VECHEC/PREŠOV. Pravdepodobne prvým slovenským maliarom, ktorý má súbornú, samostatnú výstavu v Japonsku, je Jozef Jackanič z Vechca vo Vranovskom okrese.
Profesne pôsobí na katedre hudby a výtvarných umení v Prešove a práve na univerzitnej pôde sa zrodila myšlienka usporiadanie tejto výstavy. Jackaničove diela totiž zhliadli Japonci a ponúkli mu možnosť vystavovať v krajine vychádzajúceho slnka. Putovalo tam 28 obrazov.
Neporovnateľné s ničím
Výstava sa nachádza v stotisícovom meste Gotemba na úpätí hory Fudži.
„Z okna ju máte ako monštrum pred sebou. Mimoriadne zaujímavé prostredie,“ opísal dejisko výstavy autor, ktorý už vystavoval vo Francúzsku či na Kube, ale Japonsko si nedovolí porovnať s ničím. „Prvé, čo na mne zanechalo dojem, bola dokonalá čistota. Majú to vžité v sebe,“ prezradil.
Hostitelia sa postarali aj o publicitu. Články o výstave vyšli v miestnych novinách. „Čo o mne píšu, to neviem, ale pekne to vyzerá,“ pousmial sa autor.
Spolupráca s Japonskom má pokračovať. Každý rok majú prísť buď naši umelci tam, alebo ich tu, onedlho sa do Japonska na stáž chystajú dvaja vysokoškoláci z Prešova, na výmenný pobyt.
Naše umenie ich zaujíma
Je pre Japoncov slovenské výtvarné umenie zaujímavé? „Je. Nielen slovenské, oni sú zvedaví, všímaví. Chcú poznávať nové veci,“ odvetil J. Jackanič.
Jeho súbor obrazov poputuje, pod patronátom veľvyslanectva, z Gotemby do ďalších japonských miest. O to, že by sa mu niektorý z nich nevrátil, obavy nemá: „Oni sú tak zodpovední, že mi ani nenapadlo, že by sa tam niečo stratilo.“
Spod hory Fudži si Jackanič doviezol dreváky, aké sa nosia ku kimonám, dobrý čaj (cisársky zelený) či korenie. On ako darček priviezol borovičku. „Chutila im,“ prezradil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári