Korzár logo Korzár Prešov

Dvaja autori napísali knihy o Solivare a Šváboch

Prešovské mestské časti Solivar a Šváby boli kedysi samostatné obce a majú bohatú históriu.

Dušan Peterec a Ján Čech (vpravo). Knihy venovali starousadlíkom aj mladým.Dušan Peterec a Ján Čech (vpravo). Knihy venovali starousadlíkom aj mladým. (Zdroj: Anna Košuthová)

Len nedávno sme informovali o aktivite poslancov, ktorí chcú presadiť, aby prešovské mestské časti Solivar a Šváby mali svoje vlastné erby. Jedným z argumentov bol aj fakt, že obe časti boli kedysi samostatné obce a majú bohatú históriu. Práve o nej priniesli vzácne informácie aj kolekciu historických fotografií dvaja rodáci v svojich publikáciách.

PREŠOV. Knihu o Solivare spracoval Dušana Peterec. O Šváboch vydal dokonca dve knihy Ján Čech, ktorý píše pod pseudonymom Hans Šváb.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Oboch autorov poslanci v pondelok pozvali na výbor mestskej časti v Solivare, aby sa im za vydanie kníh poďakovali a obyvatelia mohli s nimi diskutovať.

SkryťVypnúť reklamu

„Obaja sú patrioti, ktorí sa bez akejkoľvek podpory mesta podujali zachovať historické fakty, príbehy o ľuďoch, kolekcie fotografií, zabudnuté a niektoré aj celkom neznáme pamiatky ako sú napríklad monštrancie zo Soľnej bane,“ povedal o motivácii pozvať ich na stretnutie s obyvateľmi Peter Krajňák (Most-Híd).

Podľa Miroslava Benka (Smer) ich pozvali aj preto, lebo publikácie nemali žiadnu oficiálnu prezentáciu a ľudia o nich možno ani nevedia.

História Solivaru

Geológ Dušan Peterec sa k písaniu knihy odhodlával roky. V Solivare sa narodil a prežil tam detstvo aj stredoškolské roky.

„Solivar so všetkými vzácnosťami je moja srdcovka. Ešte ako malý chlapec som po rebríkoch liezol do šachty Leopold a objavoval staré banské chodby. Možno aj to ovplyvnilo, že som sa stal geológom. Roky som mal všetko, čo sa tam udialo, v hľadáčiku, zbieral som fotografie, príbehy aj fakty,“ prezradil nám.

SkryťVypnúť reklamu

Poznamenal tiež, ako veľakrát oľutoval, že sa s otcom, ktorý bol v Solivare známym obchodníkom, nerozprával viac o zaujímavostiach a starých príbehoch baníckych rodín.

Fakty o technických pamiatkach musel hľadať v archívoch vo Viedni, v Prahe aj v banskom archíve v Banskej Štiavnici.

Zberateľ Ján Kačeňák mu zase pomohol s dobovými pohľadnicami Solivaru a postupne sa rodilo dielo, ktoré venoval starým Solivarčanom na pripomenutie a mladým preto, aby boli hrdí na toto dedičstvo a snažili sa o jeho zachovanie.

Nezaprel v sebe geológa, a preto je v knihe aj charakteristika geologických pochodov, ktoré viedli k vzniku ložiska soli, cez soľný monopol až po smutné ukončenie výroby.

Ťažba soli dávala prácu mnohým rodinám a postupne sa tam vytvorila komunita ľudí, ktorí mali špecifické postavenie.

SkryťVypnúť reklamu

V Solivare totiž odpradávna vyvierali slané pramene na ľavom brehu terajšieho Soľného potoka, ale ťažba banským spôsobom sa začala až v roku 1572.

V knihe sú však odkazy aj na iné zaujímavosti. Napríklad, že v minulosti sa tam vyrábal likér, že tam bol pivovar aj kúpele a ako sa žilo baníckym rodinám.

Šváby môj domov

Dnešná mestská časť Šváby bola 200 rokov samostatnou obcou. Pôvodných 48 domov na Švábskej ulici zbúrali v rokoch 1984–86 a na ich mieste vybudovali sídlisko. Zachovala sa už len Kaplnka sv. Jána.

Zbúrali aj symbol obce, zvonicu. Keď sme sa zaujímali, čo Jána Čecha motivovalo k napísaniu knihy, povedal nám jednoduchý príbeh.

„Cestoval som v autobuse a vypočul som si rozhovor dvoch chlapcov. Jeden druhému vysvetľoval, že Šváby sa volajú tak preto, lebo tam boli staré domy plné švábov, preto ich zbúrali a postavili sídlisko. Vtedy som si uvedomil, že mladí o tejto časti Prešova nevedia vôbec nič a niekto by im to mal povedať,“ vysvetlil nám autor.

Pochádza totiž z rodiny najstarších usadlíkov a je na to patrične hrdý. Od svojich príbuzných vedel, že hoci boli prisťahovalci, všetci boli dobrými hospodármi a remeselníkmi, ktorých vyhľadávali ľudia zo širokého okolia.

Podľa historických prameňov sa za zakladateľa obce považuje cisár Jozef II. a prví osadníci boli prisťahovalci z Alsaska, Lotrinska a z Nemecka.

Prvých 48 nemeckých rodín, ktorí sa na Šváboch usadili, si vybral sám cisár.

„Chcel som, aby ľudia vedeli viac o Šváboch aj o ľuďoch, ktorí neváhali opustiť svoje rodisko a v cudzom svete zakladali nový domov. To bol aj dôvod, prečo som napísal tiež príbeh rodiny Rahlovcov pod názvom Môj život. Mal som tiež množstvo fotografií, ktoré sa mi podarilo zozbierať a bál som sa, že niekde zapadnú prachom, alebo ich niekto necitlivo vyhodí,“ dodal autor.

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 91 639
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 801
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 485
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 457
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 786
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 564
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 251
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 612
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu