iba ak mi mesto vráti investované peniaze do osvetlenia, ozvučenia a zapožičania rolby. Tú máme požičanú z Čiech, len aby sme mohli vyrábať ľad. Investovali sme okolo 150-tisíc eur. Rolba, ktorú sme v rámci nájmu od mesta prevzali, bola v zlom technickom stave a dali sme ju do generálnej opravy a aj za tú ešte treba zaplatiť 35-tisíc eur,“ reagoval Mráz.
Mráz sa nevzdá bez boja
Čo bude so štadiónom ďalej, na to sme sa opýtali na radnici. Podľa hovorkyne sa vráti do rúk mesta a spravovať ho bude priamo alebo prostredníctvom mestskej spoločnosti.
„Čo sa týka ľadohodín a prevádzky ako takej, zatiaľ sa nič nezmení. Korčuľovať sa bude v pôvodnom režime,“ dodala Kmetóny Gazdová.
Jedinou mestskou spoločnosťou, ktorá by mohla štadión spravovať, je Real Prešov, a.s. Jeden z konateľov, Juraj Hudáč, nám potvrdil, že ich radnica vo štvrtok vyzvala, aby prevzali do svojej správy majetok mesta, teda zimný štadión.
„Okamžite sme požiadali nájomcu o stretnutie a odovzdanie majetku do našej správy. Nereagoval, preto sme stanovili termín prevzatia majetku na sobotu. V tejto chvíli neviem, čo bude ďalej,“ uviedol Hudáč.
Podľa Mráza však ani to nie je celkom pravda. Kontaktoval vraj druhého konateľa Petra Bobka a navrhol mu termín 5. februára.
„Ja ani nemám mandát na odovzdanie majetku. Musí zasadnúť správna rada a valné zhromaždenie, oni by mali rozhodnúť, čo ďalej. Nemôžem dopustiť, aby prevzali majetok, do ktorého som investoval bez úhrady rozdielu hodnoty. Máme zmluvy s dodávateľmi energií a tie sa tiež nedajú zrušiť zo dňa na deň, potom je tu ešte ušlý zisk, športová sezóna je rozbehnutá. Na to všetko je potrebná dohoda, neodovzdám štadión len tak,“ reagoval na možný vývoj udalostí Mráz.
Skontrolovali použitie dotácií
Nájomca údajne sám požiadal hlavného kontrolóra mesta Prešov Alexandra Ernsta, aby preveril účtovníctvo.
„Poskytli sme mu kompletné účtovníctvo o tom, ako boli použité dotácie od mesta vo výške 260-tisíc eur. Správu ešte nemám, ale pokiaľ viem, žiadne nezrovnalosti tam neboli,“ poznamenal Mráz.
O stanovisko sme požiadali aj hlavného kontrolóra. Potvrdil, že kontrolu vykonali, ale záznam o výsledku ešte nie je uzavretý.
„Poskytneme ho mestu, nájomcovi a následne mestskému zastupiteľstvu vo februári 2014,“ informoval nás Alexander Ernst.
Udalosti okolo zimného štadióna tak zrejme budú mať ešte rôzne turbulencie. Je totiž sezóna a športové kluby cestujú na zápasy. Ak sa odovzdávanie a preberanie štadióna bude komplikovať, môže sa stať, že sa nedostanú k svojej športovej výbave, ktorú majú uloženú v šatniach.
Zistili sme
Ohlasy zo štadióna
Podľa viacerých ľudí boli s podmienkami na štadióne nespokojní, ale netýkalo sa to len posledného roka. Hovoria, že tento stav je dlhodobý a hoci športový stánok mali v rukách rôzni nájomcovia, ani jeden na ňom podmienky zásadne nezmenil.
„Ľad je nekvalitný už roky, myslím, že Mráz robil, čo mohol. V prvom rade sa používa nekvalitná voda, v druhom ide o rolbu a v treťom aj o skúsenosti ľudí, ktorí ľad vyrábajú. Čo sa týka hygieny v šatniach a sociálnych zariadeniach, je pravda, že vo WC pre verejnosť bol zápach, ale po 15 rokoch majú naše ženy konečne šatňu v slušnej kvalite a celkovo sa nám zlepšili podmienky. Za 15 rokov, čo som na štadióne, som zažil šesť nájomníkov a ani jeden neurobil zásadný posun, lebo tu chýba koncepčnosť postupu. V takom zlom stave je už málo štadiónov na Slovensku,“ myslí si manažér športového klubu ŽHK 2000 Šarišanka Jaroslav Sabol.
Kluby po roku konsolidácie čaká nový kolotoč boja o ľadohodiny, ktoré neboli rozdeľované spravodlivo. Niektoré kluby ich mali viac, iné sa museli deliť o ľadovú plochu.
ak
Kluby. Myslia si, že ľadohodiny neboli rozdelené spravodlivo.
Foto: ako
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári