Korzár logo Korzár Prešov
Streda, 27. september, 2023 | Meniny má Cyprián

Bývalý vladyka Kryštof sa nechce vrátiť na čelo pravoslávnej cirkvi

V Prešove v nedeľu uvedú do funkcie metropolitu vladyku Rastislava.

Nový metropolita Pravoslávnej cirkvi na Slovensku a v českých krajinách.Nový metropolita Pravoslávnej cirkvi na Slovensku a v českých krajinách. (Zdroj: Michal Frank)

V nedeľu bude do funkcie metropolitu Pravoslávnej cirkvi na Slovensku a v českých krajinách uvedený vladyka Rastislav. Pokoj v cirkvi zatiaľ nenastal, stále sa objavujú informácie o problémoch, ktoré vznikli na českej strane.

PREŠOV. Vladyka Rastislav bol za metropolitu zvolený na mimoriadnom Sneme Pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku 11. januára.

Funkciu metropolitu predtým zastával pražský arcibiskup vladyka Kryštof, ktorý sa však arcibiskupskej funkcie vzdal po medializovaných škandáloch. Jeho nástupcu sa zvoliť nepodarilo.

Až bezprostredne pred prešovským mimoriadnym snemom menovala Posvätná synoda za pražského arcibiskupa vladyku Jáchyma. Časť českých predstaviteľov pravoslávnej cirkvi však tento postup odmieta a spochybňuje platnosť konania mimoriadneho snemu.

Na ňom bol za metropolitu zvolený vladyka Rastislav. Jeho osobu nespochybňujú ani kritici uvedeného postupu, majú však výhrady k tomu, že sa snem konal. Slávnostne uvedený do funkcie bude v nedeľu v Prešove.

Rozruch okolo bývalého metropolitu

Pred intronizáciou rozvírila hladinu správa o tom, že bývalý metropolita Kryštof sa chce do funkcie vrátiť. Podľa TASR „vladyka Kryštof hovorí, že jeho návrat na post metropolitu Pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a Slovenska je v súlade s kánonom, pretože obvinenia voči nemu boli nepravdivé a vzaté späť”.

Rozhodnutie mal konzultovať aj s patriarchom Bartolomejom „ako hlavným predstaviteľom Pravoslávnej cirkvi na svete a oficiálne bude potvrdené 8. marca“.

K týmto informáciám sa oficiálne vyjadrilo aj Tlačové oddelenie Úradu Prešovskej pravoslávnej eparchie v Prešove. Označilo ich za nepravdivé.

„Ide o aktivitu, ktorou chce niekto pravdepodobne uškodiť Pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku pred slávnostnou intronizáciou Rastislava, arcibiskupa prešovského a Slovenska, novozvoleného metropolitu českých krajín a Slovenska.”

Modlí sa za vladyku Rastislava

Arcibiskup Kryštof na post metropolitu rezignoval 12. apríla 2013, čo potvrdil i vlastnoručne podpísaným dokumentom o rezignácii, ktorý má redakcia k dispozícii.

„Rozhodol sa tak z vlastnej vôle, pre pokoj a dobro v cirkvi. Tak, ako uviedol, zvyšok svojho života si želá dožiť v monastieri (kláštore), ktorý mu cirkev určí. Zároveň požiadal veriacich a duchovných o zachovanie jednoty cirkvi, o zachovanie úcty a lásky a o to, aby sa všetci zomkli okolo svojich arcipastierov,” uvádza sa v oficiálnom stanovisku, ktoré dodáva, že samotný vladyka Kryštof sa v tomto duchu vyjadril pre Slovenský rozhlas.

V rozhovore sa mal od uvedených informácií dištancovať a „nemá záujem o návrat na svoju katedru”. Takisto podľa nich rešpektuje rozhodnutie mimoriadneho snemu a novozvolenému metropolitovi “vyjadril duchovnú podporu” a modlí sa zaňho, aj za pokoj v cirkvi.

Intronizácia v Prešove

Intronizácia nového metropolitu bude v nedeľu 9. februára v Katedrálnom chráme svätého kniežaťa Alexandra Nevského v Prešove, so začiatkom o 9. hodine.

Jeho Vysokopreosvietenosť Rastislav, arcibiskup prešovský a slovenský, metropolita Pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku, má 36 rokov a vlastným menom sa volá Andrej Gont.

Pochádza zo Sniny a na čele slovenskej pravoslávnej cirkvi stojí od októbra 2012.

Zistili sme

Program intronizácie

Intronizáciá, slávnostné uvedenie do funkcie nového metropolitu vladyku Rastislava, ktorý bol dňa 11. januára 2014 účastníkmi 13. mimoriadneho Snemu Pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku zvolený za metropolitu.

Metropolita je najvyšší predstaviteľ Pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku. Symbolom funkcie je biely klobúk.

Bohoslužby sa budú konať v Katedrálnom chráme svätého kniežaťa Alexandra Nevského v Prešove (Partizánska ul.).

Program:

6.00 - Utreňa
7.30 - spev zboru UPB Jarabina
8.00 - príprava procesie
8.15 - odchod procesie k arcibiskupskému úradu
8.30 - odchod procesie k chrámu za spevu zboru UPB Jarabina
8.40 - privítanie archijerejov pri vstupnej bráne
9.00 - archijerejská liturgia sv. Jána Zlatoústeho
15.00 - Večerňa

Samotný akt intronizácie sa bude konať v prvej polovici archijerejskej liturgie po zaspievaní piesne „Svjatyj Bože (Svätý Bože)“.

frk

Vladyka Kryštof: Zachovajme jednotu

Rozkol v pravoslávnej cirkvi sa snaží ukončiť aj odstúpivší český arcibiskup a metropolita Kryštof.

Vyplýva to z jeho stanoviska, ktoré nám poskytol Úrad Prešovskej pravoslávnej eparchie.

„Nanešťastie sa znovu dozvedám, že niektorí moju osobu spájajú s konaním tých, ktorí sa protivia Posvätenej synode. Už niekoľkokrát som toto obvinenie odmietol,” píše vladyka Kryštof.

Vyjadruje sa aj k vyhláseniam tých, ktorí nesúhlasili so zvolaním mimoriadneho snemu: „Nedávno, a ja verím, že to bolo len pod tlakom okolností, arcibiskup Simeon vo svojom vyhlásení z 9. 12. 2013 napísal, že ostatní členovia synody si vybrali cestu vzbury a rozkolu a sú nekánonickí. Toto vyhlásenie je skutočne nebezpečné a nabáda k rozkolu...”

Všetkých biskupov vyzval k jednote: „Prosím vás, aj keď ste boli v poslednej dobe nejako pohoršení, aby ste zachovali jednotu našej cirkvi.“

frk

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Komerčné články

  1. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy?
  2. Potrebujeme sa zbaviť nálepky montážnej dielne
  3. Volia podľa TikToku, Youtube a Instagramu. Ovplyvnia mladí voľby?
  4. Prišli na to, že odpad je cenný
  5. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
  6. Všetkým lepí pred voľbami
  7. Najlepšie poviedky domácich autorov
  8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
  1. Významné holandské firmy pôsobiace na Slovensku spojili sily
  2. Toto je dokonalosť! Objavte výhody tepelných čerpadiel
  3. Všetkým lepí pred voľbami
  4. Kandidát OĽANO Martin Seman: Nikto nemôže ostať na okraji
  5. Hennessy oslavuje 50 rokov Hip Hopu
  6. Staršie IQOS zariadenia môžu spotrebitelia vrátiť do predajne
  7. Problémy s trávením a histamínová intolerancia, aká je liečba?
  8. Gröhling: Aj v školstve potrebujeme inovácie
  1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 16 138
  2. Hladinka smeruje do Košíc! 7 582
  3. Všetkým lepí pred voľbami 6 093
  4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 5 686
  5. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 120
  6. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 011
  7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 3 386
  8. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 3 016

Blogy SME

  1. Martin Škopec Antal: Mentálne zbúraniská Igora M. a generovanie egomaniakov
  2. Ivan Bilohuščin: Práca na 20 rokov
  3. Janka Bittó Cigániková: Cigániková vraj pomáha len Pente, tu sú všetky moje návrhy zákonov
  4. Jano Richter: Sulík s Pentou, Matovič zas s Džejentou. (kolaborácie)
  5. Anna Miľanová: Sopečná láva?
  6. Jaroslav Karahuta: Svoj sľub poslanca Národnej Rady SR som naplnil
  7. Otilia Horrocks: Nie je kalkulačka ako kalkulačka, ani tá volebná.
  8. Rudolfa Vallová: Dankovo ministerstvo cestovného ruchu a športu
  1. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 51 763
  2. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 37 694
  3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 289
  4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 149
  5. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 31 694
  6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 714
  7. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 26 202
  8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 435
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

  1. Martin Škopec Antal: Mentálne zbúraniská Igora M. a generovanie egomaniakov
  2. Ivan Bilohuščin: Práca na 20 rokov
  3. Janka Bittó Cigániková: Cigániková vraj pomáha len Pente, tu sú všetky moje návrhy zákonov
  4. Jano Richter: Sulík s Pentou, Matovič zas s Džejentou. (kolaborácie)
  5. Anna Miľanová: Sopečná láva?
  6. Jaroslav Karahuta: Svoj sľub poslanca Národnej Rady SR som naplnil
  7. Otilia Horrocks: Nie je kalkulačka ako kalkulačka, ani tá volebná.
  8. Rudolfa Vallová: Dankovo ministerstvo cestovného ruchu a športu
  1. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 51 763
  2. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 37 694
  3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 289
  4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 149
  5. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 31 694
  6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 714
  7. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 26 202
  8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 435
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu