Šarišská galéria sídli v troch meštianskych domoch, ktoré sú v zlom technickom stave. Už takmer 40 rokov sa neinvestovalo do ich opráv, ale tento rok by sa to malo zmeniť. V dvoch z nich je havarijný stav. Podľa predbežného rozpočtu by na rekonštrukciu potrebovali takmer 2,5 milióna eur.
PREŠOV. Podľa riaditeľa Šarišskej galérie Rudolfa Dupkalu je rekonštrukcia nutná najmä z bezpečnostného hľadiska.
V historických objektoch je veľký únik tepla, kúria gamatkami a len na elektrinu vynakladajú 30-tisíc eur ročne. Hospodária so sumou 140-tisíc, a tie ledva stačia na režijné náklady a mzdy.
Vlani im Prešovský samosprávny kraj vyčlenil 30-tisíc eur na projektovú dokumentáciu, aby sa mohli uchádzať o európske zdroje.
„Ide o budovy na Hlavnej ulici 49, 51 a 53. Okrem úpravy výstavných priestorov plánujeme vytvoriť fotokomoru, sádrovňu, reštaurátorské dielne, detský ateliér, kongresovú sálu, kaviareň s knižnicou a klubovňou. Na stavebné práce by sa malo použiť 80 percent zo spomínanej sumy na rekonštrukciu, zvyšok na zariadenie,“ povedal o smelých plánoch Dupkala.
Autori projektu, prešovskí architekti Marián Pitka a Karol Gregor, navrhli prepojiť objekty na č. 51 a 53 a vytvoriť podkrovie, kde by vznikol priestor pre ateliéry aj knižnicu.
„Celá budova na č. 49 bude slúžiť ako priestor pre stálu expozíciu a tam umiestnime unikátnu sakrálnu zbierku Dušana Pončáka ako stálu expozíciu. Galéria sa k tomu zaviazala už pred desiatimi rokmi, ale nenašiel sa vhodný priestor,“ dodal Dupkala.
Mimochodom, v tomto kedysi meštianskom dome býval prešovský hrobár. Starí Prešovčania si možno ešte pamätajú historky o ňom. Súčasníkom nechal aj odkaz. V suteréne domu sú ešte stále cínové truhly, zachovala sa pec, časti nábytku aj pôvodné dvere.
V dome sa odohrávala aj scéna z istého vojnového filmu, v ktorom hral Juraj Kukura. Vo všetkých domoch ešte prebieha historický aj archeologicko-architektonický výskum, ktorý vykonáva rodina Haviarová.
Zreštaurujú aj fasády
Realitou týchto dní je fakt, že fasády sú pomerne zničené, miestami dokonca padajú. V rámci rekonštrukcie je v pláne aj ich zreštaurovanie. Depozit pôjde naopak do osobitného objektu, a ten by chceli postaviť v nádvorí galérie.
V súčasnosti je totiž 4 200 diel uložených v nevhodných podmienkach.
Myslia však aj na zdravotne postihnutých návštevníkov. Teraz totiž prístup pre vozičkárov nie je možný. Po novom by sa mali do výstavných priestorov dostať výťahom.
„Hore sa dostanú výťahom a priestory budú prepojené plošinami pre imobilných. Pre slabozrakých zase chystáme osvetlenie obrazov špeciálnymi LED žiarovkami,“ povedal o ďalších plánoch riaditeľ.
Aby sa toto všetko podarilo, ich projekt musí úspešne schváliť komisia, a to sa zatiaľ nestalo. Riaditeľ je však presvedčený, že projekt bude úspešný a s rekonštrukciou začnú ešte tento rok.
Fakty
Galéria bude v gala šate
Po komplexnej obnove sa hlavných vchod do galérie presunie do budovy na Hlavnej 49. V blízkej budúcnosti sa predpokladá dobudovanie krytej dvorany na mieste bývalého dvorného krídla. Vytvorí sa tak reprezentačný priestor na prízemí, určený pre vernisáže, koncerty a iné podujatia nielen mesta, ale aj kraja.
Dvorana bude stáť na novom modernom objekte podzemného depozitu.
Návštevník sa po zakúpení vstupenky dostane cez dufart k novodostavanej presklennej vertikálnej komunikácii (schodisko + nákladný výťah), ktorá bude spájať od podzemných kamenných pivníc aj prízemie, poschodie a podkrovie.
Novovzniknuté výstavné priestory tam budú prepojené s objektmi č. 51 a 53.
Na treťom podlaží návštevník vstúpi do sveta prešovských podkroví a komínov - úplne nových otvorených presvetlených priestorov vložených do pôvodných nosných drevených trámov, stĺpov a krokiev nesúcich bielu zateplenú vrstvu šikmých strešných rovín perforovaných strešnými oknami.
V objekte 49 budú vstupné priestory viacúčelovej sály, šatne a kateringu. V podkroví 51 sídli sekretariát , riaditeľ galérie a rokovací salónik prepojiteľný so sálou. V objekte 53 priestory pre aktivity Klubu priateľov šarišskej galérie a ateliéru pre deti. Súčasťou tohto podlažia je aj reštaurátorský ateliér v podkroví dvorného krídla objektu 51 prístupný z medzipodesty nového schodiska.
Všetky tri krovy majú spoločné aj štvrté podlažie vložené pod hrebene striech. Vznikne tak interiérová „galéria“. Tu si návštevníci nájdu priestory pre vzdelávanie, relax a oddych počas celého dňa . Súčasťou tohto podlažia bude knižnica zameraná na umenie, kaviareň a zapustená strešná terasa pod holým nebom.
ak
Byt po hrobárovi. Zachovali sa pôvodné dvere aj pec.
Šarišská galéria. Časti omietky teraz padajú na chodcov.
Foto: ako
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári