Prešov však žiadne akcie nechystá a to ani finančné zbierky.
PREŠOV. „V roku 2012 bolo zistených na svete 10 miliónov úmrtí na rakovinu a podľa odborníkov sa môže očakávať, že v roku 2030 ich bude už 13 miliónov, ak sa nejako účinne nezasiahne,“ povedala Eva Siracká, prezidentka Ligy proti rakovine (LPR).
Organizácia LPR úzko spolupracuje s pobočkami po celom Slovensku. V Prešove je ňou Klub Venuša. Na dnes si v meste neprichystali žiadne podujatia, tento deň je vraj skôr symbolický.
„U nás organizujeme akciu počas októbra, v Týždni boja proti rakovine, kde v obchodnom centre rozdávame jablká ako symbol zdravia. A taktiež, samozrejme, je pre nás najvýznamnejší Deň narcisov,“ povedala Magdaléna Mihaľová, vedúca Klubu Venuša.
Žiadna zbierka nebude
Ak sa vám dnes prihovorí niekto s pokladnicou, aby ste prispeli na pomoc onkologicky chorým, nenechajte sa oklamať. Organizácia venujúca sa lige nič neporiada.
„Nie, nebude žiadna zbierka,“ potvrdila Mihaľová.
„Ak sa aj vám prihovoria nejakí so zbierkou pre onkologických pacientov, pre deti z onkológie, budú to asi nejakí 'podivíni'. Kadekto na ulici sa takto prezentuje. Ale zbierky, ktoré prebiehajú, ako Deň narcisov či Biela pastelka alebo Modrá nezábudka, sú všetko oficiálne vyhlásené zbierky,“ upozorňuje Magdaléna Mihaľová.
Človek prehodnotí priority
Keďže je rakovina citlivou tému, ľudia sa k nej veľmi vyjadrovať nechcú.
Ivana Bajerová (25) mala možnosť stráviť čas na oddelení pri onkologicky chorých dospelých pacientoch v rámci jednej akcie, ktorej cieľom bolo zabaviť ich prostredníctvom klaunov.
„Čo sa týka mojich pocitov, najviac ma zarážalo to, ako to personál a všetci ostatní berú ako úplne normálnu vec, sú tam každý deň, je to pre nich pochopiteľné. Ja osobne som mala zimomriavky už vo výťahu a po ceste domov sa mi rozsypala celá kabelka od stresu,“ spomína na svoje stretnutie s touto chorobou. A ako hovorí, najhoršie pre ňu bolo vidieť pacienotv na JIS-ke, ktorí boli v jej veku.
„Človek si vtedy prehodnotí každú jednu prioritu a týmto chce ľuďom pomôcť. A pri východe z nemocnice rozpošle sms-ku najbližším s tým, že ich má rád a veľmi si ich váži,“ dodáva mladá žena.
Zo štatistiky
Podľa posledných štatistických údajov je na SR registrovaných takmer 30 000 nových prípadov ročne.
Podľa Národného onkologického registra sa v roku 2012 u mužov najčastejšie vyskytovala rakovina hrubého čreva - spolu 2347 prípadov, nasledovaná rakovinou prostaty – 1934 prípadov a rakovinou pľúc - 1804 prípadov.
V prípade žien sa najčastejšie vyskytuje rakovina prsníka – 2312 prípadov, rakovina hrubého čreva – 1616 prípadov a rakovina maternice – 927 prípadov.
V prípade potreby môžete Regionálne poliklinické oddelenia klinickej onkológie nájsť v Prešovskom kraji v ôsmich mestách (Prešov, Bardejov, Humenné, Poprad, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Vranov nad Topľou).
map
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári